Mạc Đĩnh Chi là ai? Thân thế của Mạc Đĩnh Chi

Rate this post

Kush është Mac Dinh Chi?

Mac Dinh Chi – Poinsettias e dy mbretërive.

Mac Dinh Chi (kinezisht: 莫挺之 1272 – 1346), i vetëquajtur Xue Phu (節夫), me nofkën Tiem Am (僻庵) ishte një mandarin dhe diplomat i famshëm i dinastisë Tran në historinë vietnameze. Në vitin 1304, gjatë mbretërimit të mbretit Tran Anh Tong në vitin e 12-të të Hung Long, ai kaloi provimin poinsettia. Falë inteligjencës dhe njohurive të gjera, ai u dërgua shumë herë në Kinë si misionar. Përveç kësaj, ai njihet gjithashtu si paraardhësi i drejtpërdrejtë i Perandorëve të dinastisë Mac, dhe u nderua nga Mac Thai To me emrin e tempullit Vien To (遠祖) dhe emrin e perandorit Kien Thuy Kham Minh Van (建始欽明文)皇帝).

Mac Dinh Chi - Dy Mbretëri Poinsettias
Mac Dinh Chi – Poinsettias e dy mbretërive

Sfondi i Mac Dinh Chi

Poinsettia Mac Dinh Chi lindi më 6 korrik, viti Nham Than, viti Bao Phu nën mbretërimin e mbretit Tran Thanh Ton (1272), emri është Tiet Phu, me origjinë nga Lan Khe, rrethi Binh Ha, kontinenti Nam Sach, Lo Lang. Giang., më pas u zhvendos në fshatin Lung Dong, rrethi Chi Linh, tani fshati Long Dong, komuna Nam Tan, rrethi Nam Sach, provinca Hai Duong.

Me një natyrë të zgjuar, të etur për të mësuar, në moshën 6-vjeçare, Mac Dinh Chi i kërkoi nënës së tij të shkonte në shkollë. Duke parë që fëmija i saj i vogël kishte morra të kokës, plaka me kënaqësi u përgatit ta jepte. Në atë kohë, ishte Chieu Quoc, Princi i Kurorës i Dinastisë Tran, i cili hapi një shkollë mësimore në fshatin fqinj. Kur studentët panë që fëmija ishte i ri dhe i shëmtuar, të gjithë e kritikuan, vetëm Chieu Quoc Cong e dinte se ai ishte një fëmijë i jashtëzakonshëm. Jo shumë kohë më vonë, Mac Dinh Chi studioi përtej shkollës, dëgjoi një di dhjetë, mësoi se ku të kujtohej, i gjithë rajoni konsiderohet një fëmijë mrekulli. Chieu Quoc Cong më i dashur donte të ushqehej dhe të studionte në shtëpi për të qenë miq me fëmijët e tij, por Mac Dinh Chi ishte një djalë shumë birnor, pasi studioi, ai u kthye në shtëpi për të ndihmuar nënën e tij që refuzoi të qëndronte në shkollë.

Mac Dinh Chi shpejt humbi babanë e tij, familja ishte e varfër, nëna e tij shkonte shpesh për të mbledhur dru zjarri për t’i shitur për të fituar para për oriz për të ushqyer fëmijët e saj. Duke parë nënën e tij duke luftuar për shkak të tij, ai shpesh shqetësohej dhe trishtohej, fytyra e tij nuk ishte gjithmonë e ndritshme. Chieu Quoc Cong u befasua që një ditë thirri në shtëpi për të folur. Mac Dinh Chi shprehu sinqeritetin e tij, Quoc Cong simpatizoi dhe diskutoi menjëherë me gruan e tij për të mirëpritur nënën dhe vajzën për të birësuar.

Që atëherë, Mac Dinh Chi ka studiuar në shtëpinë e Chieu Quoc Cong, i famshëm për letërsinë në të gjithë Hai Duong, dhe konsiderohet nga Quoc Cong si djali i tij biologjik. Mac Dinh Chi shprehu mirënjohjen e tij, duke adhuruar mësuesin herët dhe vonë natën nuk ndryshon nga babai i tij birësues. Meqë ra fjala, ai ishte 15 vjeç, studimet i përmirësoheshin dita-ditës, vitin tjetër filloi të merrte provimin dhe gjithmonë merrte pikët më të mira, talenti i Mac Dinh Chi për zgjedhje që nga fëmijëria është rritur në lartësi kaq të mëdha.

Në vitin Giap Thin, viti i dytë i dinastisë Tran (1293), Mac Dinh Chi kaloi provimin Hoi Nguyen. Kur hyri në shtëpinë e përbashkët, mbreti pa se ai ishte i shëmtuar në pamje dhe nuk donte të jepte fasule poinsettia. Mac Dinh Chi e dinte idenë, në fillim të këngës “Perla e provincës së Lien phu”, ai bëri një postim për veten e tij duke e krahasuar veten me një pemë zambak uji në një pus nefriti. Pasi e pa, Mbreti Anh Tong e lavdëroi atë si një gjeni të ri për fasulet poinsettia dhe i dha flamurin e nderit të detit, ai ishte vetëm 20 vjeç atë vit. Me talentin e tij reciprok, kur kishte një audiencë me mbretin, Mbreti Anh Tong ishte shumë i kënaqur të jepte titullin e Universitetit Akademik.

READ  Tìm hiểu Trường từ vựng là gì? Đặc điểm của trường từ vựng mới nhất tháng

Në 1308, Mac Dinh Chi shkoi në një mision në dinastinë Nguyen dhe nuk kishte turp të ishte një poinsettia e re e Dai Viet me një guxim të fortë, një frymë krenarie dhe krenarie kombëtare; përgjigje e mirë, ishte dinastia Nguyen, Mbreti Nguyen dha Dual Quoc Trang Nguyen. Këtu Mac Dinh Chi priti ambasadorin e Goryeos i cili ishte në Kinë dhe në Goryeo, vizitoi shtëpinë e vjetër të Dao Tien dhe shkroi disa poezi: Phien Minh, Tao Hanh, Van Canh, Van Te Princess…

Sfondi i Mac Dinh Chi
Sfondi i Mac Dinh Chi

Me integritet dhe integritet, nën mbretërimin e mbretit Tran Minh Tong, Mac Dinh Chi u gradua në Enter Noi Hanh. Më vonë, ai u promovua në Divizionin Dalian të Eksplozivëve të Majtë, ekuivalent me postin e Kryeministrit.

Në vitin e Madh Khanh të mbretërimit të mbretit Tran Minh Tong (1314-1323), mbreti Nguyen dërgoi një të dërguar për të kurorëzuar mbretin, Mac Dinh Chi u dërgua si i dërguari kryesor në dinastinë Nguyen për të bërë nderimet.

Në Yen Kinh, me talent reciprok të zgjuar dhe të mprehtë, mandarinat e shtëpisë rikuperuan talentin e tyre. Mbreti Nguyen e lavdëroi shumë për një gjeni, dhe kur u kthye, ai refuzoi të pranonte asgjë, duke kërkuar vetëm një flamur të qëndisur me katër fjalë “Two Quoc Trang Nguyen”.

Mac Dinh Chi ishte një zyrtar dhe vepronte nën 3 dinastitë e dinastisë Tran, Mbretin Tran Anh Tong (1293-1314), Mbretin Tran Minh Tong (1314-1329) dhe Mbretin Tran Hien Tong (1329-1341).

Mac Dinh Chi lindi një djalë, Mac Dao, dhe kaloi provimin Huong Cong për t’u bërë një zyrtar i zyrës së të huajve gjatë mbretërimit të mbretit Tran Du Tong.

Rreth vitit të dhjetë të Khai Huu gjatë mbretërimit të mbretit Hien Tong (1339), Mac Dinh Chi ofroi të tërhiqej. Mbreti mendonte se ishte një mandarin i ndershëm, një i dërguar i mençur, një ish-nacionalist, që bënte një jetë të thjeshtë, optimiste, duke sjellë të gjithë energjinë dhe përgjegjësinë e tij për t’i shërbyer vendit, por një mësues, ndaj nuk donte. por Mac Dinh Chi u përpoq të lypte. Mbreti Hien Tong duhej të përgatitej, të jepte titullin e markezit dhe të jepte shumë shpërblime, dhe në të njëjtën kohë të dërgonte lajmëtarë për ta larguar në fshat, mandarinët civilë dhe ushtarakë në oborr erdhën të gjithë për ta larguar, të gjithë. shprehën dashurinë e tyre.

Në vitin e kalit në 1342, Mac Dinh Chi u kthye në fshat për të ndërtuar një tempull nën malin Phoenix në rrethin Chi Linh, duke pirë verë dhe duke recituar poezi çdo ditë. Shumë nga poezitë e tij janë dorëzuar dhe tani kanë mbetur vetëm disa kopje në përmbledhjen “Hoang Viet Van Select”. Në vitin e gjashtë të Thieu Phong (1346), Mac Dinh Chi u sëmur dhe vdiq më 10 shkurt, vitin e Qenit.

Më vonë, kur Mac Thai To (Mac Dang Dung) u ngjit në fron, ai nderoi Mac Dinh Chi si Perandor Kien Thuy Kham Minh Van.

Aktualisht, në qytetin Ho Chi Minh, mandarina tipike e dinastisë Tran Luong Quoc, Nguyen Mac Dinh Chi, adhurohet gjithashtu solemnisht në tempullin e Saint Tran Hung Dao në Hiep Tan Ward, distrikti Tan Phu, Qyteti Ho Chi Minh. .

Tregime rreth Mac Dinh Chi

Duke u rritur nga varfëria

Që në moshë të re, Mac Dinh Chi u përpoq të studionte, sepse e dinte se vetëm arsimi mund ta ndihmonte të dilte nga varfëria. Me talentin e tij letrar, ai u pranua si dishepull nga Chieu Quoc Vuong, duke siguruar para për arsimimin dhe suksesin e tij.

Mac Dinh Chi e dinte vullnetin e mbretit, kështu që ai bëri një kartë për provincën Phu Ngoc (Lotus në një pus xhade) për t’ia ofruar mbretit. Postimi ka një pasazh të përkthyer nga kinezishtja që do të thotë:

Margaritë e komandës Gao Dao nuk mund të mbahen në çantë; Kopshti i orkideve Linh Quan është i pakrahasueshëm!

Kjo është shumëllojshmëria e lotusit të pusit të lodhit në majë të malit Thai Hoa.

Mac Dinh Chi e krahasoi veten me një zambak uji në një pus nefriti në male, që do të thotë se mbreti nuk duhet të gjykojë një person vetëm nga pamja e tij. Pasi e pa, zoti Tong e lavdëroi dhe i dha menjëherë një kurorë dhe një shtrat të varur për ta nderuar, më pas i dha titullin studenti tajlandez, hero i zjarrit dhe gjithashtu u bë sekretar i brendshëm.

READ  Mãn nhãn cùng bundle Vệ binh ánh sáng mới ra mắt

Duke luftuar pikërisht në tokën e armikut

Dai Viet Su Ky Toan Thu regjistroi: Në vitin 1308, i dërguari i Nguyen, An Lo Khoi, erdhi për të njoftuar se Vu Tong kishte hipur në fron. Mbreti dërgoi Mac Dinh Chi në Nguyen. Në këtë kohë, kalimi i Mac Dinh Chi në Nguyen ishte parashikuar të ishte “plot rrezik”, sepse veriorët nuk e kishin harruar humbjen në 3 pushtimet e mëparshme.

Mac Dinh Chi për Nguyen fillimisht u përbuz për shkak të pamjes së tij të shkurtër dhe të shëmtuar. Në audiencën e parë në kryeqytetin Yen Kinh, Mbreti Nguyen nxori një çift për të testuar talentin e Mac Dinh Chi: Nhat Hoa Van Yen, Bach Dan dogji tenxheren e lodhit (dielli është zjarr, retë janë tym, gjatë ditës djeg hënën) Do të thotë se dinastia Nguyen ishte e fortë, ishte gjithmonë e lehtë të shkatërroheshin shtete të vogla si Dai Viet).

Mac Dinh Chi reagoi menjëherë: Hëna përkul plumbat, perëndimi i diellit gjuan ombrellën e artë (Hëna është harku, yjet janë plumbat, perëndimi i diellit gjuan diellin. Do të thotë që një vend i vogël mund të mposhtë ushtrinë e një të madhe vend). Kur mbreti Nguyen e dëgjoi atë, ai u zemërua shumë, por ai gjithashtu duhej të lavdëronte Mac Dinh Chi për të qenë i mirë dhe standard.

Një ditë tjetër, Kryeministri i dinastisë Yuan e ftoi atë në pallat për t’u ulur. Në atë kohë ishte maj-qershor.Aty ishte një tendë e hollë e qëndisur me imazhin e një harabeli të artë të vendosur mbi një degë bambuje. Dinh Chi pretendoi se ky ishte një harabel i vërtetë dhe nxitoi ta kapte.

Nguyen qesh, duke menduar se ata janë larg fshatit. Duke parë këtë, Dinh Chi e tërhoqi kanavacën dhe e grisi atë. Të gjithë pyesnin veten pse.

Dinh Chi u përgjigj: “Kam dëgjuar se të lashtët vizatonin degë kajsie dhe harabela, por unë kurrë nuk kam parë harabela të vendosura në degë bambuje. Tani në kanavacën e kryeministrit janë qëndisur degë bambuje dhe harabela”.

“Truc është një zotëri, një harabel është një njeri i imët. Kryeministri qëndisi kështu për të vënë burrin e vogël mbi zotërinë, me frikën se rruga e vogëlushit do të ishte e fortë dhe rruga e zotërisë do të binte. Për hir të Oborrit të Shenjtë i ndihmoj njerëzit e vegjël”. Duke dëgjuar këtë, të gjithë e admiruan talentin e tij.

Një herë tjetër, ndërsa Mac Dinh Chi ishte në kryeqytetin Yen Kinh, ai dëgjoi se princesha e dashur më shumë nga mbreti Nguyen kishte ndërruar jetë. Mac Dinh Chi u dërgua nga mandarina e dinastisë Nguyen për të lexuar literaturën, por kur e hapi, kishte vetëm një fjalë “Nhat”. Aq i befasuar, por Mac Dinh Chi improvizoi menjëherë:

Më e pastra dhe qiellore,

Hong Lo pika më e borës,

Më fisnike e luleve,

Tehu i thikës më të mirëmbajtjes.

Y! Kulmi i furgonit, speci i borës, lulet e zbehura, gjysmëhëna!

(Një re në qiellin blu

Një flok bore në furrën rozë

Një lule në kopshtin mbretëror

Një hënë në pallatin Dao Tri

Mjerisht! Retë, shkrirja e borës, lulet që veniten, hëna në rënie!)

Me vetëm një fjalë “Nhat”, Mac Dinh Chi lexoi tekstin e flijimit, duke bërë që si mbreti Nguyen ashtu edhe të gjithë zyrtarët, pasi e dëgjuan, edhe sytë e tyre shkëlqenin nga lotët.

Tregime rreth Mac Dinh Chi

Bëhuni Poinsettia Bikini me “kartat rrotulluese”

Gjatë misionit të Mac Dinh Chi, një i huaj i ofroi një fansi gjatë një ceremonie adhurimi për mbretin Nguyen. Meqenëse atje ishte edhe një emisar i Goryeos, mbreti Nguyen ftoi Mac Dinh Chi dhe emisarin Goryeo të shkruanin një psalm dhe ta vendosnin në ventilator.

Në këtë kohë, Mac Dinh Chi u befasua, nuk u përgatit paraprakisht, kështu që kishte një pjesë “të fshehtë”. Ai iu drejtua ambasadorit të Goryeos, shikoi pozicionin e shkrimit të emisarit, kështu që mori me mend se ai shkroi: “Uan dragon përkon me të njëjtën, Y Doan, Chu Cong / Vu Tuyet thi, Ba Di, Thuc Te” (Kur nxehtë) Kur detyrohen, tifozët janë të dobishëm si Y Doan, Chu Cong, dhe kur është ftohtë në dimër, ata vendosen në një cep si Ba Di, Thuc Te vdes urie).

READ  Cách khắc phục lỗi máy giặt bị rung lắc và kêu to

Mac Dinh Chi kishte një ide dhe shkroi menjëherë: “Luu Kim sundimtar i qiejve dhe i tokës, veshi i kllounit në kohën e kllounit Y Chu / periudha e erës veriore, vallëzimi i borës, veshi i kllouni ne kohen e Di qi ra.Phu/Y perdor rregullin chi shkarkoje thesarin e vetme e keqja veshi ngrin Qiejt e toka si furra ti je pastaj rrushi i madh Y. Çu. , atëherë ishe i uritur Di Qi. Oh, nëse e përdor, mund ta bësh, nëse e lë, shtrihu, vetëm unë dhe ti.)

Përsa i përket ideve, artikulli i Mac Dinh Chi gjithashtu ka të njëjtin kuptim si ai i porcelanit korean, por është “i kushtueshëm” duke cituar një fjali nga libri “Analects”, që do të thotë: “Kush më përdor, do të bëj, kush nuk përdor. Unë, do ta bëj, vendoseni këtu. Kjo mund të arrihet vetëm nga njerëzit me mua”.

Duke admiruar talentin letrar të Mac Dinh Chi, mbreti Nguyen veshi menjëherë një tifoz me katër fjalë: “Dy vendet e Trang Nguyen”.

Mac Dinh Chi: "Bao Cong i Vietnamit"
Mac Dinh Chi: “Bao Cong i Vietnamit”

Një shembull i integritetit, martesa me Goryeon dhe pasardhësit e tij që pretendojnë të jenë perandor

Libri Dai Viet Su Ky Toan Thu regjistroi: Dinh Chi ishte një njeri i ndershëm që jetonte shumë me kursim. Mbreti e kuptoi shumë mirë dhe dërgoi dikë natën për të sjellë 10 denarë para në shtëpinë e tij. Të nesërmen, Dinh Chi erdhi për të bërë homazhe te mbreti, ose atë histori. Mbreti tha: “Askush nuk vjen të marrë, le të marrësh e të shpenzosh”.

Gjatë mbretërimit të Hien Tong, Mac Dinh Chi punoi si një internist për të kontrolluar Huu ty lang Trung dhe më pas u promovua në Ta ty lang Trung. Gjatë qëndrimit të tij në Yen Kinh, ai u miqësua me emisarin Goryeo. Duke admiruar talentin e Mac Dinh Chi, ky ambasador e ftoi atë të shkonte në Goryeo për të luajtur dhe për t’u martuar me mbesën e tij.

Kjo konkubinë ka një vajzë dhe një djalë me Mac Dinh Chi. Më vonë, pasardhësit e Mac Dinh Chi qëndruan në Goryeo dhe krijuan një klan atje. Një revistë Nam numër 4, në vitin 1926, botoi një artikull nga studiuesi Le Khac Hoe me titullin Koreanët që shesin xhensen janë pasardhës të Mac Dinh Chi.

Legjenda thotë se kur Mac Dinh Chi iu përgjigj “shuarjes së diellit” përpara mjeshtërve të letërsisë dhe arteve marciale të dinastisë Nguyen, dikush tha: “Pasardhësit e këtij personi do të vendosen përfundimisht si mbretër”.

Kjo është e drejtë, më vonë nipi i gjeneratës 7 të Mac Dinh Chi, Mac Dang Dung, përmbysi mbretin Le për të krijuar dinastinë Mac. Dai Viet Su Ky Toan Thu shkroi: Dang Dung është një vendas i komunës Cao Doi, rrethi Binh Ha (dmth., komuna Long Dong, rrethi Chi Linh), paraardhësi i Dang Dung është Mac Dinh Chi, poinsettia e dinastisë Tran, duke punuar si mandarinë. ndaj rrezatimit Ta Bo.

Dinh Chi lindi Cao, Cao lindi Thuy, Thuy lindi Tung, u transferua në komunën Lan Khe, rrethi Thanh Ha dhe lindi Binh, Binh u transferua në komunën Co Trai, rrethi Nghi Duong dhe jetoi atje. Binh lindi Hich, Hich u martua me vajzën e madhe të Dang Xuan që jetonte në të njëjtën komunë, lindi tre djem, më i madhi ishte Dang Dung.

Pas ngjitjes në fron, Mac Dang Dung nderoi Mac Dinh Chi si Perandor Kien Thuy Kham Ninh Van. Dinastia Mac zgjati për 150 vjet, përmes 4 mbretërve.

********************

Postuar nga: Shkolla e mesme Le Hong Phong

Kategoria: Të përgjithshme

E drejta e autorit të artikullit i përket shkollës së mesme Le Hong Phong. Çdo kopjim është mashtrim!

Autori: – Shkolla Le Hong Phong

Burimi: /mac-dinh-chi-la-ai-than-the-cua-mac-dinh-chi/

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Mạc Đĩnh Chi là ai? Thân thế của Mạc Đĩnh Chi . Đừng quên truy cập Cakhia TV Trang web xem trực tiếp bóng đá không quảng cáo hot nhất hiện nay

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *