Leonor là ai? Xuất thân của công chúa Leonor

Rate this post

Leonor ishte mbretëresha e parë që trashëgoi fronin që nga Mbretëresha Isabella II (1833-1868) në Evropë. Princesha Leonor është një nga të rinjtë mbretërorë më të shquar në botë.

Kush është Leonor?

Së fundmi, imazhi i Princeshës Leonor u shfaq vazhdimisht në media dhe rrjete sociale me një bukuri të sigurt dhe rrezatuese. Princesha 15-vjeçare është trashëgimtarja më e re e Evropës, një mbretëreshë e ardhshme që mban në duart e saj fatin e vendit.

Princesha Leonor lindi më 31 tetor 2005, vajza më e madhe e mbretit Felipe VI dhe mbretëreshës Letizia. Që në momentin kur lindi, Leonor ishte në krye të listës së trashëgimtarëve të fronit, dhe do të bëhej mbretëresha e një vendi në një të ardhme jo shumë të largët.

Në atë kohë, lindja e princeshës së vogël u bë në qendër të vëmendjes së mediave. Ajo quhet “shpëtimtarja” e familjes mbretërore spanjolle. Leonor ka lindur në një kohë kur kjo familje mbretërore ishte në gjendjen më të ulët me një sërë skandalesh financiare dhe dashurie.

Që në moshë të re, Leonor u bë në qendër të vëmendjes.

Shkalla e mbështetjes mbretërore në atë kohë ishte jashtëzakonisht e ulët, kështu që kur lindi Leonor, ajo solli besim dhe shpresë, duke fryrë një erë të re, duke marrë frymë të re për familjen mbretërore dhe këtë tokë. Spanja. Ndërsa rritej, Princesha Leonor bëhej gjithnjë e më e popullarizuar në mesin e njerëzve për shkak të besimit, bukurisë rrezatuese dhe sjelljes së pjekur, të qetë, të përshtatshme për imazhin e një mbretëreshe.

E quajtur “vajza spanjolle Koi”, ajo ia kaloi Princeshës Charlotte, vajzës së Princeshës Kate për t’u bërë “fëmija mbretëror më i preferuar” me 64.7% të votave. të zgjedhur.

Princesha më e nxehtë sot: 15-vjeçarja ka mbajtur në duar fatin e vendit, duke mundur vajzën e princeshës Kate - Foto 2.

Leonor është aktualisht fëmija më i famshëm mbretëror.

Nga cili shtet është Leonor?

Leonor është spanjoll. Leonor flet rrjedhshëm spanjisht dhe anglisht dhe ka studiuar kinezisht. Si mbretëresha e ardhshme, Leonor u rrit rreptësisht nga prindërit e saj që në moshë të re.

READ  Huỳnh Anh là ai? Tiểu sử, sự nghiệp đời tư bạn gái cũ Quang Hải

Ajo mësoi baletin, mësoi të shijonte muzikën klasike dhe shkonte në teatër çdo javë për të parë shfaqje me perandoreshën Letizia. As Leonor dhe as motra e tij nuk lejohen të përdorin pajisje elektronike, përfshirë telefonat inteligjentë.

Eksploroni më shumë: Kush është Dang Ngoc Bich Tuyen? Dang Ngoc Bich Tuyen u nda nga jeta në moshën 20-vjeçare

Në një shkollë private, princesha 16-vjeçare Leonor kërkohej nga prindërit e çdo nxënësi për rezultate perfekte në shumë lëndë.

Kush është Leonor?

Sa është gjatësia e Leonorit?

Leonor është i gjatë 1m75. Kush është fiziku dhe temperamenti i jashtëzakonshëm i Leonorit edhe pse është vetëm 16 vjeç, duke bërë që shumë njerëz të mos i heqin dot sytë edhe vetëm duke parë imazhin e një bukurosheje të madhe të ardhshme.

Me kalimin e kohës, Leonor fitoi gjithnjë e më shumë zemrat e publikut spanjoll me bukurinë, temperamentin dhe edukimin e saj.

Kush është Leonor?

Kush është babai i Leonorit?

Babai i Leonor është mbreti Felipe. Më 18 qershor 2014, Princi i Kurorës Felipe de Borbon (Pelipe de Borbon) i Spanjës u kurorëzua Mbret si Felipe VI (Filipi VI) në një ceremoni solemne kurorëzimi në kryeqytet. Madridi. Kjo është ngjarja e parë e kurorëzimit në Spanjë në gati katër dekada.

Kush është Leonor?

Kush është nëna e Leonorit?

Nëna e Leonor është mbretëresha Letizia. Perandoresha e Spanjës Letizia Ortiz Rocasolano lindi më 15 shtator 1972 në një familje të klasës së mesme. Ajo u diplomua në Universitetin e Madridit me një Bachelor në Gazetari.

Letizia u martua me Alfonso Guerrero, profesor i gjuhësisë në vitin 1997. Megjithatë, kjo martesë u shpërbë shpejt sepse Alfonso nuk pranoi profesionin e gruas së tij. Megjithatë, për shkak se nuk mund të festohej në një kishë, kjo martesë automatikisht nuk u njoh fetarisht.

Në vitin 2003, çifti shpalli fejesën e tyre duke “tronditur” popullin e Spanjës. Mbreti Carlos (Babai i Princit të Kurorës Felipe) fillimisht kundërshtoi, duke pretenduar se Letizia ishte martuar një herë.

Pavarësisht kësaj, çifti u martua në maj të vitit 2014, në një ceremoni martesore luksoze në kishën Almudena në Madrid, pavarësisht kundërshtimeve nga familja mbretërore dhe opinioni publik.

Kush është Leonor?

Kush është motra e Princeshës Leonor? i lindur ne cilin vit?

Motra e vogël e Princeshës Leonor Sofia ka lindur në vitin 2007. Princesha Sofia posedon një bukuri të butë, të pastër me një buzëqeshje diellore.

Eksploroni më shumë: Gënjeshtrat më të mira të 1 prillit
READ  Thực đơn 7 ngày cho người thiếu máu

Nga bukuria tek stili, princeshat Leonor dhe Sofia tregojnë premtimet e tyre si të rritura. Me siguri do të jenë bukuroshe të shkëlqyera dhe ikona të famshme të modës.

Kush është Leonor?

Përmbajtja më e nxehtë dhe më e nxehtë në rrjetet sociale sot do të përditësohet nga GiaiNgo në fund të artikullit Kush është Leonor tani!

Si u pagëzua Princesha Infanta Leonor?

Princesha Infanta Leonor u pagëzua në Pallatin e Zarzuela nga Kryepeshkopi Kardinal i Madridit, Antonio Rouco Varela, më 14 janar 2006.

Ashtu si babai i tij në vitin 1968, Leonor u pagëzua me ujë nga lumi Jordan, në traditën e familjes mbretërore spanjolle. Ajo është quajtur gjithashtu de Todos los Santos (nga të gjithë shenjtorët), një traditë Burbone.

Kumbarët e saj janë gjyshërit e saj nga babai, Mbreti Juan Carlos I i Spanjës dhe Mbretëresha Sofia e Spanjës.

Foto të bukura të Princeshës Leonor dhe Infata Sofia

Dy princeshat spanjolle Leonor dhe Infanta Sofia po bëhen gjithnjë e më të lezetshme dhe të bukura.

Nëse dëshironi të mbani një kurorë, duhet të mbani peshën e saj

Për të marrë përsipër përgjegjësinë për të mbajtur mbi supe vendin në të ardhmen, që në moshë të re, Princesha Leonor u edukua dhe u stërvit me shumë kujdes. Nëse doni të mbani një kurorë, duhet të mbani peshën që ajo sjell, nëse doni të uleni në një pozicion që askush nuk mund të ulet, duhet të kaloni sfida të mëdha.

Leonorit iu mësua balet, piano, muzikë klasike dhe gjuhë të huaja. Aktualisht, princesha flet rrjedhshëm spanjisht, anglisht, frëngjisht dhe arabisht në moshën 8-vjeçare dhe ka mësuar edhe gjuhën kineze. Në shkollë, Leonor duhej të merrte nota të mira, madje edhe të përsosura, në të gjitha lëndët.

Mbretëresha e ardhshme dhe motra e saj janë mësuar të mbajnë një mënyrë jetese të duhur dhe standarde sipas rregullave mbretërore. Në mëngjes, pasi të zgjohet, Leonor do të testohet nga nëna e tij për njohuritë që lidhen me mbretërinë. Leonor nuk lejohet të përdorë telefonin, por duhet të lexojë një libër para se të shkojë në shtrat.

Që në moshën 12-vjeçare, Princesha Leonor mori pjesë në shumë ngjarje zyrtare mbretërore. Në moshën 13-vjeçare, Leonor mbajti fjalimin e tij të parë zyrtar publik me rastin e 40-vjetorit të Kushtetutës spanjolle (31 tetor 2018). Mediat ndërkombëtare në atë kohë ishin jashtëzakonisht të impresionuar nga besimi dhe temperamenti i princeshës së vogël. Mbreti dhe mbretëresha shprehën gjithashtu krenari ndërsa Leonor shkëlqente gjithnjë e më shumë.

Princesha më e nxehtë sot: 15-vjeçarja ka marrë në dorë fatin e vendit, duke mundur vajzën e princeshës Kate - Foto 4.

Princesha Leonor mbajti fjalimin e saj të parë në 40 vjetorin e Kushtetutës spanjolle

Eksploroni më shumë: Kush është R4? Karriera e jashtëzakonshme e R4
READ  Uncrush là gì? Cách để uncrush một người?

Shkëlqeni dhe shkëlqeni edhe më shumë

Duke u përgatitur për të mbushur 16 vjeç, nxehtësia e Princeshës Leonor po rritet, imazhi i saj përhapet shpejt në rrjetet sociale. Princesha Leonor komentohet të jetë gjithnjë e më e bukur dhe më e spikatur me një temperament të rrallë mbretëror. Princesha spanjolle posedon gjithashtu një stil elegant, po aq të ëmbël, të përshtatshëm për moshën.

Në fillim të këtij viti, shumë burime zbuluan se Princesha Leonor ndoqi Universitetin prestigjioz UWC Atlantic nga gushti 2021 me një program 2-vjeçar të Baccalaureate Ndërkombëtare. Kjo është një shkollë me një histori të gjatë që është shumë e njohur nga mbretërit evropianë.

Princesha më e nxehtë sot: 15-vjeçarja ka marrë në dorë fatin e vendit, duke mundur vajzën e princeshës Kate - Foto 5.

Princesha Leonor po bëhet gjithnjë e më e bukur

Princesha më e nxehtë sot: 15-vjeçarja ka mbajtur në duar fatin e vendit, duke mundur vajzën e princeshës Kate - Foto 6.

Princesha Leonor në UWC Atlantic University

Kohët e fundit, Princesha Leonor gjithashtu është përmirësuar për të kryer shumë detyra mbretërore për t’u përshtatur së shpejti me rolin e mbretëreshës së ardhshme. Leonor shpesh udhëton me prindërit e tij nëpër Spanjë. Pavarësisht se ishte e re, princesha spanjolle mbajti shumë fjalime të rëndësishme, u takua dhe ndërveproi shumë me njerëz, duke fituar zemrat e tyre.

Mund të thuhet se, çdo ditë që kalonte, Princeshës Leonor duhej të punonte shumë dhe të përpiqej shumë për t’u bërë personi më elitar, i denjë për pritshmëritë dhe pritshmëritë e familjes mbretërore si dhe të popullit spanjoll. Në të ardhmen, shumë njerëz besojnë se Princesha Leonor do të bëhet patjetër një mbretëreshë e talentuar dhe e plotë e vendit të demave.

Dërguar nga: Shkolla e mesme Le Hong Phong

Kategoria: Sintetike

E drejta e autorit të artikullit i përket shkollës së mesme Le Hong Phong. Çdo kopjim është mashtrim!

/leonor-la-ai/

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Leonor là ai? Xuất thân của công chúa Leonor . Đừng quên truy cập Cakhia TV Trang web xem trực tiếp bóng đá không quảng cáo hot nhất hiện nay

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *