Kịch bản tiểu phẩm hội thi Dân vận khéo

Rate this post

Konkursi i Smart Mobilization është një kënd lojërash i dobishëm për të rritur ndërgjegjësimin për rëndësinë e mobilizimit masiv në periudhën kur vendi po përshpejton zbatimin e procesit të rinovimit.Integrimi ndërkombëtar për qëllimin “Njerëz të pasur, vend të fortë, demokraci, drejtësi dhe qytetërim”.

Në konkurset e zejtarëve të aftë në artin popullor, interpretimi i skeçeve është shpesh një aktivitet i zgjedhur nga sindikatat për të marrë pjesë në konkurs. Këtu, Shkolla e Mesme Le Hong Phong dëshiron t’u prezantojë studentëve Skenari i skekut në konkursin e Dan Luan Ne kemi përpiluar dhe postuar pikërisht këtu. Për më tepër, mund t’i referoheni konkursit të shkruar për shembullin e “Bashkimit të njerëzve të aftë”, çështjes së konkursit të zotë të folklorit. Ju lutemi ndiqni artikullin më poshtë.

Skenari i skekut në konkursin e Dan Luan

Emri i shkurtër: Faleminderit

Po shikoni: Skenari i Konkursit për Njerëzit e zgjuar

Roli:

– Vëllai Tam:

– Zonja Lan (gruaja e Tamit):

– Baby Mai (Fëmijë):

– Zonja Ha (Oficer):

Tema: Z. Tam është një nga ata njerëz që ende e kanë idenë të varen nga politikat sociale të shtetit, por nuk kanë pasur ndjenjën e vetë-përmirësimit për të dalë nga varfëria. Me nxitjen e një zyrtari, ai kuptoi dhe vendosi t’i shpëtonte varfërisë.

Mjetet:

– Tavolina dhe karrige, kazan.

– 1 stacion i vjetër.

– 1 shpallje gazete.

Përmbajtja e esesë:

Tetë (duke kënduar nga skena): Era e vjeshtës i vë në gjumë fëmijët. Shko fli fëmijë, ti nuk fle, unë kam fjetur më parë.

Tetë (duke dalë jashtë, duke bërë lëvizje shtrënguese): Jam shumë i lodhur, zëri im i ngjirur më bën të fle. Sinqerisht, kujdesi për fëmijët, vënia në gjumë e fëmijëve është shumë e vështirë. Kjo është një punë e vështirë që vetëm burrat mund ta bëjnë, dhe gratë bëjnë vetëm punë të lehta në arë! Oh, bëj një gotë ujë për të ëmbëlsuar zërin tënd. (Hidh ujë). Epo, sot ka një program radiofonik të stacionit radioteleviziv Ba Che. Aktivizoni radion për të parë nëse ka ndonjë gjë. (Bëni lëvizjen të ndizet në radio).

Të ardhurat për frymë/vit krahasuar me mesataren e krahinës

Tetë: (Radio për shtyp). O dreq radio, është prishur përsëri. Mirë, natën e mirë, ëndrra të mira, mund të blesh një biletë dhe të blesh disa bileta. Por të ulesh kështu është shumë e mërzitshme! Epo, një ditë më parë, kur pashë vajzën e gruas sime duke kërkuar disa gazeta të vjetra, u përpoq t’i lexonte për qejf, por duket se i mbante në dhomën e saj. (Duke hyrë për të marrë gazetën) Ah, kjo është gazeta Quang Ninh. Por i gjithë teksti si ky është i mërzitshëm për t’u lexuar, ndaj më duhet të jap disa sugjerime që të pëlqejnë më shumë foto. Le të shohim, çfarë është kjo, Distrikti Ba Che është i vendosur të ndërtojë një fshat të ri. Për ta bërë këtë, kërkohet që njerëzit të jenë më të vendosur në të gjitha fushat për të përmbushur kriteret, veçanërisht për t’i shpëtuar varfërisë.

Eksploroni më shumë: A duhet hedhur letra higjienike në tualet?
READ  Biến ảnh màu thành ảnh đen trắng bằng Photoshop

Lan (Hyni brenda, ndiqni pulat): Këto pula, tani bëni miq me gjethet e limonit, shkoni në oborr me diell për të luajtur cool! Por çfarë bëni në shtëpi, por pulat që pinë ujë nuk i ndjekin?

Lan: Si je sot, a je keq? O zot, kur kam kohë të lirë, shkoj në kopsht për të tërhequr majat e perimeve dhe barit. Kopshti është i madh, jo shumë, më vjen keq.

Tetë: Epo, nuk ka nevojë të them, edhe unë e di, sa kohë do të duhet për të dalë nga varfëria!

Lan: (I mërzitur) Jam dakord me ty, dje shkova në një mbledhje të grupit të grave, ishte vetëm një familje e varfër në grup, më vinte turp të vdisja. Shikoni mua dhe ju, që jeni të gjatë dhe të gjerë, të rinj, Mai ende mund t’i ndihmojë prindërit e saj, dhe Baby kërkon nga gjyshërit e saj që të kujdesen për të. Ende e varfër. Turp, me vjen turp.

Tetë: Turp, i varfër si zanë, shteti i jep të gjitha: Të shkosh në spital nuk kushton këto para, fatura e energjisë elektrike duhet të paguajë kaq pak, nuk ka asgjë si të marrësh para me fat. i pasur? ?

Lan: Nuk dua të flas më me ty.

Mai (duke ardhur në shtëpi nga shkolla): Përshëndetje prindër!

Lan: Ke ardhur nga shkolla? Uluni këtu!

Mai u ul me fytyrën poshtë në tryezë.

Lan: Oh, si jeni? Çfarë po ndodh në klasë?

Mai: Është në rregull mami! Unë jam duke u përgatitur për të gatuar.

Lan: Si mund të më fshihesh, më thuaj diçka!

Tetë: Ja, nëna jote të kërkoi një bakshish!

Mai: Mami, sot në klasë, mësuesja njoftoi mbledhjen e tarifës së shkollimit, e gjithë klasa është e përjashtuar.

Tetë: Shumë mirë, duhet të gëzojmë, përndryshe do t’i vrasim pulat më vonë që të festojë e gjithë familja.

Lan: Atëherë duhet të jesh i lumtur, pse je i trishtuar?

Mami: Mami, sepse familja jonë i përket një familjeje të varfër, ne jemi të përjashtuar nga tarifat e shkollimit, por nuk e kuptoj pse familja jonë nuk mund të dalë nga varfëria. Familja ime eshte e njejta, pse njerezit si ju nuk jane te varfer? Ndihem i trishtuar sepse familja ime nuk është ende jashtë varfërisë.

Eksploroni më shumë: Kush është Pewpew? Biografia, dashuria për karrierën e transmetuesit Pew Pew

Lan: Oh, e dashura ime.

Tetë: Ju të dy jeni kaq budallenj, ndalojeni tani.

Ka një qen që leh

Lan: Mai, të shkojmë të shohim kush kthehet?

Mai hynte e dilte me Ha

Tetë: Përshëndetje, zonja Ha, harrova të përshëndes stafin. Ftojeni atë jashtë.

Lan: Ju lutem pini ujë. Mendoj se sapo u kthyet në shtëpi nga puna!

READ  Hướng dẫn tải và cài đặt PicsArt

Ha: Po, sapo shkova në një takim për të diskutuar rreth fshatit të ri në Komitet, meqë ra fjala, u ndala këtu për të luajtur.

Tetë: Vërtet, nuk është si djemtë e tjerë që erdhën për të folur pak, shikonin nëpër shtëpi dhe thanë se në fund të vitit familja jonë do të dilte nga varfëria. Unë nuk mund ta duroj.

Lan: Ky djalë, goja.

Ha: Në fakt, sapo erdha këtu për të vizituar tezen dhe xhaxhain tim, i përshtatshëm për të raportuar Lan Mai në shtëpinë e kulturës në lagjet e banimit. Sa per Xha Tamin shoh qe familja jote ka te drejte te regjistrohet per ti shpetuar varferise, ndaj pse nuk regjistrohesh dhe perpiqesh te dalesh nga varferia.

Lan i thashë edhe burrit por ai nuk më dëgjoi.

Tetë: Nuk di çfarë të them motër, po ta shikosh shtëpinë time kështu, nuk ka më asgjë për të dalë nga varfëria.

Ha: Xha Tam, sipas kritereve të reja, familjet e varfra në zonat rurale janë familjet me të ardhura mesatare 400.000 VND/personi/muaj, mendoj se ky nivel të ardhurash nuk është i vështirë për familjen. Për më tepër, familja jonë ka burime njerëzore, fusha dhe kopshte të mjaftueshme për të zhvilluar ekonominë shtëpiake.

Tetë: Jo, patjetër mos u regjistro për të dalë nga varfëria. NUK JANE!

I dashur Lan, im shoq tha se varfëria është si zanë, shteti i jep të gjitha: Të shkosh në spital nuk kushton këto lekë, duhet të paguash këtë faturën e vogël të energjisë elektrike, po të mjafton, pse je i pasur?

Ha (qesh): Në fakt, nuk jam i vetmi që mendoj kështu, ka pasur shumë njerëz që kanë menduar kështu më parë. Politikat e qeverisë kanë gjithashtu qëllimin përfundimtar për të na ndihmuar të dalim nga varfëria. Mendo pak, cilat janë efektet e dëmshme të varfërisë: Varfëria ndikon në shëndetin, pengon mësimin, varfëria është edhe shkaku i disa të këqijave sociale. Ose si në rrethin tonë, për shkak të varfërisë, njerëzit u detyruan të shkatërronin pyjet dhe kjo ishte shkaku i përmbytjes historike të disa viteve më parë, duke humbur shumë para të shtetit dhe të popullit.

Tetë: Epo, pse je i varfër?

Mai: Ashtu është, babi, mësuesi im tha të njëjtën gjë.

Lan: Po, dëshironi që fëmijët tuaj të preken nga shëndeti dhe të marrin pjesë në të këqijat sociale?

Tetë: Oh jo, jo, por si të dalësh nga varfëria, thjesht regjistrohu?

Eksploroni më shumë: Kush është Park Bo Gum? Biografia, karriera dhe jeta private e aktorit

Ha: Jo zotëri, regjistrimi është që unë të përpiqem. Për të dalë nga varfëria, së pari duhet të heqim qafe idenë e varësisë dhe varësisë nga politikat sociale të shtetit dhe të dalim vetë me vetëdije nga varfëria. Përveç kësaj, shteti mbështet edhe kreditë për zhvillimin ekonomik të familjeve me modele për të ndihmuar në shpëtimin nga varfëria që përdoren nga rrethi ynë, si rritja e frutave të dragoit, tre gjysmave, dorëzonjës, rritja e mjellmave dhe shumë mbështetje të tjera. tjera. Ose nëse dëshironi, mund të shkoni në shkollën e minierave Hong Cam, të merrni një punë pas diplomimit ose tani mund të aplikoni për një punë në një kompani qiri.

READ  Thot là gì? – THPT Lê Hồng Phong

Tetë: Vërtet? Por nëse mund të dal nga varfëria, nëse jam akoma i varfër dhe i dëmshëm siç thoni ju, kam shumë frikë.

Lan: Ju thatë që nuk e besonit.

Ha: Sigurisht, këto janë vërtet mënyra të qëndrueshme për të dalë nga varfëria.

Tetë: E qëndrueshme, po (duke përshëndetur gruan e tij) Këtu tha ai.

Lan: Bao çfarë?

Tetë pikë në anën Ha

Lan: E shoh që ke të drejtë, familja ime duhet t’i shpëtojë varfërisë për të pasur një jetë bashkëshortore të lumtur dhe të begatë.

Tetë: Po, pyete atë (pëshpërit)

Lan: Motër, burri im do të donte të regjistrohej për t’i shpëtuar varfërisë, duhet të dijë për programet mbështetëse, modelet dhe mundësitë e punës, kë takoj?

Ha: Kaq, mos u shqetëso, thjesht hajde në zyrën time dhe unë do të të këshilloj direkt ose do të kërkoj dikë që të të këshillojë drejtpërdrejt.

Tetë: Pra, si planifikoni të dilni nga varfëria?

Lan: Që të jesh i sigurt, do ta diskutojmë sonte.

Ha: Epo, xha Tam, a dëshiron akoma të jesh i varfër?

Tetë: Po, familja ime do të donte të regjistrohej për t’i shpëtuar varfërisë!

Çati; Urime babi, familja ime është regjistruar për t’i shpëtuar varfërisë.

Ha: Urime për familjen tuaj, më duhet të shkoj në shtëpi. Shihemi nesër në zyrë. Daja hajde këtu.

Pershendetje te gjitheve

Mai: A ju pëlqen që prindërit tuaj të dalin nga varfëria?

Lan: Ashtu bir, tani që po ndërtojmë një fshat të ri, një kriter shumë i rëndësishëm është edhe dalja nga varfëria.

Tetë: Vërtet!

Lan: Po, ky është kriteri i 11-të, gjeneral.

Tetë: Nuk është çudi, në radion e prishur që kuadrot thonë se është e drejtë, mos thoni kuadro. Unë do të vij të të shoh nesër. Por unë kam vdekur!

Lan: Çfarë nuk shkon?

Tetë: E gjithë familja ime ka harruar të falënderojë kuadrot. Epo tani e gjithë familja e falënderoi pa masë: Faleminderit, stafi.

Postuar nga: Shkolla e mesme Le Hong Phong

Kategoria: Të përgjithshme

E drejta e autorit të artikullit i përket shkollës së mesme Le Hong Phong. Çdo kopjim është mashtrim!

Burimi i përbashkët:

/kich-ban-tieu-pham-hoi-thi-dan-van-stilts/

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Kịch bản tiểu phẩm hội thi Dân vận khéo . Đừng quên truy cập Cakhia TV Trang web xem trực tiếp bóng đá không quảng cáo hot nhất hiện nay

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *