Hướng dẫn chi tiết cách bật kiếm tiền Youtube dành cho người mới bắt đầu

Rate this post

Aktualisht, fitimi i parave në platformat e rrjeteve sociale është mjaft i popullarizuar, veçanërisht në Youtube. Ka pasur shumë njerëz të suksesshëm dhe ata e marrin krijimin e përmbajtjes si të ardhurat e tyre kryesore. Dhe nëse keni ndërmend të mësoni rreth Si të aktivizoni fitimin e parave nga youtube? Ndiqni artikullin më poshtë për udhëzime të hollësishme se si të aktivizoni fitimin e parave në YouTube për fillestarët!

Cilat janë kushtet për të mundësuar fitimin e parave në Youtube?

Për të mundësuar fitimin e parave në Youtube, duhet të siguroheni që jeni në përputhje me kushtet e përcaktuara nga platforma. Si në vazhdim:

Sigurohuni që të ndiqni politikën e fitimit të parave të Youtube

  • Kushti i parë për të mundësuar fitimin e parave në Youtube është që të siguroheni që të ndiqni udhëzimet e komunitetit të Youtube: Videoja që postoni nuk përmban përmbajtje në lidhje me mashtrimet ose aktivitete të tjera. mashtrimet, lakuriqësia fyese dhe pornografia, siguria e fëmijëve, përmbajtje e dëmshme, ngacmimi, dhuna, ngacmimi, etj.
  • Sigurohuni që të ndiqni kushtet e shërbimit të Youtube
  • Parimet që lidhen me të drejtën e autorit: Përmbajtja, imazhet, tingujt, …
  • Siguroni përputhjen me politikat e programit të fitimit të parave Google Adsense. Konkretisht: Mos mashtroni për të rritur përshtypjet dhe klikimet e paautorizuara të reklamave, është rreptësisht e ndaluar të mashtroni aksidentalisht ose qëllimisht klikimet, shikimet e reklamave, etj.


Arrini të paktën 1000 abonentë

Pika historike e 1000 abonentëve të kanalit e kombinuar me 4000 orë shikime të vlefshme publike brenda 12 muajve. Me këto shifra, Youtube mund të vlerësojë nëse kanali juaj përmban vërtet shumë përmbajtje, të përshtatshme që Youtube të vlerësojë se përmbajtja e kanalit është e saktë apo jo.

Ky është edhe një nga kushtet e rëndësishme që ofron Youtube, duhet ta kapërceni këtë pengesë. Kur e bëni këtë, Youtube ju hap derën për të fituar të ardhura nga reklamat.

Jetoni në një vend/rajon ku Youtube lejon fitimin e parave

Vietnami është një vend në listën që YouTube lejon të fitoni para, kështu që me këtë kusht nuk keni nevojë të shqetësoheni shumë. Nëse dëshironi të zhvilloni një kanal në Youtube, por jetoni në një zonë ku ky program nuk është i disponueshëm, mund ta ndryshoni vendin kur regjistroheni për një llogari Google Adsense për Youtube.
Këtu mund t’i referoheni listës së vendeve/rajoneve që lejohen të fitojnë para në Youtube

READ  PSD Album Wedding – Mẫu Album Ảnh Cưới Đẹp 2023

Kanali në Youtube që lidh llogarinë Google Adsense

Llogaria Google Adsense është një platformë për shpërndarjen e reklamave në faqet e internetit dhe kanalet në Youtube, në mënyrë që Youtube-orët të mund të fitojnë para në të dhe të fillojnë të gjenerojnë të ardhura nga faqja e tyre e internetit ose kanali i tyre në Youtube.

Eksploroni më shumë: Mësoni Google Translate – Shkarkoni aplikacionin më të fundit Smart Language Translator të muajit

Kush mund të fitojë para në Youtube?

Kush mund të fitojë para në Youtube? Përgjigja është se kushdo mund të fitojë para nga Youtube, për sa kohë që përmbajtja juaj është kreative dhe tërheq shumë shikues. Por për të fituar para nga Youtube shpejt, duhet të investoni vërtet shumë gjëra si për sa i përket përmbajtjes, ashtu edhe kohës dhe përpjekjes për të marrë rezultate. Sepse, nëse shikuesit ndihen interesant apo ndihen të mërzitur varet nga përmbajtja juaj krijuese dhe prej andej shuma e parave që fitoni do të ulet ose rritet.

Në fakt, ka pasur shumë njerëz të suksesshëm dhe kanë bërë shumë para nga kanali. Por nuk mund të mohohet se ka edhe shumë Youtuberë që kanë ngarkuar qindra video por ende nuk fitojnë para. Për shkak se videot që postojnë nuk kanë përmbajtje të re, imazhet nuk tërheqin shikues, fjalët kyçe nuk bien në sy në shiritin e kërkimit në YouTube, duke i bërë njerëzit të mos duan të klikojnë për të parë videon.

shikoni më shumë lajme të fundit

Mënyra më e shpejtë dhe më e lehtë për të ruajtur videot në Youtube në telefonat iPhone dhe Android

Si të krijoni një llogari AdSense për të mundësuar fitimin e parave në YouTube

Siç u përmend më lart, për të mundësuar fitimin e parave në YouTube, duhet të krijoni një llogari AdSense të lidhur me një kanal Youtube. Shpjegoni më shumë rreth llogarisë AdSense, kjo është një mënyrë për të fituar para në internet përmes Google duke u shfaqur klientëve reklama përkatëse kur ata vizitojnë kanalin tuaj për të parë përmbajtje video në internet.
Për të krijuar një llogari AdSense për fitim parash në YouTube, duhet të bëni sa më poshtë:
Hapi 1: Fillimisht shkoni në Youtube, klikoni mbi Avatari në këndin e sipërm të djathtë të ekranit -> Tjetra, prekni YouTube Studio -> Zgjidhni Fito para -> Lëvizni poshtë në “Si do të paguhem?“kliko zgjidhni” Lidhja e llogarisë Adsense

READ  Ca sĩ Myra Trần là ai? Tiểu sử ca sĩ Myra Trần Minh Như chi tiết

Hapi 1 Si të krijoni një llogari AdSenseHapi 2: Pas krijimit të një llogarie. Në seksionin e gjuhës së përmbajtjes, klikoni zgjidhni gjuhën vietnameze – vietnamezepastaj shtypni Prano lidhjen (siç tregohet më poshtë).

hapi 2 krijoni llogarinë gg adsenseHapi 3: Plotësoni të dhënat personale, më pas shtypni Paraqit aplikacionin tim

hapi 3 krijoni llogarinë gg adsenseShënim: Pasi të keni plotësuar të gjitha informacionet, prisni disa ditë që Google do të shqyrtojë llogarinë tuaj dhe do të ketë një njoftim për të kthyer emailin që keni regjistruar më parë.

Eksploroni më shumë: Si të shkarkoni dhe ruani videot tik tok në iPhone pa logo është shumë e thjeshtë

Si të aktivizoni fitimin e parave në YouTube

Pasi të jeni regjistruar me sukses për një llogari AdSense, mund të aktivizoni fitimin e parave në YouTube duke ndjekur këto hapa:
Hapi 1: Fillimisht shkoni në YouTube, klikoni Avatari ju në këndin e sipërm të djathtë të ekranit -> pastaj klikoni mbi artikullin YouTube Studio -> Lëvizni poshtë për të zgjedhur artikullin Fito para -> Kliko Regjistrohu tani.

Si të aktivizoni fitimin e parave në YouTube Hapi 1Hapi 2: Në këtë moment termat dhe kushtet Programi i partneritetit në YouTube do të tregojë se puna juaj është e nevojshme Lexo me kujdes dhe më pas shtypni pranoni kushtet

pranoni kushtet e youtubeHapi 3: Klikoni për të zgjedhur rreshtin “Po, unë tashmë kam një llogari” për të lidhur llogarinë AdSense

si të aktivizoni fitimin e parave nga youtubePas përfundimit të të gjithë hapave të mësipërm, do t’ju duhet gjithashtu të prisni që Youtube të shqyrtojë nëse kanali juaj i ka plotësuar kushtet e përcaktuara nga Youtube apo jo. Nëse rishikimi është i suksesshëm, mund të fitoni para në YouTube. Ju duhet ta mbani aktivitetin tuaj të rregullt duke ngarkuar rregullisht shumë video të reja dhe kreative, duke ndërvepruar me shikuesit tuaj duke iu përgjigjur komenteve ose duke hequr pëlqimet. Përveç kësaj, në mënyrë që kanali juaj të bëhet më i fortë dhe më shumë njerëz të dinë për kanalin tuaj në Youtube, ju lutemi shpërndajeni atë me miqtë tuaj për t’i ftuar ata të ndajnë për t’u përhapur më shumë.

shikoni më shumë lajme të fundit

Këshilla për të fituar para në mënyrë efektive në YouTube

Ndiqni rregullat dhe udhëzimet për krijuesit e përmbajtjes

Për të shmangur situatat fatkeqe që u ndodhin atyre që sapo kanë filluar të ndërtojnë një kanal si p.sh. ndalimi nga Youtube për shkak të përmbajtjes së papërshtatshme apo edhe detyrimi për të ndërprerë punën, duhet të respektoni rregullat e mëposhtme. rregullat dhe rregulloret e mëposhtme:

  • Përdorimi i gjuhës së papërshtatshme, sharjet, fyerjet
  • Ngarko video me përmbajtje të pakëndshme
  • Përmbajtja e videos përcjell pikëpamje të devijuara që nuk janë në përputhje me standardet e etikës sociale.
READ  Cách phục chế ảnh cũ thành ảnh động bằng Deep Nostalgia

E drejta e autorit të muzikës në YouTube

Muzika është e mbrojtur nga e drejta e autorit YouTube do të ndikojë në aftësinë tuaj të fitimit. Kjo është gjithashtu një nga çështjet e rëndësishme që duhet t’i kushtoni vëmendje. Youtube ka politika strikte për të drejtat e autorit të muzikës, kështu që përpara se të ngarkoni një video që përmban muzikë, sigurohuni që muzika të mos shkelë ose të mos ketë të drejta autori. kënga e mëparshme.

Eksploroni më shumë: Çfarë është arsimi profesional? Cili është roli dhe funksioni i arsimit profesional?

Mënyrat për të fituar para në Youtube

Aktualisht, Youtube ka krijuar shumë mundësi për përdoruesit për ta shfrytëzuar dhe për të fituar para në të. Në të cilën, mënyra më e njohur për të fituar para është të bëhesh partner i Youtube. Pastaj Youtube do të vendosë reklamën e tyre në videon tuaj dhe ju do të merrni para përmes shikuesit duke klikuar në atë reklamë. Ka edhe mënyra të tjera për të fituar para me Youtube si:

shesin produkte

Bëni marketing affiliate

Sipas statistikave çdo muaj, Youtube është një faqe interneti me trafik të madh me më shumë se 1.5 miliard përdorues. Nëse investoni seriozisht në krijimin e përmbajtjes dhe ofrimin e përmbajtjes së dobishme për përdoruesit e kombinuar me këtë formë marketingu, do të fitoni të ardhura të mëdha. Jo vetëm që merrni para nga marketingu i produkteve, por merrni edhe para nga programi Partner Youtube.

Fund

Më sipër është një udhëzues i detajuar se si të mundësohet fitimi i parave në Youtube për fillestarët dhe njohuritë në lidhje me fitimin e parave nga Youtube. Shpresoj përmes artikullit Çmimi i telefonit ndarja do të jetë e dobishme për ju, ju uroj suksese në fitimin e parave nga Youtube. Mos harroni të vizitoni dhe ndiqni faqen lajme teknologjike Çdo ditë për të pritur lajmet më të fundit!

Shiko me shume: Telefoni i çmimit të magazinës është në dispozicion tani iPhone 12″, iPhone 13 Pro Max, Seria iPhone 14 Posedon një konfigurim të fuqishëm, kamerë të shkëlqyer video dhe fotografie, aktualisht ka çmimin më të mirë në treg. Shikoni tani!

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Hướng dẫn chi tiết cách bật kiếm tiền Youtube dành cho người mới bắt đầu . Đừng quên truy cập Cakhia TV Trang web xem trực tiếp bóng đá không quảng cáo hot nhất hiện nay

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *