Sóc Thiên Vương là ai? Truyền thuyết về Sóc Thiên Vương

Rate this post

Kush është Soc Thien Vuong?

Shën Giong (Nom: ), me nofkën Phu Dong Thien Vuong (kinezisht: ) ose Soc Thien Vuong (朔天王), është një personazh në legjendën vietnameze, një nga katër shenjtorët e njohur nga populli vietnamez. i quajtur Katër të Pavdekshmit në popullin vietnamez besimet. Ai shihet si një simbol i frymës së agresionit dhe rinisë kundër të huajve.

Gjatë dinastisë Ly, Thai To Ly Cong Uan e nderoi atë si Chong Thien Than Vuong (冲天神王). Ekziston një mendim se Phu Dong Thien Vuong ose Thanh Giong është një variant i Bhikkhu nga India.

Kush është Soc Thien Vuong?
Kush është Soc Thien Vuong?

Titulli i Soc Thien Vuong

Tempulli Phu Dong (i njohur gjithashtu si Tempulli Giong) ndodhet në komunën Phu Dong (Gia Lam, Hanoi). Arkitektura e faltores është kryesisht pjesë e veprave të dinastive Ly, Le Trung Hung dhe Nguyen. Aktualisht, tempulli ruan ende më shumë se 20 shugurime për Shën Giong, shumica e të cilave ishin në dinastitë Le dhe Nguyen.

Sipas legjendës, pasi Shën Giong mundi armikun dhe u kthye në malin Soc Son për të adhuruar nënën e tij, si burri ashtu edhe kali fluturuan ngadalë drejt qiellit. Mbreti kujtoi mirënjohjen e tij, ndërtoi një tempull në vendlindjen e tij dhe e quajti Phu Dong Thien Vuong. Ky titull lindi nga mbretërimi i Hung Vuong VI.

Nga këndvështrimi i folklorit, studiuesi Nguyen Hung Vy dha një mendim për shfaqjen e frazës Phu Dong Thien Vuong. Bazuar në rrokjet e lashta kineze, “Dong” në gjuhësi u referohet gjigantëve, mbretërve qiellorë ose rojeve të idhujve. Në dinastinë Ly, Thanh Giong u emërua Sung Thien Than Vuong si një simbol i pavarësisë dhe vetëkontrollit të Dai Viet. Gjatë dinastisë së hershme Le, Shën Giong u shugurua si Phu Dong Thien Vuong.

Kështu, në dinastinë Le, imazhi i Shën Giong u ngrit një hap më shumë. Në Budizëm, Thien Vuong i referohet qiellit ngjitur me mbretërinë Saha, duke mbrojtur Buddhadharma. Në dinastinë Le, Than Vuong u ngrit në Thien Vuong: Phu Dong Thien Vuong sundonte një rajon lindor.

Gjithashtu në dinastinë Le So, mbreti urdhëroi Ngu Su Ngo Si Lien të mblidhte libra të të gjitha brezave për të kopjuar librin e plotë të Dai Viet Su Ky. Legjenda e Phu Dong Thien Vuong u përfshi gjithashtu në historinë zyrtare nga Ngo Si Lien, por në krahasim me Linh Nam Chich Quai, ajo u shkurtua shumë. Edhe pse përmbajtja e legjendës ka disa detaje të çuditshme, ende thellë në të fshihet shenja e budizmit.

Për sa i përket funksionit, deri në Dinastinë e hershme Le, imazhi i hyjnisë mbrojtëse, Sung Thien Than Vuong, ishte zhvilluar më tej në Thien Vuong që ruante një drejtim të qiellit. Sipas hipotezës së studiuesit Nguyen Hung Vy, nëse konsiderojmë kështjellën Thang Long si qendrën e budizmit në dinastinë Ly, perëndi gjigante si Ly Phuc Man në Perëndim (Yen So), Soc Thien Vuong në Veri (Yen So ) Departamenti). Soc Son) dhe Saint Giong në Lindje (Phu Dong) ishin Mbretërit Qiellor që ruanin kështjellën Thang Long. Për sa i përket pjesës jugore të Thien Vuong, studiuesi nuk ka hedhur ende hipoteza.

Eksploroni më shumë: Çfarë është sigurimi i depozitave? Rregullore për lëndën dhe limitin e sigurimit të depozitave?
READ  Vo gạo cho thêm muối có tác dụng gì?

Legjenda e Soc Thien Vuong

Historia thotë se: Në dinastinë e 6-të Hung Vuong, në fshatin Giong, jetonte një plak dhe gruaja e tij që punonin shumë dhe ishin të famshëm për të qenë të bekuar. Çifti dëshiron të ketë një fëmijë. Një ditë kur shkoi në fushë, pa një gjurmë të madhe, kështu që vendosi këmbën e saj në të për të parë se sa inferiore ishte.

Pa pritur, ajo u ngjiz në shtëpi dhe dymbëdhjetë muaj më vonë solli në jetë një djalë shumë të bukur. Çifti është shumë i lumtur. Por çuditërisht! Fëmija tre vjeçar ende nuk mund të flasë, nuk mund të qeshë, nuk mund të ecë dhe është i paralizuar në një vend.

Në atë kohë pushtuesit An pushtuan vendin tonë. Armiku është i fortë, mbreti ka frikë. Pastaj dërgoi lajmëtarë kudo për të gjetur njerëz të talentuar për të shpëtuar vendin. Kur fëmija dëgjoi lajmin, papritmas tha: “Nënë, eja dhe fto lajmëtarin brenda”. I dërguari hyri, fëmija tha: “Kthehu te mbreti dhe më ble një kalë të hekurt, një kamxhik hekuri dhe një armaturë hekuri, unë do t’i shkatërroj këta armiq”.

Lajmëtari, i befasuar dhe i kënaqur, u kthye me nxitim te mbreti. Mbreti i urdhëroi punëtorët ditë e natë të palosnin atë që i tha djali të bënte.

Akoma më e çuditshme, pasi takoi lajmëtarin, djali u rrit si rrufeja. Sado oriz të hani, nuk do të ngopeni, rrobat që sapo keni veshur janë thyer. Çifti sado të bëjë, nuk mjafton për të mbajtur fëmijët, ndaj duhet të mbështeten te të afërmit dhe fqinjët. Të afërmit e të gjithëve ishin të lumtur të mblidhnin oriz për të ushqyer djalin, sepse të gjithë prisnin që ai të vriste armikun për të shpëtuar vendin.

Armiku ka arritur rrëzë malit të Traut. Uji është shumë i rrezikshëm, njerëzit në panik. Pikërisht atëherë, lajmëtari solli një kalë hekuri, një shufër hekuri dhe një grup parzmore hekuri. I riu u ngrit në këmbë, shtriu supet, befas u shndërrua në një burrë të pashëm, më të gjatë se një shkop, madhështor madhështor. Kalorësi doli përpara dhe përkëdheli prapanicën e kalit. Kali rënkoi disa klithma të gjata e kumbuese. Kalorësi me forca të blinduara, duke mbajtur një kamxhik, u hodh mbi kalin e tij. Kali hodhi zjarr, heroi e nxiti kalin që të shkonte drejt e në vendin e armikut, duke pritur që ata të vrisnin një klasë pas tjetrës, armiku vdiq si kashtë. Papritur shufra e hekurit u prish. Heroi më pas shkuli grumbujt e bambusë buzë rrugës për të luftuar armikun. Lufta shpërtheu. Mbetjet e ushtrisë shkelën njëri-tjetrin për të shpëtuar, dhe heronjtë u ndoqën deri në rrëzë të malit Soc (Soc Son). Atje, një burrë dhe një kalë, një luftëtar shkuan në majë të malit për të hequr parzmoren e tij, dhe pastaj si burri dhe kali fluturuan ngadalë në qiell.

Eksploroni më shumë: Kush është Hoang Thuy? Biografia, karriera dhe jeta private e bukuroshes
READ  Mẫu Thông báo phát hành hóa đơn điện tử

Mbreti ishte mirënjohës, nuk dinte si ta shpërblente, e quajti Phu Dong Thien Vuong dhe ngriti një tempull në qytetin e tij të lindjes.

Aktualisht, në fshatin Phu Dong, ekziston ende një tempull, zakon i quajtur fshati Giong. Çdo vit deri në prill, fshati mban një festë të madhe. Legjenda thotë se shkurret e bambusë prej fildishi në rrethin Gia Binh, për shkak se kali merr frymë dhe digjet, gjithashtu zverdhet, gjurmët e këmbëve të kalit tani formojnë pellgje dhe liqene të njëpasnjëshme. Legjenda thotë se kur kali bërtiti zjarr, zjarri dogji një fshat, kështu që më vonë ai fshat u quajt fshati Çaj.

Libri i historisë – Dai Viet Su Ky Toan Thu regjistron për Shën Giong si më poshtë:

Legjenda e Shën Giong tregon shpirtin dhe forcën e popullit vietnamez në luftën kundër pushtuesve të huaj dhe mbrojtjen e Atdheut.

Gjashtë breza të familjes me fat Hung

Fshati Phu Dong ka një person

Ky është një gjeneral që rri në pritë për erën.

Duke dëgjuar se mbreti dërgoi gjeneralët e tij në betejë,

Uluni, flisni shpejt.

E dashur Nënë, Mbreti im i dashur,

Merre mesin si një vijë të përkushtimit birnor.

I dërguari kthehet në parajsë para qiellit,

Shpata e artë, kali i hekurt hyri.

Beteja e reve nën flamurin e pjeshkës,

Pas bubullimave dhe vetëtimave, gjysmën e pasdites armiku u shpërnda.

Linh San hoqi këmishën e saj prej kadifeje,

Hiqni qafe tavanin e borxhit dhe parapaguani.

Tempulli ka ende gjurmë të plakut.

Eksploroni më shumë: Cila është data 25/11? – Shkolla e mesme Le Hong Phong

A nuk është një histori e vjetër?

Mesazhi pas fitores dhe mishërimi në personazhin e Shën Giong

Mund të thuhet se legjenda e Shën Giong ka reflektuar shumë në historinë kulturore të kombit vietnamez në përgjithësi. Atje, besimet popullore shprehen edhe si konvergjencë e tre feve: konfucianizmit, budizmit dhe taoizmit. Në veçanti, elementi budist tregohet më me guxim.

READ  Hợp tác quốc tế về biên phòng được quy định như thế nào?

Sipas legjendës, pasi mundi armikun An, Thanh Giong fluturoi nga mali Ve Linh në parajsë. Sipas gojëdhënave, pellgjet në rrëzë të këtij mali janë gjurmët e kalit të Shën Giong. Prandaj, në malin Soc, ekziston edhe tempulli Thuong për të adhuruar Soc Thien Vuong.

Libri Linh Nam Chich Quai regjistron perëndinë mitike të adhuruar këtu si më poshtë: “Gjatë epokës Le Dai Hanh dhe Khuong Viet, mjeshtri i madh Ngo Chan Luu shkonte shpesh në fshatin Binh Lo. Atje, ai takoi një hyjni të quajtur Bhikkhu Sangha Dai Vuong. Ai u dërgua nga Zoti për të mbrojtur njerëzit atje. Pas kësaj, zoti e ndihmoi mbretin Le Dai Hanh për të mposhtur armikun. Mbreti e admiroi frymën e perëndisë, ndërtoi një tempull për të adhuruar Vo dhe caktoi Soc Thien Vuong për të ruajtur Veriun. Pasi mundi armikun, Phu Dong Thien Vuong hipi në një kalë të hekurt në malin Ve Linh në perëndim dhe më pas fluturoi përsëri në parajsë.

Shën Giong nga një komunë në Phu Dong për t’u bërë një hyjni mbrojtëse në Budizëm është zhvillimi i një hyjnie indigjene. Të gjithë me krijimtarinë e tyre e kanë kthyer këtë në një histori bindëse për një hero të ri, por energjik. Deri më vonë, populli ruante ende për djalin e fshatit Giong imazhe të pacenuara të Sung Thien Than Vuong me helmeta hekuri dhe forca të blinduara si shfaqje patriotizmi dhe luftimi kundër pushtuesve të huaj. Kjo frymë është përmbledhur nga Cao Ba Quat në dy vargje: “Të thyesh hajdutët dëmton tre termitet / Dang sekt bota nuk është për shkak të urrejtjes” (Është tepër vonë për të luftuar armikun tre herë / Është shumë vonë për të shkuar në retë në katin e nëntë) .

Mesazhi pas fitores dhe mishërimi në personazhin e Shën Giong
Mesazhi pas fitores dhe mishërimi në personazhin e Shën Giong

Kështu, legjenda e Shën Giong përmban shumë kode kulturore të gjerësi dhe thellësie, si kulturë materiale ashtu edhe kulturë shpirtërore. Ai pasqyron historinë e kombit të ndërtimit të kombit gjatë pushtimit të hershëm të natyrës, prodhimit bujqësor dhe eksplorimit të Rrafshinave Veriore, dhe në të njëjtën kohë pasqyron procesin e luftimeve për të mbajtur vendin kundër pushtuesve të huaj dhe traditave ushtarake të Vietnamit. njerëzit. .

*********************

Postuar nga: Shkolla e mesme Le Hong Phong

Kategoria: Të përgjithshme

E drejta e autorit të artikullit i përket shkollës së mesme Le Hong Phong. Çdo kopjim është mashtrim!

Burimi i përbashkët:

/soc-thien-vuong-la-ai-truyen-thuyet-ve-soc-thien-vuong/

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Sóc Thiên Vương là ai? Truyền thuyết về Sóc Thiên Vương . Đừng quên truy cập Cakhia TV Trang web xem trực tiếp bóng đá không quảng cáo hot nhất hiện nay

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *