Thuồng luồng là con gì? Thuồng luồng có thật hay không?

Rate this post

Thuong Luong shfaqet në shumë tekste të lashta dhe tregime popullore të kombit vietnamez. Prandaj Çfarë është Thuong Luong? dhe a ekziston rryma në realitet? Le të mblidhemi me mësuesit e shkollës Shkolla e mesme Le Hong Phong Shko zbulo!

Çfarë është një transmetim i drejtpërdrejtë?

Thuong Luong, i njohur gjithashtu si Giao Long, është emri i një përbindëshi deti në formë dragoi në mitologjinë aziatike. Kjo është një krijesë mitike dhe spekulohet vetëm përmes imagjinatës njerëzore.

Që nga kohërat e lashta, në historinë e folklorit vietnamez, njerëzit ende mendojnë se luong është një përbindësh gjigant i frikshëm. Me forcë të pashoqe dhe fuqi të pafundme. Jeton në ujë, i përket klasës së zvarranikëve me trup të gjatë, ka katër këmbë dhe ka luspa.

Ka shumë legjenda dhe anekdota të lashta për këtë dragua. Ata tregojnë se pilivesa mund të gëlltisë çdo kafshë dhe shpesh i ndjekin njerëzit në ujë për të ngrënë.

Prandaj, që nga kohërat e lashta, përgjatë lumenjve të mëdhenj në veri, kishte shtëpi komunale që adhuronin perëndinë e Luong.

A është transmetimi i vërtetë apo jo?

Slug është një krijesë false. Ky përbindësh ujor në imagjinatën popullore është disi si një dragua, por jo në të vërtetë një dragua. Zakonisht janë shumë të mëdhenj, me brirë si dragua, trup si gjarpër, forcë të jashtëzakonshme, deri në mbinjerëzore. Ata jetojnë në trupa të mëdhenj uji dhe mund të fundosin këdo ose çdo varkë. Shumë studiues besojnë se pilivesa janë krijesa imagjinare që “hibridizohen” dhe mitizohen nga karakteristikat e krijesave reale si krokodilët, gjarpërinjtë… Kappa.

Në shumë përralla, Thuong Luong konsiderohet gjithashtu si mishërimi i mbretit Thuy, Ha Ba ose pasardhësve të tyre, që kanë fuqi hyjnore. Uji shpesh simbolizon një forcë të natyrës, e cila mund të dëmtojë njerëzit, por edhe të shpëtojë njerëz të tillë Historia e lagunës së Kallamarëve sipër. Në historinë e Ho Ba Be, Thuong Luong është mishërimi i një perëndie që dëshiron të testojë zemrat e të vdekshmëve për të ndëshkuar keqbërësit. Ky zot u shndërrua në një plakë lypës që shkoi të lypte ushqim gjatë festës së fshatit, të gjithë qortuan, vetëm nëna dhe vajza e një vejushe të varfër hanë dhe flenë.

Eksploroni më shumë: Çfarë është valë radio? Aplikimet e valëve të radios
READ  Tấm chiếu mới là gì?

“Gruaja sapo e shtriu dhe ra në gjumë, me zërin e saj gërhitës si bubullimë. Nënë e bijë shikuan dhe panë djepin që shkëlqente në errësirë. Kjo nuk ishte më një plakë lypës me plagë dhe plagë, por një dragua i mbështjellë në një grumbull, me kokën e mbështetur mbi mahi, me bishtin e dalë nga toka… Deri të nesërmen në mëngjes, kur nëna shikoi jashtë, ishte jo.shih. Dorëzimi. Në shtrat, lypësi u ngrit dhe u përgatit të largohej. Pasi i tregoi nënës dhe vajzës se si të shpëtonin veten, lypësi u shndërrua në një rrjedhë të madhe uji që buroi nga toka, duke përfshirë të gjithë fshatin, duke bërë që toka të shembet, duke u shfaqur si një përrua. Ajo fundosje u kthye në liqenin Ba Be.

Giao Long – Thuong Luong shfaqet edhe në kulturën kineze. Libër Hoai Nam Tu “Në tokën e Kinh, ishte një njeri i quajtur Thu Phi, në tokën e Can Doi, ai u mbrojt nga një shpatë. Kur u kthye nga lumi Giang (Duong Tu), pati një valë të madhe në mes të lumi dhe dy dragonj rrethuan varkën. Shu Fei me qetësi mori një shpatë dhe u hodh në lumë për të luftuar me dragoin Giao, pas një momenti të ashpër, Thu Phi preu kokën e dragoit Giao, të gjithë në varkë mbijetuan. “Dragoi në këtë libër përshkruhet si “lëkura e tij është e ashpër (luspa të trasha), goja e tij është si goja e shpatës”.

Shumë dokumente të tjera kineze tregojnë gjithashtu historinë e takimit me një dragua në lumin Yangtze, ndaj studiuesit besojnë se “prototipi” i këtij përbindëshi detar është krokodili i famshëm Yangtze.

Këtu janë disa kafshë që konsiderohen të ngjashme në pamje me derrat gini që ju t’i imagjinoni!

Krokodil

Në shumë histori, Thuong Luong përshkruhet si një gjarpër, por ka 4 këmbë, ka një kreshtë dhe vendos vezë. Thuhet se ky imazh i ngjan shumë një krokodili gjigant të lashtë.

Është jashtëzakonisht e frikshme dhe mund të dominojë të gjitha kafshët.

Çfarë është një transmetim i drejtpërdrejtë?

breshkë me guaskë të butë

Shang Liang është çdo gjë që është përshkruar si një gjarpër gjigant. Çmimi është breshka me predha të mëdha të gjinisë Rafetus, breshka Ho Guom dhe breshka Dong Mo, të cilat jetojnë në brigjet e lumit të Kuq që rrjedh nëpër shumë provinca.

Eksploroni më shumë: Çfarë rrjeti është 024? Si të identifikoni operatorët e telefonisë fikse

Çfarë është një transmetim i drejtpërdrejtë?

Disa njerëz mendojnë se Thuong Luong është një gjarpër shumë i madh, i ngjashëm me një anakonda, por shumë herë më i madh. Në kokën e saj ka një kreshtë të ngjashme me imazhin legjendar të dragoit.

READ  Seedbox là gì? Cách sử dụng ra sao?

Megjithatë, të gjitha vizualizimet e mësipërme janë vetëm hipoteza. Megjithatë, askush nuk e di se si duket një ketër.

Përrallat e rrymës

Ujëvarat dhe zakonet e tatuazheve në Vietnam

Legjenda thotë se gjatë mbretërimit të mbretit Hung, njerëzit shpesh siguruan jetesën nga peshkimi, por ata shpesh ngacmoheshin nga përbindëshat e detit. Një ditë mbreti tha: “Barbarët në male janë të ndryshëm nga fiset në ujë, sepse i duan njerëzit e tjerë, por urrejnë speciet e tjera, kështu që ata dëmtohen”.

Kështu, mund të shihet se zakoni i tatuazheve të popullit vietnamez në të kaluarën vinte nga frika e lirisë. Ky zakon u mbajt për më shumë se 1000 vjet, derisa mbaroi mbretërimi i mbretit Tran Anh Tong (1293-1314).

Thuong Luong u rimishërua si një princ i dinastisë Ly

Sipas shumë gjenealogjive, ekziston Nguyen Thi Hao, një vendas nga Dan Phuong (Hanoi i sotëm). Ajo sapo kishte arritur moshën e hënës së plotë dhe kishte bukurinë e një zogu zhytës, ndaj pati fatin të ra në sy të mbretit Ly Thanh Tong (1054 – 1072).

Mbreti e çoi në pallat, por kishin kaluar katër vjet dhe ajo ende nuk kishte fëmijë. Një ditë, zonja Nguyen Thi Hao dhe shërbëtorja e saj shkuan për të bërë një banjë në West Lake, kur papritmas u shfaq një akrep shumë i madh, i mbështjellë fort rreth saj dhe u zhduk.

Po atë natë mbreti pa në ëndërr se tre vjet më vonë pushtuesit e huaj do të pushtonin vendin tonë. Zoti i ujit u urdhërua të rimishërohet si bir i mbretit për të luftuar armikun dhe për të mbrojtur vendin.

Çfarë është një transmetim i drejtpërdrejtë?

Sigurisht, atëherë, zonja Nguyen Thi Hao, gruaja e mbretit, ishte 13 muajshe shtatzënë për të lindur një princ. Djali lindi me 28 shenja në shpinë si luspa dragoi, i quajtur Hoang Lang.

Eksploroni më shumë: Udhëzime për instalimin dhe përdorimin e shtojcave TinyPNG dhe TinyJPG në Photoshop

Disa kohë më vonë, armiku i Vinh Trinh u ngrit dhe u rebelua në malet veriore. Me të dëgjuar lajmin, Hoang Lang u drodh papritmas dhe u shndërrua në një hero duke i kërkuar babait të tij të siguronte kuaj dhe ushtarë për të luftuar armikun.

Disa muaj më vonë, kur ai fitoi, Hoang Lang nuk arriti në fron, por kërkoi të kthehej në akuarium. Me të mbërritur në bregun e Liqenit Perëndimor, Hoang Lang u shndërrua në një trap të madh dhe u zhduk nën liqen prej andej.

READ  Hướng dẫn nén ảnh trực tuyến bằng Tinypng

Çfarë është një transmetim i drejtpërdrejtë?

Nxënësi Chu Van An mëson të bëjë fije

Sipas librit Linh Nam Chich Quai, kur artisti i famshëm Chu Van An (1292–1370) hapi një shkollë mësimore në qytetin e tij të lindjes, shumë studentë erdhën për të studiuar. Mes tyre ishte një person që vinte çdo mëngjes shumë herët për të dëgjuar ligjëratën dhe vlerësohej nga mësuesja për punën e palodhur. Gjëja e çuditshme është se askush nuk e di se kush është dhe ku është.

Chu Van An pastaj i la njerëzit të shikojnë, duke parë që ky student vazhdonte të vinte në lagunën e Dait dhe më pas u zhduk, vetëm për të ditur se ishte perëndia e ujit. Atë vit pati një thatësirë ​​dhe njerëzit vdiqën nga uria. Chu Van An e thirri menjëherë dijetarin një zot uji për të ardhur dhe për të kërkuar ndihmë.

Çfarë është një transmetim i drejtpërdrejtë?

Nxënësi në fillim hezitoi, pastaj pranoi dhe i tha mësuesit: “Ligji i qiellit është shumë i rreptë, por fjalët e mësuesit janë gjithashtu shumë të rrepta, është e pamundur të shmanget mëkati i të shkuarit kundër vullnetit të Zotit dhe shkatërrimit të trupit të tij për të përfunduar. Feja. , mësimi i të urtit plak nuk mund të braktisej, si guxon ta mohosh tani.

Unë iu binda mësuesit ishte kundër urdhrit të Zotit, por vazhdova ta bëja për të ndihmuar njerëzit. Nëse diçka ndodh nesër, ju lutemi kujdesuni për veten.”

Në të vërtetë, atë natë ra shi i madh, duke i ndihmuar fshatarët të kapërcenin rrezikun, por po atë pasdite, një pemë e madhe bambu u gjet duke notuar në lagunën e Nait. Chu Van An e dinte se vetë studenti i tij për shpëtimin e qenieve të ndjeshme kishte shkelur ligjin e qiellit dhe ishte dënuar.

Plaku vajtoi dhe dërgoi studentët e tij të bënin varrimin. Njerëz nga fshatrat fqinjë erdhën gjithashtu për të ndihmuar, dhe më pas i çuan në tempull, dmth në shtëpinë komunale të Digës Linh, në jug të Hanoi sot.

Çfarë është një transmetim i drejtpërdrejtë?

Nga informacionet e mësipërme, tashmë e dini se çfarë janë akrepat dhe nëse janë të vërtetë apo jo.

Dërguar nga: Shkolla e mesme Le Hong Phong

Kategoria: Sintetike

E drejta e autorit të artikullit i përket shkollës së mesme Le Hong Phong. Çdo kopjim është mashtrim!

Burimi i përbashkët:

/thuong-luong-la-con-gi/

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Thuồng luồng là con gì? Thuồng luồng có thật hay không? . Đừng quên truy cập Cakhia TV Trang web xem trực tiếp bóng đá không quảng cáo hot nhất hiện nay

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *