Trò chơi điện tử là gì? Những lợi ích và tác hại của trò chơi điện tử

Rate this post

Çfarë është një lojë video?

Një lojë video është një lojë që përdor pajisje elektronike për të krijuar një sistem interaktiv që lojtarët mund të luajnë. Video lojërat janë forma më e njohur e video lojërave sot, dhe për këtë arsye, të dy termat shpesh përdoren në mënyrë të ndërsjellë. Llojet e tjera të njohura të videolojërave përfshijnë produkte të tilla si video lojërat në dorë, sisteme të pavarura (p.sh., pinball, slot machines ose makina arcade) dhe makina të papërdorura të lojërave video. energji elektrike. pamje ekskluzive (p.sh. tingujt e lojës).

Çfarë është një lojë video?
Çfarë është një lojë video?

Klasifikimi i videolojërave sipas formës

Video lojëra në dorë

Forma e dorës e lojërave video është forma më e hershme e lojës së dedikuar të konsolës. Një tastierë lojërash në dorë përbëhet nga një tastierë lojërash me kontrolle, një monitor (i specializuar për një lloj loje) dhe altoparlantë. Kjo i lejon lojtarët të zotërojnë një tastierë kompakte lojërash, aftësinë për ta çuar atë kudo, por çdo lloj makinerie mund të luajë vetëm një lloj loje.

Lojë bonus

Për këtë formë, lojtari duhet të depozitojë para për të blerë monedha në këmbim të orëve të lojës, kushti i fitimit duhet ta detyrojë lojtarin të plotësojë kushtet e dëshiruara që përcakton loja, më pas ata do të shkëmbehen pikë për shpërblime. Kur grumbulloni një numër të caktuar biletash, do t’ju lejohet të shkëmbeni për shpërblime të caktuara. Kjo lloj loje zakonisht gjendet në qendrat tregtare.

Makine e lojrave te fatit

Kjo është një formë lojërash, por rreziku është i lartë, paratë janë të larta dhe shanset për të rikthyer paratë tuaja janë gjithashtu të larta. Për të luajtur lojëra në automat, duhet të shpenzoni para të vërteta në këmbim të numrit të lojërave të luajtura. Në varësi të llojit të makinës së lojës, do të keni mënyra të ndryshme të lojës: për shembull, lëvizje e lehtë të levës, hedhja e topit, etj.

Lojë me zë (lojë audio)

Si një lojë që fokusohet te tingulli, duke përdorur shërbimet audio, lojtarët duhet të fokusohen te tingulli për të dëgjuar, i kombinuar me aftësinë për të shtypur fjalët që të përputhen me tingullin. Pas lojës, lojtarët do të kënaqen rregullisht në varësi të nivelit të përputhjes së muzikës dhe nivelit të pikëve të arritura.

READ  Hướng dẫn cách thêm nút Youtube vào WordPress hiệu quả nhất 2021

Video lojëra

Gjithashtu i njohur si lojëra video në lojëra kompjuterike. Kjo është forma më e njohur e lojës sot. Lojtarët përdorin një kompjuter të lidhur për të luajtur lojëra të njohura në internet. Lidhu me përdoruesit në mbarë botën. Aktualisht, ka shumë tituj të famshëm të lojërave PC si: League of Legends, PUBG, Dota 2, .. Këto lojëra sjellin të ardhura të mëdha për botuesit, por edhe përdoruesit. luani lojtarë profesionistë shuma të konsiderueshme parash që rrjedhin nga çmimet e turneut, dollarët e reklamave, pagat, etj.

Zhanri popullor i lojërave video
Zhanri popullor i lojërave video

Zhanri popullor i lojërave video

Pasi mësuam shkurtimisht së bashku, çfarë është një lojë video? Më pas, le të hedhim një vështrim në disa video lojëra të famshme më poshtë.

Eksploroni më shumë: Si të ndryshoni inç në centimetra në të gjitha versionet e fjalës

Lojë me role

Loja e parë e prezantuar në artikullin Çfarë është një lojë video është një lojë me role. Kjo është një lojë jashtëzakonisht popullore që pëlqehet nga shumë lojtarë në tregun aktual.

Me zhanrin e luajtjes së roleve në internet me shumë lojtarë, lojtarët do të luajnë role me shumë njerëz të tjerë. Nëpërmjet kësaj loje ju do të jeni në gjendje të kontrolloni komunikimin me shumë lojtarë të tjerë në vend të vetëm karakterit PC të lojës.

Këto lojëra me role janë shfaqur në tregun vietnamez që nga viti 2003 e deri më tani. Tregu vietnamez i lojërave sot ka shumë emra të njohur si May Song, Mong Giang Ho, Thien Long Kiem etj.

Përveç lojërave me role në internet, ka edhe lojëra me role ku do të shndërroheni në një personazh në botën e lojës. Do të jetoni në një botë fantazi, do të jeni në gjendje të komunikoni me personazhe dytësorë, të merrni pjesë në beteja, të ndërtoni personazhe sipas secilit nivel.

Me këtë seri lojërash me role, shpesh do të ketë një komplot dhe kontekst jashtëzakonisht të larmishëm, nga e lashta në moderne. Lojëra me role si Vo Lam Truyen Ky, Gensin Impact, etj.

Lojëra me qitje

Loja tjetër e prezantuar në artikullin Çfarë është një lojë video është zhanri i gjuajtjes. Nga të gjitha zhanret e lojës, gjuajtësit janë më të popullarizuarit, veçanërisht gjuajtësit FPS të personit të parë. Në përputhje me emrin e lojës, lojtarët do të marrin pjesë në lojë me një perspektivë në vetën e parë.

Nuk do të mund të shihni të gjithë trupin e personazhit, vetëm krahun e pajisur dhe armën. Në gjuajtjen e mbijetesës, lojtari do të duhet të luftojë me kundërshtarët për t’u bërë i mbijetuari i fundit. Disa lojëra qitjeje jashtëzakonisht të famshme në treg si Call Of Duty, PUBG, Free Fire, Counter Strike, etj.

READ  3 Cách để viết phân số trong word cực kỳ đơn giản

Video lojëra taktike

Tjetra do të jetë një lojë strategjike, një lojë po aq e famshme sa dy zhanret e lojës më lart. Lojtarët do të duhet të tregojnë aftësinë e tyre duke kuptuar situatën, duke rregulluar taktikat për të arritur qëllimin në rregull. Lojtarët duhet të përqendrohen në mënyrën se si të menaxhojnë burimet, të luftojnë kundër kundërshtarëve të makinës ose lojtarëve të tjerë për të fituar.

Eksploroni më shumë: Çfarë dite është 1 Prilli? – Shkolla e mesme Le Hong Phong

Video lojëra sportive

Përveç lojërave të prezantuara më sipër, zhanri i lojërave sportive është gjithashtu një nga lojërat po aq tërheqëse. Lojërat sportive janë mjaft të larmishme për lojtarët që duan sporte si futbolli, gara, basketbolli etj

Lojë Moba

Game Moba është një lojë aksioni taktik në kohë reale. Lojtarët do të duhet të kontrollojnë karakterin ose heroin Hero, me qëllim që të shkatërrojnë shtëpinë kryesore të kundërshtarit për të fituar. Loja Moba luhet në dy fraksione kundërshtare, duke luftuar në çdo vend në hartën e gjerë.

Në platformat e kompjuterëve dhe laptopëve, loja DOTA 2, League of Legends janë dy gjigantët kryesorë të fshatit të lojërave Moba në botë. Lojërat Moba në platformat celulare tani po fillojnë gjithashtu të zhvillohen fuqishëm si Lien Quan Mobile,…

Lojë bazë argëtuese

Këto lojëra janë të gjitha shumë themelore dhe të lehta për t’u luajtur, të përshtatshme për shumicën dërrmuese të lojtarëve. Disa lojëra argëtuese bazë të njohura si Candy Crush Saga, Bejeweled, prerje frutash, gatim, piano, gjuajtje mermeri, enigma, etj.

Video lojërat janë shumë problematike, është e lehtë të shpenzosh orë të tëra duke i luajtur ato, duke mos mbetur kohë për të bërë gjëra të tjera praktike. Mbani mend, shumë nga çdo gjë nuk është e mirë, madje edhe video lojërat. Nëse luani lojëra për një kohë të gjatë, kjo do të çojë në humbje të shikimit, lodhje, rënie mendore, etj.

Eksploroni më shumë: Dhuratat TOP unike dhe kuptimplote për ta bërë “atë person” të vibrojë në Krishtlindje ose Vitin e Ri 2023 – Lajmet e teknologjisë

Jo vetëm kaq, shumë njerëz për të pasur para për të luajtur videolojëra nuk hezituan të përfshiheshin në vepra të liga si vjedhje, grabitje etj. Përveç kësaj, disa videolojëra kanë shumë imazhe dhe informacione të dhunshme.forcë. Gabimet prekin lehtësisht fëmijët drejtpërdrejt (të cilët nuk mund të dallojnë të drejtën nga e gabuara) duke i bërë ata të kenë një pikëpamje të shtrembëruar për jetën.

READ  Xe máy chuyên dùng là gì? Xe máy chuyên dùng có được tham gia giao thông?

Video lojëra, përfitime të dyfishta për fëmijët
Video lojëra, përfitime të dyfishta për fëmijët

Kushtet e biznesit të lojërave video në 2022?

Në bazë të nenit 35 të Rregullores së lëshuar së bashku me Dekretin 103/2009/ND-CP që udhëzon nenin 14 të qarkores 04/2009/TT-BVHTTDL, i ndryshuar nga pika 6, neni 7 i dekretit 142/2018/ Dekreti-CP përcakton kushtet dhe aktivitetet e biznesit të lojërave elektronike, sipas të cilave:

– Organizatat dhe individët që tregtojnë lojëra video duhet të plotësojnë kushtet e mëposhtme:

+ Pika e biznesit të lojërave elektronike duhet të jetë së paku 200 m nga shkollat ​​fillore, shkollat ​​e mesme dhe shkollat ​​e mesme;

+ Pajisje për të siguruar cilësinë e zërit dhe imazhit; Forma e pajisjes është e përshtatshme për estetikën vietnameze

Kur operojnë, organizatat dhe individët që tregtojnë lojëra video duhet të respektojnë rregullat e mëposhtme:

+ Përmbajtja e videolojrave duhet të jetë e shëndetshme dhe të mos shkelë ndalimet e nenit 3 të kësaj rregulloreje;

+ Nuk lejohet të funksionojë pas orës 22:00 deri në 8 të mëngjesit.

– Ndalohet rreptësisht organizimi i biznesit të luajtjes së videolojërave të natyrës së lojërave të fatit.

– Aktivitetet e lojërave elektronike të specifikuara në Rregullore përfshijnë lojëra online dhe lojëra që përdorin kompjuterë pa lidhje interneti; Përjashtohen videolojërat e huaja fituese të çmimeve.

– Distanca prej 200 m ose më shumë e specifikuar në pikën a, pika 1, neni 35 të rregullores llogaritet nga dyqani i videolojërave deri në portat e shkollave fillore, të mesme dhe të mesme.

Kështu, për të hapur një dyqan videolojërash duhet të plotësoni kushtet e mësipërme dhe duhet të siguroheni që distanca prej 200 m të jetë distanca nga dyqani i videolojërave deri në portat e shkollave fillore. , shkolla e mesme, shkolla e mesme.

Shkaqet e varësisë nga lojërat video

+ Kurioziteti, me mbështetjen efektive të shërbimeve teknologjike, do t’i bëjë njerëzit të magjepsur me videolojërat.

+ Psikologjia e humbjes është dëshira për të hequr, pas çdo humbjeje, lojtari ka mentalitetin e dëshirës për të hequr ndeshjen tjetër, kështu që gradualisht nuk mund të dalë nga loja.

+ Sipas hulumtimeve, të varurit nga lojërat shpesh dështojnë në jetën reale dhe duan të gjejnë sukses në botën virtuale.

+ Shumë fëmijë janë të varur nga lojërat sepse nuk u është kushtuar vëmendja e duhur nga familjet dhe shkollat ​​e tyre.

*********************

Postuar nga: Shkolla e mesme Le Hong Phong

Kategoria: Të përgjithshme

E drejta e autorit të artikullit i përket shkollës së mesme Le Hong Phong. Çdo kopjim është mashtrim!

Burimi i përbashkët:

/tro-choi-dien-tu-la-gi-nhung-loi-ich-va-tac-hai-cua-tro-choi-dien-tu/

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Trò chơi điện tử là gì? Những lợi ích và tác hại của trò chơi điện tử . Đừng quên truy cập Cakhia TV Trang web xem trực tiếp bóng đá không quảng cáo hot nhất hiện nay

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *