Mách cho bạn các công thức chỉnh ảnh vintage trên iphone và android – Tin Công Nghệ

Rate this post

Redaktimi i fotografive vintage është një nga mënyrat për të krijuar foto unike që ndjehen nostalgjike, vintage dhe romantike. Në këtë artikull do të mësojmë për recetë klasike e redaktimit të fotografive më popullor. Le të Çmimi i telefonit Filloni dhe zbuloni sekretet për të krijuar fotot më të mira të cilësisë së mirë!

Çfarë është redaktimi i fotografive vintage?

Retushi i fotografive vintage është një stil i redaktimit të fotografive që synon të krijojë një ndjenjë të vjetër, nostalgjike dhe në modë të viteve 60, 70 ose 80. Zakonisht, fotot vintage kanë ngjyrosje të lartë, shkëlqim të ulët dhe kontrast të fortë, si dhe efekte pluhuri dhe zhurme.

Redaktimi i fotografive vintage përdoret shpesh për të krijuar foto që janë unike dhe të kujtojnë një epokë të shkuar. Aktualisht, stili vintage i redaktimit të fotografive është shumë popullor dhe mund të aplikohet në shumë aplikacione dhe softuer për redaktimin e fotografive. Kjo është arsyeja pse të rinjtë gjuajnë për receta të editimit të fotografive vintage për të krijuar foton më tërheqëse dhe mbresëlënëse.

Skema e bukur e ngjyrave të fotografive vintage

Përpara se të hyjnë në recetat e redaktimit të fotografive të cilësisë së mirë, përdoruesit duhet të dinë gjithashtu disa truke në korrigjimin e ngjyrave.

Rritja e shkëlqimit:

 • Përdorni mjetin “Brightness” për të rritur ndriçimin, duke e bërë foton më të gjallë.
 • Ulja e kontrastit ndihmon në krijimin e ngjyrave më të heshtura, duke i dhënë asaj një ndjenjë nostalgjie.

Kalo në ngjyrën Sepia:

 • Kalo në sepia për një ndjenjë më klasike dhe nostalgjike.
 • Aplikoni ngjyrën Sepia me errësirë ​​të përshtatshme për efektin më të mirë.

Përdorni filtra unikë me ngjyra:

 • Përdorni filtra unikë me ngjyra si “Classic”, “Classic” ose “Movie” për t’i dhënë fotove tuaja një ndjenjë të cilësisë së mirë dhe unike.
 • Filtri i ngjyrave mund të ndryshojë tonin dhe shkëlqimin sipas dëshirës së përdoruesit.

Receta kryesore për redaktimin e fotografive të cilësisë së mirë

Recetë për redaktimin e fotove vintage në iPhone

Ju mund të modifikoni fotot e vjetra direkt në iPhone tuaj pa përdorur asnjë aplikacion. Këtu janë hapat bazë për një foto retro:

 • Shkoni te albumi i fotografive, më pas zgjidhni 1 foto për ta modifikuar
 • Zgjidhni “redakto” ose “redakto” në këndin e djathtë të fotografisë
 • Këtu në shiritin e fundit horizontal të ekranit, ka 3 ikona: Rregullimet, filtrat dhe prerja e imazheve.
 • Ju lutemi zgjidhni “filtër” do të tregojë shumë stile që ju të zgjidhni
 • Nëse me stilin retro, zgjidhni të rrëshqitni majtas për të ndjekur imazhin “e ngrohtë brilant”.
 • Këtu mund të rregulloni ngrohtësinë e fotos për të ndryshuar ngjyrën më të përshtatshme.
Eksploroni më shumë: Harta më e fundit administrative e provincës Ha Tinh
READ  VAMAS là gì? Bạn đã biết thông tin về hiệp hội xuất khẩu lao động Việt Nam chưa?

Kjo është një nga mënyrat më të thjeshta për të modifikuar fotot e vjetra në iPhone. Megjithatë, me këtë metodë redaktimi, ajo duhet të zbatohet për fotot e marra me kamerë, e cila zakonisht do të sigurojë foto më të mprehta dhe më të bukura se fotot e marra me aplikacion.

Recetë për redaktimin e fotove vintage në iPhone

Receta klasike e redaktimit të fotografive Snapseed

Farërat është një aplikacion falas dhe popullor për redaktimin e fotografive i zhvilluar nga Google. Me një ndërfaqe të thjeshtë, të lehtë për t’u përdorur dhe mjete të fuqishme redaktimi, Snapseed është një nga aplikacionet më të mira të redaktimit të fotografive në pajisjet celulare.

Snapseed ofron gjithashtu një mjet për retushimin e fotografive me ngjyra të vjetra, në mënyrë që të mund të krijoni efekte të vjetra në fotot tuaja. Formula “Vintage” është një mjet i dobishëm për krijimin e efekteve të ngjyrave vintage dhe vintage.

Për të modifikuar një foto me ngjyra të cilësisë së mirë në Snapseed, mund të ndiqni këto hapa:

 • Hapni foton për t’u modifikuar në Snapseed
 • Përmirësoni ndriçimin dhe kontrastin e fotove tuaja me mjetin Tune Image
 • Rregulloni ngjyrat me mjetin White Balance për të krijuar një atmosferë vintage
 • Rritni nuancën dhe ulni ngopjen e ngjyrave me mjetin Saturation
 • Shto zhurmë me mjetin Grainy Film për një ndjesi të cilësisë së mirë

Shihni më shumë=> T’ju tregojë se si të hiqni fontet me aplikacionin snapseed, të turbulloni bukur sfondin

Mund të rregulloni mirë çdo hap për t’iu përshtatur fotografisë suaj. Përdorimi i mjeteve të mësipërme do t’ju ndihmojë të krijoni një foto unike të cilësisë së mirë dhe të kapni vëmendjen e shikuesve tuaj. Përveç kësaj, ju mund të aplikoni parametra specifikë të formulës si më poshtë:

READ  Tìm hiểu Loạt hình ảnh các idol Kpop đeo Face chain hút mắt nhất mới nhất tháng

Recetë fotografike vintage me tone të thella kafe

Parametrat e rregullimit:

 • Shkëlqimi: -20
 • Kontrasti: +40
 • Saturimi: -20
 • Mjedisi: +60
 • Zona e Dritës: -35
 • Zona e errët: +55

Receta klasike e redaktimit të fotografive Snapseed

Shihni më shumë=> Duke zbuluar aplikacionet më të mira pa pagesë për modifikimin e videove në iPhone

Parametrat e rregullimit

 • Struktura: +50.
 • Kontrasti: -30.
 • Saturimi: -50.
 • Mjedisi: +30.
 • Shënoni: +20.

Formula e redaktimit të fotografive VSCO vintage

VSCO është një aplikacion i famshëm i bukur për korrigjimin e ngjyrave që përdoret nga shumë njerëz sot. U ofron përdoruesve mjete të fuqishme për të redaktuar fotot dhe për të krijuar efekte ngjyrash klasike, nostalgjike dhe unike.

Eksploroni më shumë: Çfarë është armatura e borës? Karakteristikat e armaturës së dëborës

Për të modifikuar fotot me ngjyra të cilësisë së mirë në VSCO, mund të ndiqni këto hapa:

 • Hapni foton që do të redaktohet në VSCO
 • Hapi 2: Zgjidhni filtrin që përfshin ngjyrën vintage që dëshironi të përdorni. VSCO ofron shumë filtra me temë klasike si A6, M5, S3, S5, SE3 dhe C1.
 • Rregulloni ndriçimin, kontrastin dhe temperaturën e ngjyrës së figurës me mjetin Adjustment. Ky mjet ju lejon të modifikoni parametrat e ngjyrës, shkëlqimit, kontrastit dhe zhurmës.
 • Rregulloni ngopjen e ngjyrave me mjetin Saturation.
 • Shto zhurmë me mjetin Film Grain për një ndjesi të cilësisë së mirë.

Formula e korrigjimit të ngjyrave të fotove në kafe të errët të stilit klasik:

 • QENI 1: +9.3.
 • Ekspozimi: -3.9.
 • Melodi: +2.2.
 • Ndërsa: +3.7.
 • Ngopja: – 1.1.
 • Ndarja e zërit: Pikat kryesore: +1.1.
 • Ndarja e zërit: Hije: +3.8.

Recetë për modifikimin e fotografive të cilësisë së mirë

Parametrat e rregullimit:

 • H6: +9.0.
 • Ekspozimi: -3.4.
 • Kontrasti: -3.0.
 • Melodi: +2.6.
 • Ndërsa Temperatura e Ekuilibrit: : +2.0.
 • Ndërsa Tone Balance: +4.5.
 • Ngopja: – 1.1.
 • Ndarja e zërit: Pikat kryesore: +2.6.
 • Ndarja e zërit: Hije: +2.6.

shikoni më shumë lajme të fundit

10+ aplikacionet më të bukura koreane falas për korrigjimin e ngjyrave për iOS, Android

Receta klasike e redaktimit të fotografive të Lightroom

dritë sipër celular ka të njëjtat veçori si versioni i mësipërm kompjuter, i cili përfshin mjetet bazë të redaktimit të fotografive si ndriçimi, kontrasti, ngopja, ekuilibri i ngjyrave dhe kolazhi. Përveç kësaj, ai ka veçori të avancuara për krijimin e efekteve klasike të ngjyrave, duke përfshirë “Grain”, “Vignette”, “Split Toning”, “Fade” dhe “Clarity”.

Eksploroni më shumë: Program premium për redaktimin e fotografive në FotoRus
READ  Valorant: Mẹo sử dụng 'Mây độc' của Viper để tránh Flash

Aplikacioni ofron gjithashtu shumë paracaktime të personalizuara, duke i lejuar përdoruesit të zgjedhin dhe të aplikojnë efekte ngjyrash vintage dhe vintage në fotot e tyre. Përveç kësaj, përdoruesit mund të krijojnë paracaktimet e tyre të personalizuara që ndihmojnë në krijimin e efekteve unike të ngjyrave dhe përshtatjen e tyre për t’iu përshtatur nevojave të tyre krijuese.

Për të modifikuar ngjyrat vintage në Lightroom, mund të zbatoni hapat e mëposhtëm:

 • Krijo foto me ngjyra të cilësisë së mirë me Vintage Fade. paracaktimet
 • Rregulloni ndriçimin dhe kontrastin e imazhit me dorezën Tone Curve
 • Rritni ruajtjen e ngjyrave dhe zvogëloni ngopjen e ngjyrave duke përdorur HSL. shkop kontrolli
 • Rregulloni ngjyrat specifike duke përdorur shiritin e kontrollit të ngjyrave
 • Shtoni efektet e pluhurit dhe zhurmës me mjetin Efektet

Krahasuar me aplikacionet e tjera të korrigjimit të ngjyrave të cilësisë së mirë, Lightroom ka parametra relativisht më komplekse të redaktimit të fotografive. Megjithatë, kjo është arsyeja pse kjo formulë e redaktimit të fotografive do të sjellë një foto retro shumë unike dhe të bukur.

Receta për editimin e fotove vintage me tone gri dhe të bardha

Parametrat e rregullimit:

 • Ekspozita: -0.53.
 • Kontrasti: +39.
 • Hije: +12.
 • Kaukazianët: -100.
 • Të zezat: +72.
 • Temperatura: +13.
 • Toni i ngjyrës: -14.
 • Dridhja: +57.
 • Saturimi: -26.

Formula e përzierjes së ngjyrave:

E kuqe

 • Ngjyra: +56.
 • Saturimi: -28.
 • Shkëlqimi: -36.

E verdhe

 • Ngjyra: -100.
 • Saturimi: -100.
 • Shkëlqimi: +17.

portokalli

 • Saturimi: -27.
 • Shkëlqimi: +22.

E gjelbër

 • Ngjyra: -100.
 • Shkëlqimi: -100.

Blu

 • Ngjyra: -35.
 • Saturimi: -42.
 • Shkëlqimi: +36.

blu e hapur

 • Ngjyra: -33.
 • Saturimi: -29.
 • Shkëlqimi: +31.

Vjollcë

 • Saturimi: -96.
 • Shkëlqimi: +33.
 • Modeli: +20.
 • Qartësia: -12.
 • Dehaze: +24.

Ndarje melodi

 • Pikat kryesore H: 220 S:7.
 • Bilanci: -28.

Aplikimi i recetë klasike e redaktimit të fotografive Sa më sipër do t’ju ndihmojë të krijoni një foto unike retro dhe të tërheqni vëmendjen e shikuesve tuaj. Ju mund t’i rregulloni parametrat në çdo hap për t’iu përshtatur stilit tuaj të cilësisë së mirë të redaktimit të fotografive. Faleminderit për shikimin, qëndroni të sintonizuar për më shumë lajme të fundit në lajme teknologjike Ju lutem!!!

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Mách cho bạn các công thức chỉnh ảnh vintage trên iphone và android – Tin Công Nghệ . Đừng quên truy cập Cakhia TV Trang web xem trực tiếp bóng đá không quảng cáo hot nhất hiện nay

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *