Tuyết giáp là gì? Đặc điểm của tuyết giáp

Rate this post

Çfarë është armatura e borës?

Armatura e borës është membrana mukoze në vezoret e bretkosave femra të dëborës – kafshë që jetojnë në Kinën veriore si Heilongjiang, Liaoning dhe Jilin.

Tiroidja e borës është membrana mukoze e vendosur në mitrën e bretkosës së dëborës (ku quhet shtresa e indit yndyror). Çdo pjesë është marrë nga bretkosa më e madhe e borës, me madhësinë e një gishti të madh dhe rreth gjysmë inç të trashë. Pasi të korren, këto produkte të shtrenjta të gatshme u shiten nga vendasit te tregtarët dhe prej andej tek njohësit ose gjuetarët për ilaçe të rralla.

Kjo bretkosë ka lëkurë të gjelbër, jeton e egër në malet e ftohta, prandaj njihet edhe si bretkosa e pyllit. Që nga kohët e lashta, armatura e borës ka qenë një ilaç i çmuar i favorizuar nga mbretëreshat, konkubinat dhe bukuroshet në harem për shkak të përfitimeve të bukurisë, ushqimit të gjakut dhe mirëmbajtjes së rinisë – kushte jashtëzakonisht të rëndësishme. Është e rëndësishme të joshni dhe mbani monarkët dashurorë, të cilët janë gjithmonë të magjepsur pas “të huajve”.

Armatura e borës, ilaç magjik i rremë
Forca të blinduara të borës, ilaç magjik i rremë

Karakteristikat e Snow Armor

Armatura e borës pas përpunimit ka një ngjyrë të bardhë të qartë, shija nuk është shumë e veçantë. Megjithatë, ajo përsëri bëhet automatikisht ëndrra e bukurive të panumërta dhe vlerësohet edhe më shumë se gatimet e klasit të lartë si foleja e shpendëve, xhensen e kuq, reishi…

Ajo që e bën të famshëm armaturën e borës është përbërja e saj. Jo çdo pjatë ka gamën e plotë të elementeve të veçanta ushqyese, si p.sh. armaturën e dëborës, sepse rreshtimi i mitrës duhet të përmbajë shumë lëndë ushqyese që embrioni të implantohet, dhe tiroidja e borës nuk bën përjashtim:

I pasur me proteina (proteina)

Proteinat përbëhen nga shumë grupe të ndryshme të aminoacideve, duke përfshirë aminoacide të rëndësishme dhe më pak të rëndësishme. Ne shpesh supozojmë se të gjitha proteinat janë të njëjta sepse ato janë të gjitha… proteina. Megjithatë, nuk është kështu, përmbajtja e atij aminoacidi përbërës do të përcaktojë vlerën e secilës proteinë. Dhe sipas hulumtimeve, proteina shtazore ka një vlerë më të lartë se proteinat bimore sepse ka më shumë aminoacide thelbësore. Në mënyrë të ngjashme, proteina në armaturë është një proteinë shtazore që shkencëtarët e konsiderojnë një makronutrient.

Përmban të gjitha aminoacidet e nevojshme për trupin

Shumë më e lartë se ushqimet e zakonshme shtazore, proteina e armaturës së dëborës përmban të 9 aminoacidet thelbësore, duke përfshirë: Isoleucinën, Leucinën, Lizinën, Metioninën, Fenilalaninën, Threoninën, Valinën, Triptofanin, Histidinën. Këta 9 emra nuk mund të sintetizohen nga trupi, por duhet të plotësohen nga jashtë dhe konsiderohet një “thesar” në punën e ruajtjes së bukurisë, elasticitetit, shkëlqimit dhe rigjenerimit të lëkurës. muskujt, mbështesin dhe rivendosin shëndetin. Në përgjithësi, pa këto aminoacide, fëmijët do të rriten ngadalë dhe të rriturit do të plaken më shpejt.

READ  3 ứng dụng chỉnh sửa ảnh chất không mất tiền mua của Adobe trên iPhone

Përveç kësaj, proteina është e rëndësishme në ruajtjen e niveleve të hormoneve sepse shkakton ndryshime kimike në tru. Ato ndihmojnë në reduktimin e dëshirave për sheqer, zvogëlojnë nivelet e larta të kortizolit në trup dhe ndihmojnë trupin të prodhojë testosterone të mjaftueshme për të balancuar estrogjenin (hormoni femëror).

Eksploroni më shumë: Çfarë do të thotë PhD, MD, MA, MSc, BA, BSc?

Kthimi në borë, përmbajtja e lartë e aminoacideve dhe proteinave e bën “vlerën” e kësaj pjate më të shtrenjtë se foleja e shpendëve. Prandaj, është plotësisht e kuptueshme që parzmoret e dëborës ishin një pjatë që shijonin zonjat dhe konkubinat e bukura, për të fituar favorin e mbretërve të asaj kohe.

Minerale

Armatura e borës përmban shumë minerale si hekur, fosfor, magnez, kalium dhe vitamina B1, B2. A e dini se mineralet në trup nuk prodhojnë energji, por janë jashtëzakonisht të nevojshme në procesin e formimit dhe mbrojtjes së shëndetit të dhëmbëve dhe kockave, duke balancuar pH në trup dhe duke ju ndihmuar të qëndroni zgjuar dhe mendërisht vigjilentë.

Për ata që e duan të bukurën, kjo është shumë e rëndësishme, sepse kur qi dhe gjaku janë të ekuilibruar, shpirti do të jetë i freskët dhe rrezatues, duke kontribuar në pamjen gjithmonë plot vitalitet, duke rritur atraktivitetin dhe besimin.

Armatura e borës kur gatuhet është e bardhë e pastër dhe e pasur me minerale

Fosfolipide dhe Omega-3. Komponimet

Në veçanti, acidet yndyrore që gjenden në gjëndrën tiroide si Omega-3 janë lëndë ushqyese jashtëzakonisht të rëndësishme për shëndetin e zemrës, qarkullimin e gjakut dhe lëkurën e freskët.

Me vetëm copa të vogla armaturë bore, por të fshehura në të janë përfitime jashtëzakonisht të veçanta dhe mbresëlënëse. Prandaj, nëse jeni dikush që jeni gjithmonë të interesuar për kontributin e përmbajtjes së lëndëve ushqyese në çdo pjatë, kjo është zgjidhja më e mirë për t’u kujdesur për shëndetin tuaj dhe për të ruajtur rininë tuaj nga brenda.

Sekreti për të “ringjallur pranverën” nga… falsifikimet

“Perandoresha” e famshme në dinastitë e lashta feudale kineze si Vo Tac Thien dhe Perandoresha Dowager Tu Hy shpesh ishin magjepsur nga sekretet e “ringjalljes” për të kënaqur dëshirat seksuale. Dhe një nga sekretet e kësaj “mbretëreshe” që deri tani pak njerëz e kanë përmendur janë pjatat e bëra nga mukoza në vezoren e bretkosës së dëborës femër. Kjo shtresë e mukozës quhet kufiri i borës, që do të thotë se gjendet në zonat e mbuluara nga bora e ftohtë.

Eksploroni më shumë: Çfarë do të thotë lowkey? Çfarë do të thotë djalë i ulët? A ju pëlqen një person i ulët?
READ  Tùng Jin là ai? Tùng Jin chia sẻ Tips kinh nghiệm casting The Voice 2023

Përdorimi i armaturës së dëborës u zbulua mijëra vjet më parë, që nga koha kur mbretërve dhe konkubinave u jepeshin gjithmonë sendet më të çmuara nga mandarinat për të përmirësuar shëndetin dhe për të ruajtur rininë. . Fillimisht, njerëzit që jetonin në zona me reshje të ftohta dëbore në dimër shpesh shkonin për të kapur bretkosat e borës për të përgatitur pjata si ushqim nga natyra. Më vonë, u zbulua se në pranverë, barku i bretkosave të dëborës femra është shumë i madh, brenda barkut nuk ka vetëm vezore, por edhe një mukozë të trashë. Kjo membranë mukoze ka një shije të ftohtë dhe një aromë shumë tërheqëse. Gradualisht, mukoza e veçantë në barkun e kësaj bretkose bore u bë ushqimi i preferuar i njerëzve këtu dhe u përhap në veshët e mjekëve mbretërorë në pallat.

Edhe pse është një pjatë ushqyese, përpunimi i armaturës së borës është mjaft i përpunuar, ndaj zonjat e pallatit duhet të mendojnë për një mënyrë për të ruajtur lëndët ushqyese dhe për të krijuar një shije të shijshme që i përshtatet shijes së përpiktë të Nënës Mbretëreshë. Së pari, forca të blinduara të thata u ngjyhet në ujë të ngrohtë nga vajzat e pallatit gjatë natës, kur hidratohet ajo zgjerohej në 10-15 herë madhësinë e saj origjinale. Pas kësaj, ajo duhet të lahet plotësisht për të hequr të gjitha papastërtitë e ngjitura në mukozën, më pas të marinohet me xhenxhefil dhe verë, të zihet me avull në zjarr të ulët derisa të zbutet. Falë dy shijeve të xhenxhefilit dhe verës, era e fortë e peshkut e armaturës së dëborës u zhduk pothuajse plotësisht. Përpara Perandoreshës Dowager Tu Hy, Vo Tac Thien – e vetmja perandore femër në historinë kineze me një jetë jashtëzakonisht të frytshme në dhomën e gjumit gjithashtu kërkonte rregullisht armaturën e dëborës në menunë e përditshme.

Eksploroni më shumë: Si të kombinoni videot, të rregulloni shpejtësinë, të futni foto, të futni muzikë për video në capcut është shumë e thjeshtë

sekreti i “përtëritjes” nga… imitimi
Sekreti për të “ringjallur pranverën” nga… falsifikimet

Produkt i çmuar i përdorur deri në kohët moderne

Gjatë dinastive Ming dhe Qing, forca të blinduara të dëborës konsideroheshin si një artikull i rrallë për t’i bërë haraç oborrit perandorak, sepse bretkosat e dëborës femra kanë vetëm vezë dhe shfaqen një herë në vit, çdo pranverë pasi të ketë kaluar sezoni. I ngrirë me një shtresë të trashë bore. I quajtur “ari i butë” nga mjekësia tradicionale kineze, “ginseng kafshësh”, është një ushqim, tonik, suplement forcash dhe një substancë e pasur me proteina për trupin, veçanërisht e mirë për gratë. Tuyet Armor mund të përdoret për të përpunuar shumë pjata, por pjata më e njohur është ende një pjatë me çaj ose zierje me pulë, sepse sipas mjekësisë orientale, armatura e borës ka një shije të kripur, është mesatare, ka efektin e ushqimit të veshkave. , duke ndihmuar në përmirësimin e cilësisë së jetës. Në artin e kujdesit për bukurinë e grave, forca të blinduara të dëborës kanë efektin e ushqyerjes së qi dhe gjakut, duke ndihmuar në mbajtjen e lëkurës të re, duke rifituar vitalitetin e humbur për shkak të moshës dhe sëmundjeve.

READ  Ai là người đầu tiên phát minh ra dòng điện?

Sot, armatura e borës është ende një nga ushqimet e çmuara dhe të njohura në Kinë. Në restorantet e nivelit të lartë në Hong Kong, është një ëmbëlsirë e pazëvendësueshme e kombinuar me dy përbërës të tjerë, dardhën e borës (dardhë e bardhë) dhe veshin e borës (vesh druri i bardhë). Kjo është një ëmbëlsirë me një konsistencë të trashë, shije të ëmbël dhe një aromë të butë që pëlqehet nga shumica e klientëve. Përveç pjatave të ëmbla, disa restorante përgatisin edhe pjata të shijshme me pulë xhensen. Nutricionistët kinezë kanë përcaktuar se armatura e borës përmban një “thesar” lëndësh ushqyese, duke përfshirë: 51% – 56% proteina, 4% yndyrë, 7% minerale dhe plot 18 lloje. Aminoacidet, acidet nukleike, komponimet fosfolipide (substanca që ndihmojnë në krijimin e qelizave të reja), shumë vitamina (A, B, C, D, E…), Kalium, Kalcium, Hekur, Fosfor, Magnez, Mangan, selen…

Në Vietnam, forca të blinduara të dëborës janë futur gjithashtu dhe janë të pranishme në disa restorante të famshme në qytetin Ho Chi Minh. Ho Chi Minh. Në kompanitë e specializuara për ofrimin e foleve të shpendëve, tonikëve dhe në disa tregje me shumicë në jug të vendit tonë, ata shesin petë të thata të çastit me çmime mbi 400,000 VND / 100 gram. Megjithatë, për shkak se është një produkt i rrallë, është i lehtë për t’u falsifikuar, kështu që kur blejnë, njerëzit duhet të jenë shumë të kujdesshëm, të mos mashtrohen për të blerë mallra false, të cilat janë të kushtueshme dhe të dëmshme për shëndetin. Armatura e vërtetë e borës ka një erë peshku, kokrriza ose copa të vogla, të bardhë të verdhë ose të verdhë të errët, kur zhyten në ujë zgjerohen shumë herë dhe zbardhen. Në të kundërt, bora e rreme e armaturës ka një madhësi të madhe, ngjyrë të bardhë argjendtë për shkak të përdorimit të zbardhuesit dhe pas njomjes në ujë nuk lulëzon, nuk heq erën e peshkut.

*********************

Postuar nga: Shkolla e mesme Le Hong Phong

Kategoria: Të përgjithshme

Po shikoni: Çfarë është Tuyet Giap? Karakteristikat e Snow Armor

E drejta e autorit të artikullit i përket shkollës së mesme Le Hong Phong. Çdo kopjim është mashtrim!

Burimi i përbashkët:

/tuyet-giap-la-gi-dac-diem-cua-tuyet-giap/

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Tuyết giáp là gì? Đặc điểm của tuyết giáp . Đừng quên truy cập Cakhia TV Trang web xem trực tiếp bóng đá không quảng cáo hot nhất hiện nay

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *