GOOGLE PIXEL 5 – TIẾP NỐI SERIES TRỞ THÀNH ĐỐI THỦ CẠNH TRANH CỦA APPLE

Rate this post

Tabela e përmbajtjes

PËRKUFIZIME TË THJESHTA NGA GOOGLE

Google Pixel 5 ka humbur disa nga veçoritë më premium të paraardhësit të tij për të mbajtur çmimin të ulët, por mos u shqetësoni sepse gjithçka që merrni është një smartphone i shkëlqyer.

Brenda kutisë për Pixel 5 do të gjeni telefonin inteligjent së bashku me manualin e tij të përdorimit, një karikues 18 W dhe një kabllo karikimi USB Type-A në USB Type-C. Si çdo Pixel tjetër, Google nuk përfshin kufje.

Shihni më shumë: Ku të blini Iphone të lirë të përdorur në Hanoi

Google Pixel 5 është një ndryshim i strategjisë, duke treguar se gjigandi i teknologjisë po ruan ambicien për të konkurruar me linjën më të lartë të pajisjeve, duke i drejtuar përdoruesit drejt zgjedhjeve më të zgjuara.

Google Pixel 5-një flamur kompakt me një çmim të pakrahasueshëm.

Në të vërtetë, tipari “I thjeshtuar” mund të vijë nga trupi me material aliazh alumini dhe veshje bioplastike sipër. Google e bëri këtë për të sjellë karikimin pa tel, duke e bërë Google Pixel 5 një nga telefonat inteligjentë të vetëm me kornizë metalike që mbështet funksionin.

Google është kthyer me një sensor fizik të gjurmëve të gishtërinjve në anën e pasme me versionin më të pastër të Android 11. Pixel ka një vlerësim IP68 për rezistencën ndaj ujit dhe pluhurit, një teknologji që ne e presim në çdo pajisje kryesore.

Një nga vendimet e pamatura të Google këtë vit është se flamuri nuk është nga Qualcomm ose Snapdragon 865 popullor. Në vend të kësaj, Google Pixel 5 është i pajisur me Snapdragon 765G, i cili ruan disa funksione thelbësore si 5G, por është prerë për t’u fokusuar në grupin e kamerës. .


Duke folur pak për konfigurimin, Google Pixel 5 është i pajisur me një sistem kamerash të dyfishtë të vendosur në një modul katror në anën e pasme. Grupi i kamerës së pasme përfshin një sensor kryesor 12.2MP f/1.7 dhe një kamerë 16MP f/2.2 me kënd ultra të gjerë me një kënd shikimi 107 gradë.

READ  Hướng dẫn cách chặn và bỏ chặn người dùng trên Instagram

Sipas rezultateve të vlerësimit të DxOMark, kamera në Google Pixel 5 ka cilësi mjaft të mirë, duke arritur një mesatare prej 120 pikësh, duke përfshirë 129 pikë për fotografimin, 49 pikë për zmadhimin dhe 107 pikë për regjistrimin e videos. Fuqia e Google Pixel 5 është ekspozimi, riprodhimi i ngjyrave dhe aftësitë e fokusimit automatik. Për fotografitë, ai mund të prodhojë foto me shumë detaje si përmes kamerës kryesore ashtu edhe kamerës me kënd ultra të gjerë.

Përshkrimi i detajuar i specifikimeve të Google Pixel 5.

SHPËRNDARJE ÇMIMI SPECIALE MILIARD

Google Pixel 5 u lëshua për herë të parë në SHBA, MB dhe Australi. Segmenti i çmimeve do të fillojë nga 699 USD me 8 GB RAM dhe 128 GB memorie dhe dy ngjyra të thjeshta luksoze të zezë dhe jeshile. Kjo sugjeron që Pixel 5 është 100 dollarë më pak se paraardhësi i tij, Pixel 4, i cili fillon nga 799 dollarë, por sigurisht, kjo kosto vjen me disa kompromise. Për shembull, pika më e madhe minus e Pixel 5 është aftësia për të zmadhuar, si dhe këndi i shikimit është mjaft i kufizuar. Në fakt, imazhi do të jetë i zhurmshëm kur zmadhohet më shumë se 2x, sepse pajisja nuk ka një kamerë telefoto.

Eksploroni më shumë: Sa të drejta kanë anëtarët e sindikatës? Çfarë është një anëtar?

DIZAJN I KOMPLETUAR ME KRITERET KRYESORE

Google Pixel 5 është telefoni i parë inteligjent me një mbrapa metalike, i cili lejon transmetimin më të mirë të sinjalit (po flasim për karikim me valë). Buzë metalike rrethon skajet në trup, rezistencë e mirë ndaj goditjes (ndoshta për shkak të dorës së pasigurt, rënies së rëndë të dorës).

Google Pixel 5 bëhet një nga telefonat inteligjentë të vetëm me kornizë metalike.

Përfundimi metalik është mat, duke i dhënë asaj një ndjesi më të ngjashme me polikarbonatin sesa një kornizë e zakonshme alumini. Kjo teksturë krijon një shtrëngim më të fortë për ne. Ekrani 6 inç, korniza e trashë 8 mm e bën Google Pixel 5 një nga telefonat inteligjentë më të hollë dhe më të lehtë të disponueshëm sot.

Megjithatë, jo çdo aspekt i këtij telefoni është i përsosur. Butoni i kyçjes metalike dhe butoni i dukshëm i volumit në trup e bëjnë paksa të vështirë për përdoruesit. Ky është një ndryshim nga butonat e mëdhenj të shkuljes në Google Pixel 4 dhe Google Pixel 4A, ata ndoshta janë shumë më të lehtë për t’u manipuluar.

Pjesa e pasme e telefonit inteligjent ka një bllok kamere katrore, një sensor gjurmë gishtash në mes, një sirtar SIM në të majtë dhe një altoparlant në të djathtë. Google Pixel 5 nuk ka një fole kufjesh 3.5 mm, porta USB-C do ta bëjë këtë dhe do ta ngarkojë pajisjen.

READ  Mũ nồi xanh là gì?

Në përgjithësi, dizajni i përgjithshëm i Pixel 5 nuk është shumë i ndryshëm nga Pixel 4a, por ka një ekran më të madh. Skajet e rrumbullakosura dhe materiali me kapje të lartë janë gjithashtu një pikë e fortë e këtij smartphone.

Shpejtësia e rifreskimit deri në 90 HZ

Ekran 6 inç FULL HD PLUS (2340 x 1080), kjo do të thotë një raport shumë më i mirë ekran-trup se sa Pixel 4. Ka një shirit të zi në krye të ekranit, por për shkak se shiriti i zi përmban më shumë sensorë të ndryshëm, duke përfshirë sensorin e thellësisë Soli, mundëson veçori si kontrolli i gjesteve në ajër.

Ekrani ruan të njëjtën shpejtësi të rifreskimit 90 Hz që Google zhvilloi në Pixel 4, por Pixel 5 është shumë më i butë. Megjithëse kjo shpejtësi e zbraz baterinë shpejt (përdoruesit mund të kalojnë edhe në 60 Hz nëse jetëgjatësia e baterisë është e shkurtër), efekti ia vlen të përjetohet kur shfletoni internetin ose bibliotekën e aplikacioneve kur ky smartphone është ende i integruar me aftësinë për ta bërë këtë. HDR mbështetje. përmbajtja.

Eksploroni më shumë: Set i shkronjave të kaligrafisë Mbështet shkrimin e kaligrafisë, çifte të bukura

SENSOR KËND I GJERË – CILESI MË MIRË VIDEO

Google Pixel 5 ka një përmirësim të vogël në krahasim me Google Pixel 4. Duke trashëguar teknologjinë e grupit të kamerës informatike dhe veshjes së xhamit nga paraardhësi i tij, pajisja është e pajisur me një sensor me kënd të gjerë, zmadhim optik 2x nga lentja kryesore. . Sensori kryesor në Pixel 5 ka një rezolucion prej 12MP, të njëjtën cilësi si Pixel 4. Por ndryshimi më i madh midis dy gjeneratave është se Pixel 5 jep foto më të ngrohta dhe më të këndshme. shijet e përdoruesve.

Kamera e kundërt dhe sensori i gjurmëve të gishtave.

Kur klikoni butonin “Niveli”, do të gjeni më shumë butona modifikimi, të riorganizuar në një ndërfaqe më miqësore për përdoruesit sesa Pixel 4. Truke të reja në softuer si dritat “Portreti”, drita mbushëse e simuluar e ndriçimit për të ndriçuar fytyrën dhe subjektin e fotoja. foto ose kënde specifike, është e dobishme nëse dëshironi një punë të shkëlqyer me subjekte që trajtohen me përpikëri para dhe pas shkrepjes.

Modaliteti HD ultra i mprehtë.

Në përgjithësi, kamera në Google Pixel 5 ka avantazhin e fokusimit automatik të shpejtë, ekuilibrit të mirë të bardhë, ngjyrave të gjalla dhe anti-dridhjes së mirë. Megjithatë, do të ketë probleme me zhurmën kur bëni fotografi dhe video, bokeh, zmadhimin dhe nivele të ulëta detajesh kur shkrepni në dritë të ulët.

NJË NGA LEKURAT MË TË MIRË ANDROID

Është gjithashtu e rëndësishme që Google të garantojë mbështetje për përditësimin e softuerit për Pixel 5 për të paktën 3 vjet. Kjo do të thotë që Google Pixel 5 mund të funksionojë deri në Android 14 dhe 15. Meqenëse softueri vjen drejtpërdrejt nga shtëpia e Google, përditësimet OTA nuk kanë nevojë për miratim nga operatori ose OEM përpara se të vijnë në Pixel 5. Shumë pak telefona inteligjentë Android e marrin këtë mbështetje.

Eksploroni më shumë: Iphone 15 përdor wifi 6E – A është e vërtetë siç përflitet? – Lajme teknike
READ  Nghĩa vụ công an là gì? Điều kiện tiêu chuẩn và thời gian đi nghĩa vụ công an?

OPTIMIZO DHE PERFORMANCË INTELIGJENTE

Procesori çiftëzohet me 8 GB RAM dhe ky Pixel 5 trajton gjithçka, nga shfletimi në ueb deri te lojërat dhe aktivitete të tjera ndihmëse. Nuk do të kemi ndonjë vonesë serioze në progres.

Jetëgjatësia SUPERIORE E BATATERISË DHE KARKIM I SHPEJTË ME tel

Një nga përmirësimet më të mëdha të Pixel 5 ndaj paraardhësit të tij është bateria e tij 4,080 mAh, e cila mund të zgjasë rehat një ditë të dytë, ndërsa mund të vërejmë Pixel 4, me baterinë e tij 2,800 mAh, të instaluar vetëm. në një ditë.

Duke folur për shpejtësinë e rifreskimit 90 Hz, Pixel 5 ofron më shumë se 12 orë shfletim në ueb dhe pothuajse 17 orë riprodhim video, karikues i integruar 18W USB-C Power Delivery i cili siguron 41% karikim në gjysmë ore dhe kërkon vetëm 1 orë 35 në total minuta për të karikuar plotësisht.

Pixel 5 gjithashtu mbështet karikimin pa tel Qi me shpejtësi të shpejtë karikimi deri në 12 W dhe është i aftë për karikim të kundërt 5W për aksesorët si Pixel Buds ose smartfonë të tjerë të aktivizuar me Qi.

INVESTONI NËSE…

Nëse ju pëlqen të bëni fotografi dhe të redaktoni foto.

Pixel 5 nuk ka shumë kamera të pasme, por softueri i tij fotografik është vërtet i lezetshëm.

Ju dëshironi një smartphone të vogël flamurtar.

Pixel 5 mund të përdoret me një dorë relativisht lehtë dhe nuk zë shumë hapësirë ​​në xhep.

Ju dëshironi të përjetoni një sistem operativ të pastër Android.

Google Pixel 5 përdor Android 11, një nga telefonat inteligjentë të parë që e bën këtë dhe më shumë se kurrë, përkufizimi i thjeshtësisë është gjithmonë në krye të kritereve të këtij gjiganti.

Faleminderit që ndiqni artikullin e bangxephang.com

Ju lutemi vlerësoni artikullin

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết GOOGLE PIXEL 5 – TIẾP NỐI SERIES TRỞ THÀNH ĐỐI THỦ CẠNH TRANH CỦA APPLE . Đừng quên truy cập Cakhia TV Trang web xem trực tiếp bóng đá không quảng cáo hot nhất hiện nay

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *