Tìm hiểu CuSO4 Có Kết Tủa Không? Tính Chất Và ứng Dụng Của CuSO4 2023 mới nhất tháng

Rate this post

Ju jeni duke shikuar: A precipiton CuSO4? CuSO4 2023. Vetitë dhe AplikimetSHKOLLA E LESME BINH THANH

A i kërkoni shpesh CuSO4 të formojë një precipitat? Cilat janë vetitë dhe aplikimet e jashtëzakonshme të CuSO4? dhe shumë pyetje të tjera që lidhen me atë përbërje. Çdo gjë do SHKOLLA E LESME BINH THANH Përgjigja është në artikullin më poshtë.

CuSO4. pasqyrë e përgjithshme

Formula molekulare CuSO4
gravitet specifik 3603 g/cm³ (anhidër)
masë molekulare 159.66096 g/mol (anhidër)
pika e shkrirjes 110°C
Pikë vlimi 1K; 2100 °F)

Çfarë është CuSO4?

Cila është struktura molekulare e CuSO4? Cilat veti fiziko-kimike e karakterizojnë këtë CuSO4? Si të bëni sulfat bakri

Po shikoni: A precipiton CuSO4? CuSO4 2023 . Vetitë dhe aplikacionet

Origjina e CuSO4

Origjina e CuSO4

CuSO4 është formula kimike e një përbërje kripe, e njohur zakonisht si sulfat bakri.

Sulfati i bakrit ekziston si cuso4 anhidër dhe i hidratuar, më së shpeshti CuSO4.5H20 blu, i cili është jashtëzakonisht higroskopik.

CuSO4 njihet edhe me shumë emra si sulfat bakri ose sulfat blu, sulfat Salzburg, sulfat romak, bakër jeshil ose blu.

Struktura e CuSO4

Më poshtë është një imazh që përshkruan strukturën e CuSO4:

Struktura e CuSO4Struktura e CuSO4

Vetitë fizike dhe kimike të CuSO4

 • Disa veti tipike fizike të CuSO4:

+ CuSO4 është një përbërje kripe blu, në formën e pluhurit të ngurtë ose kristalor. I tretshëm në ujë, metanol, i patretshëm në etanol.

+ Masa molare e CuSO4 është 159,62 g/mol (anhidër) dhe 249,70 g/mol (5 e hidratuar).

+ Pesha specifike e CuSO4 është 3,603 g/cm3 (anhidër) dhe 2,284 g/cm3 (5 e hidratuar).

READ  Tìm hiểu Giải đáp chi tiết toán lớp 2 1dm bằng bao nhiêu cm? mới nhất tháng

+ Pika e shkrirjes së CuSO4 150 °C (423 K) (5-hidrat).

Tretshmëria në ujë e CuSO4 të hidratuar është 316 g/L (0°C) dhe 2033 g/L (100°C).

 • Karakteristikat kimike të CuSO4:

Sulfati i bakrit mund të reagojë me alkalet për të prodhuar sulfat natriumi dhe hidroksid bakri.

PTHH: CuSO4 + 2NaOH → Na2SO4 + Cu(OH)2

+ Sulfati i bakrit do të reagojë me tretësirën NH3.

Sulfati i bakrit që thith ujin përdoret zakonisht për të zbuluar njollat ​​e ujit në lëngje.

+ Sulfati i bakrit reagon me metale më shumë se sa me bakër (p.sh. Mg, Fe, Zn, Al, Sn, Pb,…):

CuSO4 + Zn → ZnSO4 + Cu

Eksploroni më shumë: Mësoni 500+ sugjerime për të emëruar djalin më të mirë dhe më kuptimplotë të familjes Tran në 2023

CuSO4 + Mg → MgSO4 + Cu

Shenjat për të identifikuar CuSO4

Në prani të H2O, CuSO4 fillon të shpërndahet gradualisht, duke ndryshuar nga një pluhur i bardhë në një tretësirë ​​blu.

I tretshëm në ujë, metanol, por i patretshëm në etanol.

A precipiton CuSO4?

CuSO4 është kristal i bardhë anhidër, kristal i hidratuar blu, tretësirë ​​blu

Çfarë precipitati me ngjyrë ka CuSO4?

Përbërja e kripës CuSO4 ka një precipitat blu.

A është i tretshëm CuSO4?

I tretshëm në ujë, metanol, por i patretshëm në etanol.

Si të përgatisim CuSO4

Sulfati i bakrit, CuSO4, prodhohet kryesisht nga skrap, i cili është burimi më i zakonshëm i materialeve të ricikluara.

Skrapi rafinohet dhe metali i shkrirë derdhet në ujë për të formuar masa të vogla poroze sferike. Kjo përzierje shpërndahet në një tretësirë ​​të holluar të acidit sulfurik në ajër për të prodhuar sulfat bakri.

Përveç kësaj, ne kemi disa metoda të tjera të prodhimit të sulfatit të bakrit, por jo aq të njohura sa metodat e mësipërme:

 • Skrap bakri nxehet me squfur për të prodhuar sulfur bakri dhe përzierja oksidohet për të formuar sulfat bakri.
 • Ngjashëm me metodën origjinale, por në vend të skrapit, ne ngrohim mineralin e sulfurit të bakrit për të bërë oksid bakri dhe e trajtojmë me acid sulfurik për të formuar sulfat bakri.
 • Filtrim i ngadalshëm i mineralit me cilësi të ulët në ajër. Bakteret përdoren për të përshpejtuar formimin e solucioneve të sulfatit të bakrit.

Si të përgatisim CuSO4Si të përgatisim CuSO4

Aplikimi i CuSO4

+ Sulfati i bakrit përdoret si lëndë e parë për plehra për të rritur rezistencën dhe rezistencën ndaj dëmtuesve dhe sëmundjeve të bimëve. Në të njëjtën kohë, shtoni një sasi gjurmë Cu kur bima mungon.

+ Sulfati i bakrit përdoret si agjent antifungal ose si insekticid dhe herbicid.

READ  Lời dẫn chương trình Trung thu trường Mầm non Lời dẫn Đêm hội Trăng Rằm 2022 cho bé

+ Sulfati i bakrit i futur në bimë ndikon në sintezën e substancave si niseshteja, proteina, yndyra dhe enzimat.

+ Sulfati i bakrit është një përbërës në përbërësit e ushqimit të kafshëve që përdoret për të plotësuar bakrin për bagëtinë dhe konsiderohet një rregullator i rritjes.

 • Në laborator:

Tretësira e Fehling dhe tretësira e Benediktit përdorin sulfat bakri për të zbuluar sheqernat reduktuese, duke reduktuar sulfatin blu të tretshëm të bakrit (II) në oksidin e patretshëm të bakrit të kuq (I).

Eksploroni më shumë: Kush është komandanti dhe ekzekutivi më i lartë në ushtri?

+ Flaka e provës së sulfatit të bakrit, jonet e tij të bakrit shkëlqejnë një blu të errët, një blu më të errët se flaka e provës së bariumit.

Sulfati i bakrit përdoret gjithashtu në analizat e gjakut për të përcaktuar gjendjen e gjakut. Gjaku testohet duke e hedhur atë në një tretësirë ​​të sulfatit të bakrit me peshë specifike – gjaku që përmban hemoglobinë ruhet shpejt për shkak të densitetit të tij, ndërsa gjaku që nuk fundoset ose fundoset ngadalë nuk ka hemoglobinë të mjaftueshme.

Sulfati i bakrit përdoret për përgatitjen e katalizatorëve të përdorur në përpunimin dhe nxjerrjen e naftës dhe lëngjeve.

+ Përdoret në industrinë e ngjyrosjes së tekstilit ose përdoret për të ngjyrosur pëlhura për të rritur qëndrueshmërinë e ngjyrave të ngjyrave.

Përdoret si ngjyrues ushqimor. Preparate të lëngshme që përdoren për të ruajtur ekzemplarët e bimëve me ngjyra natyrale dhe për të parandaluar kalbjen e frutave.

+ Përdoret si agjent ngjyrues në teknologjinë e fishekzjarreve, shtypjes, qelqit, qeramikës.

Shënime kur përdorni dhe ruani CuSO4

Të gjithë e dimë se CUSO4 është në thelb jo toksik, por nëse përzihet me substanca të tjera, mund të krijojë komponime që mund të dëmtojnë mjedisin tonë.

Pra, duhet të jemi të kujdesshëm me këtë mbetje kimike. Zgjidhja nuk mund të hidhet në mënyrë arbitrare, por duhet të ketë masa specifike trajtimi për të mbrojtur mjedisin.

Shënim:

 • Përdorimi i sulfatit të bakrit si herbicid gjithmonë mbart njëfarë rreziku pasi faktorët mjedisorë mund të kufizojnë efektet herbicid të sulfatit të bakrit, dhe anasjelltas, mjedisi mund të nxisë toksicitet të panevojshëm dhe të shkaktojë dëme dhe dëme të panevojshme.
 • Doza e rekomanduar e CuSO4.5H20 varet nga lloji i algave dhe faktorët mjedisorë dhe varion nga 0.25 mg/l deri në më shumë se 2 mg/l CuSO4.5 H2O.

Ruani kimikatet në një vend të thatë, larg burimeve të dritës dhe nxehtësisë.

Disa komponime kimike kanë precipitate të tjera

 • Al(OH)3 – Hidroksid alumini
 • Zn(OH)2 – hidroksid zinku
 • AgCl – klorur argjendi
 • Ag2SO4 – Sulfat argjendi
READ  Cách khắc phục lỗi xuống dòng trong word không đúng

Disa komponime kimike kanë precipitate të tjeraDisa komponime kimike kanë precipitate të tjera

konkludoni:

Ky është informacion i plotë rreth CuSO4 Precipitated? Vetitë dhe aplikimet e CuSO4 që ka sintetizuar thptbinhthanh.edu.vn. Shpresojmë që përmes artikullit të mësipërm të keni edhe një përgjigje, a precipiton CuSO4? . Le të SHKOLLA E LESME BINH THANH Përditësoni njohuri më të dobishme të kimisë përmes artikujve në bibliotekën tonë. Faleminderit per shikimin !

Eksploroni më shumë: Çfarë nënkuptojnë zgjerimet e domenit .com, .net, .org?

Faqja kryesore: thptbinhthanh.edu.vn Kategoria e postimit: Arsimi

Ju shikoni postimin A precipiton CuSO4? CuSO4 2023. Vetitë dhe Aplikimet A e rregulloi problemin që zbuluat?, nëse jo, komentoni më tej për CuSO4 Precipitated? Karakteristikat dhe aplikimet e CuSO4 2023 më poshtë për BINH THANH HIGH SCHOOL për të ndryshuar dhe përmirësuar përmbajtjen për mirë! Faleminderit që vizituat faqen e internetit: thptbinhthanh.edu.vn të SHKOLLËS SË LESME BINH THANH

Mos harroni të citoni këtë artikull: A precipiton CuSO4? CuSO4 2023. Vetitë dhe Aplikimet e faqes së internetit thptbinhthanh.edu.vn

Kategoria: Njohuri të përgjithshme

Shihni më shumë detaje rreth reshjeve të CuSO4? CuSO4 2023. Vetitë dhe Aplikimet

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Tìm hiểu CuSO4 Có Kết Tủa Không? Tính Chất Và ứng Dụng Của CuSO4 2023 mới nhất tháng . Đừng quên truy cập Cakhia TV Trang web xem trực tiếp bóng đá không quảng cáo hot nhất hiện nay

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *