Con nưa là con gì? Con nưa 9 mũi là con gì?

Rate this post

Me siguri shumë prej jush nuk e kanë të panjohur konceptin e pitonit. Por kur bëhet fjalë për Nuan, shumë prej jush e kanë të çuditshme. Nua me 9 hundë, i njohur edhe si gjarpëri me lule fluture, ka emrin shkencor Daboia Russelii dhe shpesh quhet pitoni me 9 hundë. Nua janë zvarranikë të familjes së gjarpërinjve, janë të ngjashëm në madhësi dhe formë me pitonët, por në krahasim me gjarpërinjtë dhe pitonët helmues, toksinat e tyre janë shumë më të forta, madje edhe vdekjeprurëse.

Arsyeja që quhet gjysëm 9 qepje sepse kanë 9 qepje, saktësisht kanë 2 qepje kryesore dhe 7 të vogla. Kjo kafshë zakonisht ka 2 antena të gjata, që përmbajnë një lëng të trashë dhe qumështor. Ky lëng është edhe helmi i larvave me 9 hundë, mjaft të ngjashme me qelbin e zhabave. Ky helm në thelb mbron speciet kur ato sulmohen dhe kapen.

Konkretisht, tipari i jashtëm dhe gjithashtu ndryshimi më i dukshëm midis këtyre dy specieve është se pitoni i brokadës ka 2 vrima hunde dhe pitoni Nua ka 9 vrima hunde.

Pamje nga afër e specieve Nua me 9 hundë me toksina të tmerrshme në Vietnam

Koka e pitonit shpesh zvarritet në tokë, ndërsa koka e pitonit kur zvarritet ose del, dhëmbët janë të mbushur me helm si gjarpërinjtë. Gjatë natës, hibridet gulçojnë, nxjerrin gazra që janë shumë toksike, veçanërisht për fëmijët.

Për një kohë të gjatë, ka një erë shumë të keqe si një kufomë, qëndrimi edhe dhjetëra metra larg mund të njihet ende. Helmi i Nuas është shumë i rrezikshëm. Ka informacione se, për të kuruar sëmundjet, ekziston mënyra e vetme për të marrë lëkurën Nua si antidot. Megjithatë, ky informacion nuk është verifikuar qartë.

Ky është një gjarpër helmues i gjinisë Daboia, vendas në Indi. Dihet se ky gjarpër i përket kuartetit të gjarpërinjve helmues të Indisë, ku përfshihen: kobra indiane, akrepi indian, nepërka dhe në fund nepërka. Ato janë të pranishme në të gjithë Azinë, kryesisht në Azinë Juglindore, Kinën jugore dhe Tajvan.

Jeton nën hijen e pemëve në zona të lagështa pyjore. Llojet e tjera të pitonëve shpesh jetojnë në gropa shkëmbinjsh ose gërmojnë strofulla për t’u fshehur. Gjaku dhe mjalti nuk janë helmues, por gjaku dhe mjalti absolutisht nuk duhet të hahen. Nëse personi kafshohet pa ndihmën e parë, plaga do të fryhet dhe do të infektohet.

Ngrënia e mishit mund të shkaktojë konvulsione, aritmi kardiake, dhimbje muskulore, të vjella dhe dështim të rëndë të veshkave kërcënuese për jetën.

Eksploroni më shumë: A lejohen qentë dhe macet në kompleksin e apartamenteve?
READ  Viết thư UPU là gì? Tìm hiểu về cuộc thi viết thư UPU

Personat që hanë gabimisht mish Nua helmohen shpesh me simptoma të tilla si temperaturë e lartë, të dridhura, djersitje pas temperaturës, shoqëruar me të vjella, dhimbje koke, marramendje, çrregullime të tretjes, dëmtim të mëlçisë… Helmimi mund të shkaktojë sëmundje të rënda.vdekje, persona me helmim të lehtë ende duhet të shkojmë në dhomën e urgjencës dhe kanë nevojë për trajtim afatgjatë.

Në vendin tonë ka pasur disa raste të helmimit të rëndë dhe vdekjes pas ngrënies së mishit Nua. Së fundmi, një familje prej 5 anëtarësh në Gia Lai dhe 7 të tjerë u shtruan në spital me simptoma të të vjellave, dhimbje barku dhe dhimbje muskulore nga ngrënia e kësaj kafshe.

Gjysma e një kafshe me 9 hundë konsiderohet një specie jashtëzakonisht helmuese. Helmi nuk është vetëm në dhëmbët e tyre, por edhe në antenat dhe organet e brendshme. Helmi i Nuas mund të shkaktojë gjakderdhje të viktimës dhe mbylljen e gjëndrrës së hipofizës, duke çuar në vdekje.

Përveç kësaj, helmi mund të shkaktojë zhdukjen e gjoksit të viktimës, rënien e qimeve në pjesë, zbutjen e muskujve dhe kjo bën që viktima të kthehet në fëmijë para pubertetit. Shumica e njerëzve që kafshohen nga gjarpërinjtë Nua vdesin, disa mbijetojnë, duke lënë pas ndryshimet e trupit siç u përmend më lart.

Mësoni më shumë për gjarpërinjtë

Informacione të përgjithshme për gjarpërinjtë

1001 pyetje: Cili gjarpër vrasës mund t'i bjerë ziles? - Gazeta e Pionierëve

Gjarpër është emri i zakonshëm i një grupi zvarranikësh mishngrënës, të gjithë me këmbë dhe trup të gjatë të rrumbullakët (cilindrikë), që i përkasin nënrendit gjarpër, të cilat mund të dallohen nga hardhucat pa këmbë nga karakteristika të tilla si mungesa e qepallave dhe veshëve të jashtëm. Ashtu si zvarranikët e tjerë me luspa (Squamata), gjarpërinjtë janë vertebrorë, amniote, ekzotermikë me luspa të grumbulluara që mbulojnë trupin e tyre. Shumë gjarpërinj kanë kafka me më shumë artikulim se paraardhësit e tyre hardhuca, duke i lejuar ata të gëlltisin gjahun shumë më të madh se kokat e tyre me nofulla shumë të lëvizshme. Për të akomoduar trupat e tyre të hollë dhe të ngushtë, organet e çiftëzuara të gjarprit (siç janë veshkat) janë rregulluar në atë mënyrë që njëri të jetë para tjetrit në vend që të jetë paralel me anët dhe shumica e gjarpërinjve kanë vetëm një mushkëri funksionale. Disa lloje ende mbajnë një brez legeni me një palë kthetra në të dyja anët e kloakës.

Eksploroni më shumë: Mësoni Çfarë është një fjalë e përbërë? Shembuj të fjalëve të përbëra? Kuptimi i fjalës më të fundit të përbërë muaj
READ  Ký hiệu yên Nhật là gì? Vì sao kí hiệu Yên Nhật và Nhân dân tệ lại giống nhau.

Gjarpërinjtë ekzistues janë gjetur në shumicën e kontinenteve (përveç Antarktidës), në oqeanet si Oqeani Indian dhe Paqësor, dhe në shumicën e masave më të vogla kontinentale – Përjashtimet përfshijnë disa ishuj të mëdhenj si Irlanda dhe Zelanda e Re, dhe shumë ishuj më të vegjël në Atlantik. dhe Oqeanet Paqësore Qendrore. Tani njihen më shumë se 20 familje gjarpërinjsh, duke përfshirë rreth 500 gjini me rreth 3,400-3,550 lloje. Madhësia e tyre ndryshon nga të vogla, si gjarpërinjtë (Leptotyphlops carlae) është vetëm rreth 10 cm (4 inç) i gjatë, rreth madhësisë së një pitoni (rrjetë python) deri në 8,7 m (29 ft) e gjatë. Llojet e gjetura në formë fosile janë Titanoboa cerrejonensis deri në 15 m (49 ft) e gjatë. Gjarpërinjtë mendohet se kanë evoluar nga hardhucat gërmuese ose ujore gjatë Kretakut të Mesëm, dhe fosilet më të hershme të njohura datojnë rreth 112 Ma. Lloje të ndryshme gjarpërinjsh u shfaqën gjatë Paleocenit (rreth 66-56 Maj).

Shumica e gjarpërinjve janë jo helmues dhe ata me helm e përdorin atë kryesisht për të vrarë ose nënshtruar gjahun dhe jo për vetëmbrojtje. Disa lloje kanë helm mjaft të fortë për të shkaktuar lëndime të dhimbshme ose vdekje te njerëzit. Gjarpërinjtë jo helmues ose e gëlltisin gjahun e tyre të gjallë ose e vrasin duke e mbështjellë dhe përdredhur.

Sjellja e gjarprit

Cloud Cobra: Nuk është më një anekdotë

 • Koha e ditës dhe e vitit: Disa gjarpërinj janë aktivë gjatë ditës, disa janë aktivë gjatë natës dhe disa janë aktivë si ditën ashtu edhe natën. Veçanërisht, kobrat e reja janë aktive gjatë ditës, të rriturit janë kryesisht aktivë gjatë natës.
 • Habitati: Shumica e llojeve të gjarpërinjve janë të përqendruar në zonat malore, ku faktorët mjedisorë janë më të favorshëm, veçanërisht më pak të prekur nga faktorët njerëzorë.
 • Gëlltitja e gjahut: Gjarpërinjtë kanë aftësinë të gëlltisin gjahun shumë më të madh se madhësia e gjarpërinjve, sepse kocka e nofullës është e lidhur vetëm me ligamentet, kështu që goja e tyre mund të hapet gjerësisht.
 • Vënia e vezëve: Shumica e gjarpërinjve nuk bëjnë fole, por zgjedhin vende të qeta dhe të sigurta si shpella, gropa, ultësirë ​​ose nën shkurre, tuma për të vendosur vezë.
 • Moult: Gjarpërinjtë shpesh shkrihen për t’u rritur. Rreth 20 – 80 ditë gjarpëri shkrihet një herë në varësi të moshës, periudhës së aktivitetit ose dimrit, gjendjes shëndetësore. Para shkrirjes, gjarpri është joaktiv për 5-7 ditë, mund të ndalojë së ngrëni
 • Përdorimi i ujit: Gjarpërinjtë shpesh pinë ujë gjatë sezonit aktiv, veçanërisht në ditët e nxehta
 • Mbarështimi, çiftëzimi, sezoni i çiftëzimit: Pas letargjisë, gjarpërinjtë do të dalin në punë, do të ngrohen dhe do të ushqehen. Në mars, gjarpërinjtë meshkuj dhe femra gjejnë njëri-tjetrin për t’u çiftuar
 • Gjetja dhe kapja e gjahut dhe ushqimit: Pitonët tokësorë dhe pitonët brokadë shpesh qëndrojnë ende duke pritur prenë e tyre, shumë lloje të tjera gjarpërinjsh do të kërkojnë në mënyrë aktive prenë.
 • Mbrojtja: Gjarpërinjtë janë shumë të ndjeshëm ndaj dridhjeve të transmetuara nga toka përmes trupit të gjarprit në veshin e brendshëm.
Eksploroni më shumë: Regjimi i lehonisë pas lindjes por fëmija vdes
READ  Tìm hiểu Cảm động những lần Jungkook thể hiện tình cảm dành cho ARMY mới nhất tháng

Gjarpërinjtë helmues të zakonshëm në Vietnam

1. Nepërka me brirë

 • Emri shkencor është Trimeresurus Cornutus
 • Madhësia e trupit rreth 50 cm
 • Koka e tyre është trekëndore për ta dalluar nga qafa, pjesa e sipërme e kokës është e mbuluar me luspa të vogla, luspat e syve zhvillohen në brirë, prandaj quhet “gjarpërinjtë e djallit”.
 • Më konkretisht, ky është një nga gjarpër helmues në malet e larta të Vietnamit, që nuk shihen në botë. Helmi i tyre renditet në krye të gjarpërinjve më helmues në Vietnam

2. Nepërkë me bisht të kuq

 • Gjithashtu i njohur si kufi i bardhë nepërkë (sepse meshkujt kanë 2 vija të bardha rreth buzës)
 • Emri shkencor është Trimeresurus Albolabris
 • Ky është një gjarpër shumë helmues midis nepërkave, trupi i gjelbër, bishti në kafe të kuqërremtë, koka trekëndore, bebëzat vertikale.
 • Me madhësi mesatare, femrat janë më të mëdha se meshkujt. Gjatësia e trupit të mashkullit është rreth 600 mm, e femrës është 810 mm; gjatësia e bishtit të meshkujve 120 mm, femrave 130 mm
 • Duke jetuar kryesisht në malet e larta dhe pyjet e thella të vargmalit malor Truong Son, malor në Vietnamin Veriperëndimor, Can Tho tani ka gjithashtu por shumë pak
 • Çdo pjellë prej 7 deri në 16 gjarpërinj të vegjël ka të njëjtat karakteristika si një gjarpër i rritur, 12-18 cm i gjatë.
 • Gjarpër Ato shkaktojnë shumë plagë të rrezikshme sepse helmi i tyre ka toksicitet antikoagulant/koagulues duke shkaktuar nekrozë dhe shpërndarje.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Con nưa là con gì? Con nưa 9 mũi là con gì? . Đừng quên truy cập Cakhia TV Trang web xem trực tiếp bóng đá không quảng cáo hot nhất hiện nay

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *