Vải màu đen được gọi là vải gì? Ứng dụng của vải màu đen

Rate this post

Si quhet pëlhura e zezë?

Pëlhura e zezë shpesh përmendet me emrin e ngjashëm “leckë e zezë”. Emri vjen nga fakti se pëlhura e zezë zakonisht lyhet nga fibra natyrale ose pëlhura sintetike janë lyer me ngjyrë të zezë.

Përveç kësaj, fakti që papastërtia ngjitet në sipërfaqen e pëlhurës dhe është shumë e vështirë për t’u pastruar është edhe origjina e emrit “pëlhurë e errët”.

Si quhet pëlhura e zezë?
Si quhet pëlhura e zezë?

Aplikimi i pëlhurës së zezë

Dizajnerët e modës shpesh preferojnë pëlhurën e zezë kur dizajnojnë veshje elegante, luksoze dhe joshëse. Jo vetëm kaq, veshjet e zeza janë gjithashtu një nga ngjyrat më të njohura sot dhe janë të përshtatshme për shumë mosha.

Këtu janë llojet e veshjeve dhe aksesorëve të modës që përdorin shpesh pëlhura të zeza:

Rroba

  • Veshje: Bluzat, këmisha, pantallonat, pantallonat sportive, pantallonat e shkurtra, dollakët, etj. mund të vishen në mënyrë fleksibël në shumë situata të ndryshme.
  • Pizhame: Këmisha nate ose rroba të bëra me materiale komode dhe joshëse.
  • Funde, fustane: Mund të zgjidhni nga funde të shkurtra apo të gjata, funde të linjës A, funde të ngushta, funde tenisi të zeza apo fustane mbrëmje, fustane të gjatë, ….

Këpucët

Këpucët sportive, rrokullisjet, sandalet etj., tani përdorin shumë edhe pëlhurën e zezë për të qenë në gjendje të plotësojnë nevojat dhe preferencat e klientëve. Sidoqoftë, duhet t’i kushtoni vëmendje edhe ruajtjes me kujdes të këpucëve për të shmangur njollën dhe papastërtitë.

Çanta shpine

Çantat e zeza ose çantat e shpinës shpesh përdoren mjaft të njohura sepse është e lehtë të koordinohet me veshjen tuaj. Disa modele çantash dhe çantash shpine me pëlhurë të zezë që mund të zgjidhni për të blerë si: çanta kryq, çanta barku, çanta shpine shkollore, çanta shpine sportive, çanta shpine udhëtimi etj.

aksesor

Aksesorët e modës të bëra nga pëlhura e zezë shpesh sjellin stil dhe personalitet tek përdoruesi. Disa lloje aksesorësh të zinj që mund t’u referoheni si: Syze sportive, çorape, kapele…

Fotografët në studio shpesh përdorin një sfond të zi për t’i shërbyer procesit të filmimit dhe fotografimit. Kjo për shkak se pëlhura e zezë është zakonisht mjaft e trashë dhe drita është e vështirë për t’u depërtuar, kështu që nuk reflekton.

  • Brendësia: Me shtëpitë e dizajnuara në mënyrë luksoze, mobiljet e brendshme si perde, çarçafët, mbulesat e karrigeve, qilimat, etj. shpesh përdorin tone të zeza për të koordinuar lehtësisht ngjyrat dhe për të krijuar thekse për dhomën.
  • Gjërat shtëpiake: Artikujt e prirur ndaj yndyrës dhe papastërtisë si enët e kuzhinës, çadrat, pëlhurat e gomuara, etj., shpesh përdorin pëlhurë të zezë për të shmangur zbulimin e njollave dhe për të krijuar një ndjenjë pastërtie shumë efektive.
  • Disa aplikime të tjera: Pëlhura e zezë përdoret gjithashtu në prodhimin e maskave për shkak të rezistencës së mirë ndaj pluhurit dhe qëndrueshmërisë së lartë. Përveç kësaj, kjo pëlhurë përdoret gjithashtu për të prodhuar mushama, batanije, jastëkë …
Eksploroni më shumë: Udhëzime për krijimin e animacioneve në Google Photos
READ  Top 7 Laptop Gaming Giá Dưới 20 Triệu Đáng Mua Nhất Năm 2022.

Si të telefononi dhe përdorni leckë të zezë
Si të telefononi dhe përdorni leckë të zezë

Pëlhura e zezë shpesh aplikohet gjerësisht falë avantazheve të jashtëzakonshme të mëposhtme:

  • Lehtë për t’u kombinuar me ngjyra të tjera, veshjet e zeza shpesh janë të lehta për t’u koordinuar.
  • Përveç kësaj, mobiljet e zeza ose dekorimet e brendshme do të krijojnë një ndjenjë luksi dhe do t’i përshtaten shumë stileve të dhomave.
  • Ka më pak mbulim dhe njolla se pëlhura të tjera, veçanërisht për pëlhura me ngjyra të ndryshme. Prandaj, kur mbulesat e zeza ose rrobat janë të njollosura me papastërti si salca djegës, ketchup, uji i pijshëm, ngjyra ushqimore, bojëra, lëngjet e pemëve, etj., shpesh është e vështirë të shihen qartë.

Pëlhura e zezë shpesh ka një aftësi të lartë për të thithur nxehtësinë, sepse kjo është një ngjyrë me një gjatësi vale të gjatë, kështu që rrit aftësinë për të thithur nxehtësinë nga kushtet e jashtme. Prandaj, duhet të keni parasysh kur zgjidhni rroba të zeza kur dilni në ditët me diell.

Pëlhurat e zeza shpesh janë shumë të lehta për t’u zbehur ose çngjyrë kur lahen dhe thahen në diell. Prandaj, duhet ta ruani me kujdes që të mos bëni shpejt këmisha të vjetra.

Çfarë pëlhurash të zeza ka?

pëlhurë e zezë pambuku

Çdo pëlhurë pambuku është bërë nga materiale natyrore, kështu që pëlhura ka shumë përparësi kur përdoret. Si quhet pëlhura e zezë? Pëlhura e zezë, e njohur edhe si pëlhurë e errët, është prej pambuku me qëndrueshmëri të lartë, pëlhurë e butë dhe e lëmuar, thithje e mirë e djersës, pa acarim të lëkurës, tharje të shpejtë dhe elasticitet jashtëzakonisht të mirë, … Prandaj, pëlhura pambuku Pambuku i zi është gjithmonë popullor për qepja e bluzave të klasit të lartë, uniformave, këmishave grupore etj. Jo vetëm kaq, pëlhura e zezë pambuku është e përshtatshme edhe për të qepur të gjitha llojet e rrobave të përditshme. dallues. Përveç kësaj, pëlhura e pambukut mund të përdoret edhe për të qepur këmisha rezistente ndaj zjarrit, rroba për fëmijë, të brendshme, ….

Eksploroni më shumë: Cilat janë përgjegjësitë e të pranishmëve në vendin e një aksidenti trafiku?
READ  Vì sao nhất định phải đóng cửa phòng ngủ vào ban đêm?

Pëlhurë e zezë me përzierje pambuku

Si quhet pëlhura e zezë? Pëlhura e zezë me përzierje pambuku njihet edhe si pëlhurë e zezë. Kjo pëlhurë është një përzierje e shumë pëlhurave të ndryshme. Përbërja kryesore e pëlhurës së përzierjes së pambukut përbëhet nga fibra natyrale pambuku të përziera me fibra të prodhuara nga njeriu ose liri, etj.

Për shkak të raportit të ndryshëm të përzierjes së pëlhurave, do të ketë pëlhura të ndryshme të përzierjes së pambukut të zi.

Pambuku i përzier me poliestër ose pëlhurë prej fije artificiale krijon një pëlhurë që ka avantazhet e një përzierjeje dhe një shkëlqim të bukur. Kur pambuku përzihet me liri, përzierja e pambukut të zi është e lehtë, rezistente ndaj rrudhave dhe merr frymë.

Pëlhura me përzierje pambuku zgjidhet nga shumica e stilistëve për të bërë bluza, këmisha, uniforma. Pëlhura e zezë me përzierje pambuku është më e lirë se pëlhura 100% pambuku për të përmbushur nevojat e shumë klientëve.

Pëlhurë PE e zezë

Pëlhura e zezë PE është gjithashtu një nga përgjigjet specifike në pyetjen se si quhet pëlhura e zezë. Kjo pëlhurë është e endur nga fibra 100% poliestër e krijuar nga njeriu. Pëlhura ka një kosto relativisht të ulët, forcë të lartë, mbulesë dhe shtrirje.

Me avantazhin e të qenit të përballueshëm, pa rrudha, tharje të shpejtë dhe më pak të prirur për t’u zbehur, pëlhura e zezë PE është shumë e përshtatshme për qepjen e veshjeve sportive. Përveç kësaj, pëlhura e zezë PE përdoret gjithashtu për të qepur fustane mbrëmje, veshje pune, jelek, rroba banje dhe rroba të tjera. Pëlhura PE përdoret shpesh për të dizajnuar pantallona pune, të qëndrueshme, të lehta për t’u qepur pantallona të bukura, shihni pantallonat e bukura të zeza të GU, lehtësisht të përshtatshme për shumë mosha për shkak të shumëllojshmërisë së materialeve të pëlhurës. përdorni.

Pëlhurë e zezë shumëngjyrëshe

Pëlhurë polie e zezë është një pëlhurë e bërë nga fibra sintetike si poliesteri ose najloni. Avantazhi i kësaj pëlhure është se pëlhura nuk është e rrudhosur, sipërfaqja e pëlhurës nuk është e rrëshqitshme, pa zhurmë, qëndrueshmëri e lartë e ngjyrave, elasticitet i mirë. Kur përdorni pëlhurë polifonike të zezë do të ndiheni rehat dhe të freskët. Prandaj, pëlhura përdoret gjerësisht në veshjet e grave të stilit të lartë, xhamat e erës, veshjet sportive, veshjet mbrojtëse, të brendshmet, etj.

Eksploroni më shumë: Formulari i raportit të policisë
READ  Thánh thiện là gì? Con người thánh thiện là gì? Tâm hồn thánh thiện là gì?

Kur përdorni produkte të bëra nga pëlhurë polifonike e zezë, mund t’i lani ato në mënyrë komode pa u shqetësuar për shtrirjen ose rrudhosjen e pëlhurës. Është ky avantazh që e bën pëlhurën polie të përdoret shumë për të qepur uniforma, këmisha grupore ose komplete shtroje me qëndrueshmëri të lartë.

Pëlhurë moderne e zezë
Pëlhurë moderne e zezë

pëlhurë e zezë krokodili

Si quhet pëlhura e zezë? Pëlhura e zezë ose pëlhura e zezë krokodili është më e shtrenjtë se pëlhurat e mësipërme. Një tipar i veçantë i kësaj pëlhure janë sytë e mëdhenj dhe të trashë sepse është endur në një model krokodili. Ashtu si pëlhura pambuku, pëlhura krokodili është e përshtatshme për çdo mot, pëlhura e butë natyrale sjell rehati dhe frymëmarrje për përdoruesit. Pëlhura elastike e zezë krokodili ka elasticitet të mirë, kështu që të gjithë, qofshin të shëndoshë apo të hollë, meshkuj apo femra, mund ta përdorin atë. Përveç kësaj, pëlhura krokodili ka gjithashtu disa avantazhe si përthithja e mirë, elasticiteti i lartë dhe lehtësia. Kjo pëlhurë e zezë përdoret për të bërë bluza me jakë.

pëlhurë prej fije artificiale

Si quhet pëlhura e zezë? Pëlhura e zezë prej fije artificiale quhet ende pëlhurë e zezë. Pëlhura prej fije artificiale është një pëlhurë sintetike e bërë nga materiale natyrale si tul druri i bambusë, kokrrat e sojës, kallam sheqeri… Kjo pëlhurë ka elasticitet të mirë dhe thithje të lartë lagështie, kështu që mund të zëvendësojë pëlhurën e zezë pambuku. .

Pëlhura prej fije artificiale me avantazhet e thithjes së mirë të djersës, e butë e ftohtë dhe e rehatshme, duhet të përdoret gjerësisht në prodhimin e veshjeve verore. Tekstura e pëlhurës prej pëlhure prej fije artificiale është e ngjashme me pëlhurat e zakonshme, kur prekni do të ndjeni se kjo pëlhurë është e ngjashme me pambukun, mëndafshin ose lirin. Sidoqoftë, elasticiteti i pëlhurës prej fije artificiale është më i ulët se ai i pëlhurave të tjera. Pëlhura përdoret për të bërë funde ose veshje për femra për shkak të butësisë, sipërfaqes me shkëlqim, veshjes së mirë dhe përqafimit të vogël të trupit.

E drejta e autorit të artikullit i përket shkollës së mesme Le Hong Phong. Çdo kopjim është mashtrim!

/vai-mau-den-duoc-call-la-vai-gi-ung-dung-cau-vai-mau-den/

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Vải màu đen được gọi là vải gì? Ứng dụng của vải màu đen . Đừng quên truy cập Cakhia TV Trang web xem trực tiếp bóng đá không quảng cáo hot nhất hiện nay

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *