Hướng dẫn cách tăng tốc Win 10 hiệu quả nhất

Rate this post

Shoku vendosjen bërë Windows 10 e ke vene re? Kompjuteri punon ngadalë? GRATËnjësoj sjellin Krahaso me Sistemet operative të mëparshme si Windows XP/7/8, shpejtësia e Windows 10 ishte përmirësuar Nuk jane? keshtu qe Si të shpejtoni Windows 10 Cfare eshte ajo? Ju lutemi lexoni artikulli më poshtë dhe aplikojeni atë në sistemin tuaj!

Tabela e përmbajtjes

Si të shpejtoni Windows 10 – Çinstaloni vendosin të ndryshme

Çinstaloni crapware
Çinstaloni crapware

Pavarësisht nga situata është përmirësuar, Por software vendosin është në dispozicion? e rëndësishme të barabartë prodhuesi kompjuter vendosin vazhdojnë të jenë problem me a Numri i telefonit i ri. Disa vjet më parë, ishte një kompjuter eksperimental Lenovo vendosin pothuajse 20 të ashtuquajturat programe ndihmë. Këto programe Ndonjehere shfaqet dhe ndërpret diçka përdorues bëjeni në kompjuter.

Shihni gjithashtu: Përmbledhje e mënyrës më të shpejtë për të fikur ekranin e kompjuterit

Kohët e funditnumri i softuerit nr e rëndësishme Dakord vendosin disponueshmëria është ulur. Një laptop i ri HP ka vetëm këto 9 aplikacione, ndërsa modeli Asus kohët e fundit vetëm 5 aplikacione. Edhe Microsoft nuk është “naiv” në këtë drejtim. Kjo kompani përfshijnë disa loja e mbretit dhe disa softuer që përdorues ndoshta jo vëmendje.

Thjesht duhet të klikoni me të djathtën në çdo pllakë aplikacioni uroj nën Start dhe zgjidhni Çinstaloni. MILIARDhapat e praktikës ky do menjehere për të lëvizur vendosin program. Ju gjithashtu mund të klikoni me të djathtën mbi butonin Filloni dhe zgjidhni Programi dhe veçoritë mbi kokë. Ose thjesht shkruani program në kutinë e kërkimit Cortana pranë butonit Start.

Eksploroni më shumë: Gjithçka nga A
READ  083 là mạng gì? Ý nghĩa của đầu số 083? Cách mua sim đầu số 083

Zakonisht mund ta gjesh fajtorin nëpërmjet rregulloni listën e aplikacioneve të disponueshme vendosjen me emrin e prodhuesi KOMPJUTERIKE. Opsione të tjera që ia vlen të merren parasysh janë rregulloni bazuar në Kohët e fundit për të parë nëse ka ndonjë program nuk e di jam këtu vendosjen ose jo; ose ndiqni Madhësia, për të fshirë artikuj shumë të mëdhenj që nuk ju nevojiten. KYCPËRSHËNDETJE gjej aplikacione të padëshiruara që nuk mund t’i gjej dëshirëvetem nje duhet të zgjedhë ato dhe klikoni Çinstaloni. Fatkeqësisht, ju mund ta hiqni softuerin vetëm një nga një, Kështu që ju lutemi kaloni gjysmë ore ose më shumë në këtë projekt nëse ti ka shumë bloatware.

Një arsyeja fshini aplikacionet ndihmojnë në rritjen efektive Ka shumë programe që ngarkojnë proceset në fillim, duke marrë RAM memorie dhe cikle të vlefshme CPU. Ndërsa në Programi dhe veçoritë i përkasin Kontrolliju gjithashtu mund të klikoni Aktivizoni ose çaktivizoni veçoritë e Windows dhe skanoni listën për të parë nëse ka diçka që ju pëlqen përdorni ose jo.

Kufizoni procesin e nisjes për të shpejtuar Windows 10

Kufizoni përparimin e fillimit
Kufizoni përparimin e fillimit

Si gjithmone flas rreth në pjesën e mëparshme, shumë shfaqje vendosin nënprocesi ekzekutohet çdo Kur ti nisni kompjuterin dhe disa progresin midis tyre Nuk jane gjërat ju duhet të funksionon gjithmonë në sistemin tuaj. SKrahaso me dritarja 7, aty brenda duhet të përdorni programin MSCONFIG, Windows 10 (dhe Windows 8.x më të hershëm) parashikohet ju një mënyrë lehtë sesa kufizimi i asaj që funksionon në fillim nga Task Manager i përditësuar.


Mënyra më e lehtë për të hapur Task Manager është të shtypni Ctrl + Shift + Esc. Kalo te skedat duke filluar një biznes Dhe ti mundesh Shiko të gjitha programet që ngarkohen në fillimin e Windows. Dialogu madje ka një kolonë që ju tregon ndikimin evolucioni nisni. Kolona Statusi me trego programin arritur lejojnë ekzekutimin në fillim ose jo. PËR TË LËVIZURti mundesh kliko me të djathtën mbi çdo artikull për të ndryshuar statusi Kjo. zakonisht e bukur thjeshtë për të parë atë që ju nuk bëni duan vraponi. VIZATO NJË FIGURËPër shembull, Nëse kurrë përdorni iTunes, ju do nuk ka nevojë Ndihmësi i iTunes vraponi gjatë gjithë kohës.

Eksploroni më shumë: Harta e fundit e qytetit Da Nang
READ  Tổ chức, thời gian, nội dung hội thi, hội thao Dân quân tự vệ được quy định như thế nào?

Përshpejtoni Windows 10 duke pastruar diskun

Pastrimi i diskut
Pastrimi i diskut

Nga menu Filloni, shkruani Pastrimi i diskut. hapa praktik Kjo do të hapë mjetin e besuar të “Pastrimit të diskut”, bëhet pjesë e Windows për shumë gjenerata të sistemeve operative. Pastrimi i diskut i gjen këto dokument mbeturina? uroj njësoj dokument të përkohshme, faqe interneti offline dhe dokument paraqesin vendosin në PC, më vonë atje sugjerojnë fshij total ato në të njëjtën kohë. TuE sakte, kjo Ndonjehere me ndikim jashtëzakonshme për të shpejtuar nëse Makina juaj është pothuajse plot.

nëse ti mos planifikoni shpesh defragmentimin e diskut, ju lutem vendosin është në vegla Optimizoni diskun. PËR TË LËVIZURti mundesh gjeti këtë mjet nëpërmjet shkruani emrin e saj në kutinë e kërkimit Cortana pranë butonit Start. I VJETËRvëmendje atë gjë nëse Nëse disku juaj kryesor është një SSD, atëherë nuk keni nevojë të shqetësoheni me defragmentimin pasi nuk ka pjesë lëvizëse për të lexuar diskun.

Një mënyrë e re për më tepër për të mbajtur vendin e punës përdorni ruajtja është të aktivizoni opsionin Storage Sense. Ky opsion do të lirojë automatikisht hapësirë nëpërmjet fshij dokument artikuj të përkohshëm dhe Plehra.

Çaktivizo afatin e Windows 30s

Klikoni me të djathtën mbi Ky kompjuter > Karakteristikat > Cilësimet e avancuara të sistemit > duke filluar një biznes dhe Rimëkëmbja > Cilësimet > i pakontrolluar Koha e shfaqjes së listës së sistemit operativ.

Çaktivizo afatin e Windows 30s
Çaktivizo afatin e Windows 30s

Çaktivizo veçorinë nr e nevojshme

Ju lutemi çaktivizoni veçoritë e Windows Explorer I padisponueshem përdorni arrijnë modifikim dhe përmirësim efektive! Shtypni kombinimin e tastit të shkurtoreve Windows + E > klikoni navigacion Shikoni te Shiriti > Preferencat për të hapur dritaren Opsionet e dosjeve > Shiko dhe zgjidhni opsionet e mëposhtme:

READ  Phùng Thiệu Phong là ai? Tiểu sử, sự nghiệp và đời tư nam diễn viên
Ndryshoni preferencat e dosjeve për të çaktivizuar veçoritë e panevojshme
Ndryshoni preferencat e dosjeve për të çaktivizuar veçoritë e panevojshme

Të çaktivizohet Shërbimi? e nevojshme në sistemin operativ

Ju shtypni kombinimin e tastit Windows + R > services.ms > Disabled Shërbimi nr e nevojshme Sigurisht që nuk do ta bëj këtë ndikojnë në sistemin e softuerit.

Eksploroni më shumë: Çfarë është 27 shkurti?
Fikni shërbimet e panevojshme në sistemin operativ
Fikni shërbimet e panevojshme në sistemin operativ

Vendosja RAM memorie virtuale në vend të modalitetit automatik

ARRIJNË memorie kompjuterike dhe teknologji RAM në regjim automatike është një nga arsyet pse kompjuteri juaj varet Disku i plotë. Në vend që të lejoni automatike ti duhet vendosin shkumë Virtual. Rruga mund ta bëjë përshkruajnë Detajet në foton më poshtë

Instaloni RAM-in virtual në vend të modalitetit automatik
Instaloni RAM-in virtual në vend të modalitetit automatik

Në skedën Kujtesa virtualezgjidh në”Auto….drejtoj“. Zgjidhni diskun e instalimit të sistemit operativ. Më pas atje klikoni Madhësia e personalizuar. NË Madhësia maksimale Dhe Madhësia origjinaleti duhet vendosin vështirë për shkumë nga virtuale 1/2 RAM memorie Realiteti juaj. Këtu kam 8 GB RAM memorie kështu do vendosjen gjysma është 4 GB RAM memoriee njëjta gjë, ju lutemi vendoseni në kompjuterin tuaj.

Aktivizo letargji për të shpejtuar Windows 10

Aktivizo modalitetin e letargjisë
Aktivizo modalitetin e letargjisë

Fikni Windows SmartScreen për ta shpejtuar

Në dritaren e opsioneve të energjisë, zgjidhni Paneli i kontrollit > Sistemi dhe siguria > Siguria dhe menaxhimi > Ndrysho cilësimet e Windows SmartScreenMë vonë atje Klikoni mos bej asgje (Fike Ekrani inteligjent i Windows).

Çaktivizoni Windows SmartScreen
Çaktivizoni Windows SmartScreen

përmbledhje

sipër kjo është rrugë rrit Fitoni 10 shpejtësi në një kompjuter efikas. Suksese dhe me përvojë më e mrekullueshme kur përdorni Windows 10 është mirë. Faleminderit që ndiqni artikullin e bangxephang.com

Burimi: Sintezë
Ju lutemi vlerësoni artikullin

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Hướng dẫn cách tăng tốc Win 10 hiệu quả nhất . Đừng quên truy cập Cakhia TV Trang web xem trực tiếp bóng đá không quảng cáo hot nhất hiện nay

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *