Ổ cứng SSD nào tốt? TOP 5 ổ cứng SSD tốt nhất hiện nay

Rate this post

Linja e re e hard disqeve SSD Por Nuk është as e re përdorni mjaft popullor për përdorues teknologjisë, Si ARRIJNË koment dhe zgjidhni të blini Cili hard disk ssd është më i mirë?? Sndajnë më poshtë është informacion të dobishme për klientët e interesuar.

Tabela e përmbajtjes

Rreth hard disku SSD

SSD ose Solid State Drive është një disk në gjendje të ngurtë me të njëjtin parim funksionimi RAM memorieLexo dhe depo informacion, lloj softueri hard drive ka mikroprocesor modës.

Mënyra e lidhjes komunikimi është SATA me 6 Gbps dhe shumë lidhje të tjera me shpejtësi të lartë deri në 32 Gbps.

Çfarë është hard disk ssd?
Çfarë është hard disk ssd?

Lloji i njohur i hard drive-it në treg, i lindur pas HDD Megjithatë po përmirësohet gradualisht, duke konkurruar në treg me më shumë avantazhe, hard disqet SSD përmirësuar më shumë rreth shpejtësisë, linjës së transmetimit, sigurisë së të dhënave, konsumit të energjisë.

Sa lloje të disqeve SSD ekzistojnë sot?

Kërkesë përdorni hard disk portativ për të mbështetur funksionimin e kompjuterit Më efektive gjithnjë e më shumë hard disk portativ bëhet plani siguria për pajisjet e rrjetit, tregu me diversiteti Hard Drive dallues për nevojë përdorni i madh Aktualisht Hard disqet mund të klasifikohen në dy kategori kryesore:

Sa lloje të disqeve SSD ekzistojnë sot?
Sa lloje të disqeve SSD ekzistojnë sot?
 • HDD – Hard drive tradicional në formën e shumë disqeve të rrumbullakëta të vendosura mbi njëri-tjetrin, material alumini ose xhami me veshje magnetike, karakteristika: kapacitet i madh, shpejtësia e leximit dhe shkrimit të të dhënave bazuar shpejtësia e lexuesit, çmimi të lirë dhe të mirë selektive më popullor.
 • SSD – Një formë e re e disqeve në gjendje të ngurtë, përdorni çip procesor Flash ka shpejtësi të lartë të leximit dhe shkrimit të të dhënave, kapacitet më të ulët të memories se HDD, siguri dhe siguri më të lartë, plani shpëtim softuer i rëndë për kompjuter, çmimi e shtrenjtë, jo në të vërtetë një zëvendësim për disqet e ngurtë.
READ  Siêu đô thị là gì? Danh sách các siêu đô thị trên thế giới

Përveç 2 modeleve të diskut të mësipërm, përdorues shumë zgjidhni Produktet e rangut të mesëm që kombinojnë HDD dhe SSD si: Hard disku hibrid – HHDD janë më të përmirësuar për sa i përket kapacitetit të memories, shpejtësisë së leximit-shkrimit dhe kursimit të energjisë. Por Jo aq popullor sa 2 llojet e mësipërme të disqeve të ngurtë.

Eksploroni më shumë: Bëni foto për të hequr fontet me veçorinë Focus në Instagram

dominojnë e hard drive SSD?

 1. Shpejtësia dhe efektive kryejnë punën i kompjuterit është modifikim dhe përmirësim përpara. PËR TË LËVIZURune do të e pamundur merrni 100% gabim të plotë të diskut si kur përdorni hard disk dhe Në proçes përdorni aplikacionet, softuerët janë shumë të rrallë statusi i vrullshëm, i vonuar, i ngrirë..
 2. Shpejtësi shumë e shpejtë e nisjes.
 3. Të gjitha hapa praktik trajtoj VD njësoj përdorni software, lexoni, shkruani dhe akses Të dhënat janë shumë më të shpejta se HDD.
 4. Hard disku SSD ka aftësia rezistent ndaj goditjeve, pa zhurmë gjatë funksionimit dhe e rëndësishme është Nuk nxehet si HDD. VIZATO NJË FIGURËKëtë të enjte Jashtëzakonisht e rëndësishme sepse ndikim të drejtpërdrejtë për qëndrueshmërinë e hard drive-it dhe gjithashtu ndikojnë te pajisjet/komponentët e tjerë.
 5. Siguri e lartë, e rëndësishme është çip kontrolli.
 6. Konsumoni më pak energji Krahaso me Hard drive HDD. Më thuaj, por nuk ia vlen vërtet sa shumë, Por kjo do të thotë hard disku juaj ju do ftohës Krahaso me Kur përdorni Hard drive HDD.

=> Në përgjithësi një herë A ju përdorni SSD e fortë për sistemin operativ të zakonshëm ju do shumë kënaq dhe do kurrë dëshirë kthimi përdorni përsëri hard drive.

Megjithatëpranë forcë Kjo është e mrekullueshme, gjithashtu ka disa i dobët e bëjnë të pamundur përdorni popullore dhe gjerësisht si një hard disk.


Përparësitë e disqeve të ngurtë SSD?
Përparësitë e disqeve të ngurtë SSD?

Dobësi e hard drive SSD

Kam lavdëruar shumë, tani më duhet të kritikoj i drejtë a nuk janë shumë Dobësi Por asnje flas rreth cilësisë, por në radhë të parë është për shkak të:

 1. Çmimi Shumë e shtrenjtë: Çmimet e hard disku SSD shpesh janë 10 herë më të larta Krahaso me Hard Drive, kjo Është e lehtë të kuptosh djemtë, paratë shpesh shkojnë paralelisht me cilësinë.
 2. Fuqia e ulët: E KUQEindividual Laptop i ri sot Mirë Hard disqe të integruara deri në 500 GB dhe madje 1 TB çmimi vetëm në intervalin 10-13 milionë. TuE sakte një SSD me një kapacitet prej rreth 500 GB çmimi është tashmë 7.8 milionë. I sëmurë?
Eksploroni më shumë: Procedurat për ndryshimin e vendbanimit të përhershëm në komisariatin e komisariatit të komunës
READ  Tsundere là gì? Top 10 nhân vật tsundere được yêu thích nhất trong anime

Eksperienca e perdoruesit: Sepse përdorues kompjuter normalisht I Vetem ti Thjesht blini një hard disk SSD 128 GB për të instaluar sistemin operativ dhe softuerin përdorni Ndalo. Për të dhëna, ne do depo në hard disk, kjo ende siguruar Dakord efikasiteti dhe shpejtësia punë sistemit operativ dhe ju kursejnë shumë para.

Cili hard disk ssd është i mirë?

Hard Disk SSD Samsung 860 Evo 2,5 inç 500 GB Sata III

Samsung 860 Evo ka një kapacitet prej 500 GB pra shpëtim shumë programe dhe softuer, mbështesin komunikimin e portit Sata III dhe shpejtësia e shkarkimit 6 Gbps e mban kompjuterin tuaj produktiv dhe shumë shpejt se sa.

Me shpejtësi leximi 550 Mbps dhe shkrimi 520 Mbps për një kapacitet total depo 300 TB tepër i madh, duke shtuar teknologjinë e përparuar 3D V-Nand me 64 shtresa, rrit Samsung 860 Evo efikasiteti përdorni e hard drive-it.

Ky hard disk ka modalitetin RAPID të zgjeruar RAM memorie dhe AES ndihmojnë në mbrojtjen e të dhënave dhe enkriptimin e sigurt të makinës. Përveç kësajSamsung 860 Evo ka softuer optimal të menaxhimit, dizajn rezistent ndaj goditjeve, teknologji rezistente ndaj nxehtësisë së lartë, thjeshtë përmirësimin. Hard disku kushton rreth 2 milionë dhe është i garantuar për 5 vjet.

Hard Disk SSD Samsung 860 Evo 2,5 inç 500 GB Sata III
Hard Disk SSD Samsung 860 Evo 2,5 inç 500 GB Sata III

SSD Sata III 2.5 inç 120 GB Apacer AS340

Kjo është një lloj hard drive cmim i mirevetëm rreth 500 mijë bakri Megjithatë ende siguruar jap përdorues kanë 120 GB shpëtim të dhëna, 500 Mbps lexim dhe 375 Mbps ghi trajtoj shpejtë.

Madhësia e zakonshme është 2.5 inç Përshtatet me nevoje shpëtim për pajisjen. I VJETËRsi Samsung 860 Evo, Apacer AS340 gjithashtu kanë lidhjen Sata III, shpejtësia e aksesit 6 Gbps.

Apacer AS340 përdorni Softueri i monitorimit dhe menaxhimit të kapacitetit, përditësimet më të fundit të firmuerit për disqet e ngurtë dhe funksioni Division Sleep për të reduktuar konsumin e energjisë. e veçantëKy hard disk ka një veçori të vetë-riparimit të diskut për të ndihmuar në zgjatjen e jetës së tij.

SanDisk Plus SSD 120 GB Deri në 530/400 MB/s

të ngjashme me dy llojet e disqeve të përmendura më lart, SanDisk Plus ka një madhësi prej 2.5 inç, mbështet lidhjen SATA III, mbështet memorie 120 Gb shpëtim të dhëna. Shpejtësitë e leximit dhe shkrimit përkatësisht 530 dhe 400 Mbps, ndihmojnë kompjuterin tuaj trajtoj Dhe punë Më efektive.

Eksploroni më shumë: Cili është standardi i qëndrueshmërisë MIL-STD 810? A është ky një faktor i rëndësishëm kur zgjidhni të blini një smartphone ose laptop?
 1. për shpejtësinë trajtoj të shpejtë;
 2. Shpejtësia optimale e linjës;
 3. Kursim energjie;
 4. dizajn kompakt i papërshkueshëm nga goditjet;
 5. fleksibël përdorni.
READ  Tại sao cần rút phích cắm ti vi ngay khi nhận phòng khách sạn?
SanDisk Plus SSD 120 GB Deri në 530/400 MB/s
SanDisk Plus SSD 120 GB Deri në 530/400 MB/s

SSD Samsung 860 Evo 2.5 inç 250 GB SSD Sata III

Rishikimi i gjeneratës së re SSD celular – Samsung SSD Sata III 2.5 inç 250 GB Samsung 860 Evo:

 1. Kapaciteti i memories prej 250 Gb për aftësia shpëtim i madh;
 2. Shpejtësitë e shkrimit dhe leximit përkatësisht 550 Mbps dhe 520 Mbps;
 3. Teknologjia Inteligjente Turbowrite;
 4. Madhësia e diskut 2,5 inç për laptop;
 5. Përparim Teknologji e avancuar me 4 shtresa 3D V-NAND efektive punë;
 6. Përafërsisht 25% reduktim në konsumin e energjisë;
 7. Standardi i enkriptimit AES mbron të dhënat në mënyrë të sigurt;
 8. Aplikimi i teknologjisë Dynamic Thermal Guard për të parandaluar në mënyrë efektive goditjen termike dhe për të përmirësuar jetën e diskut;
 9. Cmimi rreth 1.3 milion, 5 vjet garanci.

SSD WD Green 120 GB 3D Nand WDS120G2G0A

 • Kapaciteti i memories deri në 120 Gb;
 • Shpejtësia e leximit 540 Mbpsshpejtësia e shkrimit 430 Mbps;
 • Madhësia e diskut 2,5 inç për laptop;
 • Mbështetni ndërfaqen SATA III me shpejtësia e shkarkimit deri në 6 Gbps për performancë të shpejtë;
 • Dizajni kompakt i diskut, qëndrueshmëri e lartë;

Çmimi i hard disku SSD është rreth 550 mijë3 vite garanci.

SSD WD Green 120 GB 3D Nand WDS120G2G0A
SSD WD Green 120 GB 3D Nand WDS120G2G0A

përmbledhje

presin postimet do të dobishme me ty, nëse ti Ndonjë informacion tjetër? të dobishme E lidhur me në SSD, le të shkojmë së bashku ndajnë Dhe diskutojnë Final përmbajtjen Ju lutem.

Burimi: Sintezë

Ju lutemi vlerësoni artikullin

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Ổ cứng SSD nào tốt? TOP 5 ổ cứng SSD tốt nhất hiện nay . Đừng quên truy cập Cakhia TV Trang web xem trực tiếp bóng đá không quảng cáo hot nhất hiện nay

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *