Cây nêu được dựng vào ngày nào? Cây nêu được hạ vào ngày nào?

Rate this post

Në cilën datë u ndërtua pema? Në cilën ditë është prerë pema? Pse është zakon të ndërtohet një pemë në Tet? Legjenda e pemës përmendi Tet… të gjitha do të shpjegohen në artikullin më poshtë.

Çfarë është një pemë?

Pema zakonisht bëhet nga një pemë bambuje rreth 5 deri në 6 m e gjatë, gjethet janë prerë duke lënë vetëm disa degë në majë. Në majë të pemës varet një rreth i vogël dhe në varësi të lokalitetit ky rreth var shumë sende të ndryshme në varësi të lokalitetit dhe rajonit. Arsyeja e zgjedhjes së bambusë është sepse ai ka shumë nyje, që simbolizojnë hapat e perëndive për të ecur, dhe në të njëjtën kohë duke sjellë vitalitetin e parajsës dhe tokës për të ndihmuar rritjen e të korrave.

Pema Tet
Pema Tet

Çfarë varet në pemë?

Në varësi të rajonit dhe zakoneve tipike, pema do të ketë sende të ndryshme të varura si çanta të vogla arra betel, copa të mëdha dhe të vogla metalike…

Kur fryn era, ata prekin njëri-tjetrin duke bërë një tingull shumë të këndshëm. Besohet se objektet që varen nga pema plus kjo zhurmë janë për t’i sinjalizuar djallit se kjo është shtëpia e pronarit, për të mos u shqetësuar.

Disa vende madje varen fenerë në pemë gjatë natës, në mënyrë që paraardhësit të dinë rrugën e kthimit për të festuar Tet me fëmijët dhe nipërit e tyre. Në natën e Vitit të Ri, vietnamezët e lashtë vunë gjithashtu fishekzjarre në pemë për të festuar vitin e ri, për të shmangur shpirtrat e këqij ose fatin e keq.

Kuptimi i pemës

Ndërtimi i një peme është një zakon tradicional në festën Tet të popullit vietnamez. Ka shumë legjenda për këtë pemë, shumica e të cilave kanë për qëllim të mbrojnë njerëzit nga shpirtrat e këqij dhe demonët dhe të sjellin paqe në atë tokë. Sepse sipas legjendës së lashtë, në atë kohë djalli pushtoi të gjithë vendin, duke u shkaktuar gjithmonë telashe njerëzve, sepse njerëzit ishin vetëm skllevër të tyre.

Njerëzit u shtypën dhe u shfrytëzuan deri në atë pikë sa nuk mund ta duronin, ndaj kërkuan ndihmë nga Buda. Buda i përmendur më sipër i ndihmoi njerëzit të largonin shpirtrat e këqij. Hija e pemës përhapet larg e gjerë është toka e mirë, toka e Budës. Hija u përhap aq shumë sa demonët u tërhoqën dhe më në fund arritën në detin e thellë.

Kuptimi i pemës
Kuptimi i pemës

Sa i përket ndërtimit të pemës, në varësi të zakonit, çdo vend do ta bëjë atë pak më ndryshe, por në thelb pema do të ngrihet në oborr. Duhet të jetë prej bambu rreth 5-6 metra i gjatë, sepse bambuja ka djegie, është shkalla e perëndive, duke sjellë vitalitetin e parajsës në tokë për të ndihmuar tokën pjellore, duke mbledhur vitalitet për të ndihmuar rritjen e të korrave. i ri. Në trungun e pemës mund të zbukurohet me flamuj, parulla, fenerë, çifteli, kavanoza balte që përmbajnë gëlqere, tinguj erë. Nën rrënjë spërkatni gëlqere të bardhë pluhur për të formuar një rreth ose spërkatni harqet dhe shigjetat drejt portës për të larguar shpirtrat e këqij.

READ  Lộ clip Trox và Lacci dài 36 phút 11 giây?

Në pjesën e sipërme të kolonës gjenden shumë objekte si: çanta të vogla arrë betel, flaut, letër kushtimi ose peshk, kavanoza terrakote, tendë bambuje me ngjitëse letre të kuqe, pupla pule, gjethe pandani, degë banja. … Këto objekte të varura thuhet se kanë efektin e largimit të shpirtrave të këqij, duke mbrojtur dhe sjellë paqen te njerëzit.

Eksploroni më shumë: Çfarë janë uljet e ijeve? – Shkolla e mesme Le Hong Phong

Në të kaluarën, pemët përfaqësonin autoritetin. Shtëpia më e fortë është ajo me pemën më të lartë. Jo vetëm kaq, koha kur ngrihet pema është edhe koha kur lihet mënjanë e gjithë puna, të gjithë hyjnë në aktivitetet argëtuese në festën e Tet, duke harruar të gjitha hallet dhe hallet e vitit të vjetër.

Sot, pema është e rrallë, njerëzit preferojnë të shfaqin në shtëpi bimë të bukura zbukuruese ose degë të shkëlqyera pjeshke dhe kajsie. Gradualisht, kjo bimë u shfaq vetëm në fshat dhe u ilustruar në libra dhe gazeta. Megjithatë, kur bëhet fjalë për Tet, njerëzit i referohen bimëve të lartpërmendura.

Në cilën datë u ndërtua pema?

Në varësi të zakonit të çdo grupi etnik, pema ngrihet në ditë të ndryshme. Sipas konceptit të popullit Kinh, dita e 23-të e muajit të 12-të të kalendarit hënor është dita kur Tao Quan kthehet në parajsë. Në atë kohë, në shtëpi nuk kishte frymë mbrojtëse, djalli erdhi lehtësisht të shqetësonte, kështu që njerëzit ndërtuan një pemë për të larguar shpirtrat e këqij.

Disa grupe të tjera etnike si Muong e mbjellin këtë pemë në ditën e 28-të të muajit të 12-të hënor. Populli H’mong e ndërton pemën në festë për t’u lutur për fat, e cila mbahet nga data 3 deri në datën 5. Dita që ngrihet pema quhet dita e ngritjes.

Në cilën datë u ndërtua pema?
Në cilën datë u ndërtua pema?

Në cilën ditë është prerë pema?

Pemët në festën Tet shpesh ngrihen për të larguar shpirtrat e këqij dhe për të mbrojtur paqen e njerëzve. Tradicionalisht, pema do të ngrihet në rreth 15 ditë. Pra, më 7 janar ose më 7 të Vitit të Ri Hënor, familjet do të kenë një ceremoni për uljen e pemës.

Legjenda e pemës përmendi Tet

Atë ditë, duke mos ditur se kur dhe si, Djalli pushtoi të gjithë vendin. Populli mbështetet vetëm te bizelet dhe ndajnë tokën e Djallit. Shpata demonike më shumë se duar. Ata gradualisht dyfishuan shumën e paguar dhe rriteshin pak çdo vit. Në fund, ata e detyruan Atë të paguajë për mëkatet e tij sipas një rregulli të veçantë që ata krijuan, “të hante rrënjën e tempullit”. Njerëzit nuk pranojnë. Ata përdorin presion për të ndjekur. Kështu që atë vit pas korrjes, atij i mbetën vetëm kashtë. Skena e zisë së lëkurës dhe kockave u zhvillua kudo përveç brohoritjeve dhe të qeshurave të Djajve.

Eksploroni më shumë: Hapësira e rreshtave në fjalë dhe hapësira e paragrafëve në fjalë
READ  Tần Nguyễn là ai? Tìm hiểu gia đình và sự nghiệp của Tần Nguyễn

Në sezonin e korrjeve të atij viti, Djalli u zemërua shumë kur pa patate të ëmbla që vraponin drejt shtëpisë së tij të grumbulluara në një grumbull të madh dhe shtëpia e tij ishte plot me patate dhe gjethe të patretura. Por për fat të keq, ligji parashikon që duhet të jeni kokëfortë dhe nuk mund të refuzoni.

– Mund të mbjellin çfarë të duan, nuk do të na i ikë nga duart gjithsesi.

Atë vit, përsëri u gëzua kur pa se meritat e tij nuk ishin të kota. Në shtëpinë e tij orizi nuk është ngrënë akoma, por çdo ngarkesë misër ka ardhur dhe e ka grumbulluar. Sa për djallin, ai ishte i hidhëruar dhe i inatosur për ditë me radhë. Në fund, Djalli vendosi ta detyronte Atë të kthente të gjithë tokën dhe të mos lejonte ndarje të mëtejshme. Në zemrat e tyre ata mendojnë:

– Oh! Sa kushton me pelerine.

Ata mendojnë kështu. Dy anët e besëlidhjes: Nën hijen e bambusë është toka e djallit, nën hijen e bambusë është toka e Zotit.

Pasi mbolli bambu, Buda qëndroi në majë, shtriu mantelin e tij në një leckë të rrumbullakët. Në atë kohë, Buda ndryshoi magjinë për ta bërë pemën e bambusë të ngrihej përgjithmonë, deri në qiell. Papritur, qielli dhe toka u turbulluan: hija e mantelit kashaya mbuloi gradualisht tokën. Demonët nuk e prisnin një mrekulli të tillë; Sa herë që topi binte në tokë, ata duhej të udhëhiqnin njëri-tjetrin përgjithmonë. Në fund, Djalli nuk kishte më tokë për të jetuar, kështu që iu desh të vraponte në Detin Lindor. Kjo është arsyeja pse quhet Djall.

Fatkeqësisht, për shkak se toka dhe të korrat i përkisnin të gjitha Atij, Djalli u zemërua shumë dhe kërkoi të rekrutonte ushtarë për ta grabitur. Kësaj radhe, atij iu desh të luftonte shumë fort me Djallin, sepse ushtria e Djallit kishte një tufë kafshësh të egra si elefantët, kuajt, qentë, midhjet, gjarpërinjtë e bardhë, tigrat e zinj etj… shumë të egër. Buda mbajti një staf për të ndihmuar ushtrinë demonike të mos përparonte.

Eksploroni më shumë: Çfarë është mohimi dialektik? Roli, karakteristikat dhe kuptimi i ligjit të mohimit dialektik

Pas disa betejave të pafavorshme, Djalli dërgoi trupa për të zbuluar se nga çfarë kishte frikë Buda. Buda u tha atyre të kishin frikë nga frutat, bananet dhe topat e orizit, vezët e ziera. Si përgjigje, Buda gjithashtu pyeti dhe e dinte se ushtria demonike kishte frikë vetëm nga disa gjëra: gjaku i qenit, gjethet e pandanit, hudhra dhe pluhur gëlqereje.

Beteja tjetër, ushtria e Demonit solli një sasi të panjohur frutash dhe ia hodhi Budës. Buda i tha që ta merrte për ushqim dhe të spërkaste gjakun e qenit kudo. Ushtria e demonëve pa gjakun e qenit, u panik dhe iku.

READ  Thấy ngón tay đứt lìa trên đường, bé trai báo cảnh sát và câu chuyện đau lòng

Herën e dytë, Djalli solli banane dhe hodhi Budën. Buda i tha atij të merrte ushqimin dhe më pas të godiste hudhrën dhe ta spërkatte armikun. Ushtria demonike nuk e duroi dot erën e hudhrës, kështu që ata ikën dhe u zhdukën.

Herën e tretë, ushtria demonike solli topa orizi dhe vezë të ziera për të hedhur Budën. Njerëzit hanë dhe pinë lirisht dhe sipas fjalëve të Budës, përdorin pluhur gëlqereje për t’u lëkundur drejt Djallit. Mori gjethet e pandanit dhe i goditi me kamxhik. Djalli nuk mundi të vraponte në kohë, u kap nga Buda dhe u internua në Detin Lindor. Atë ditë, mami i vjetër, mami i vogël, fantazma mashkull dhe fantazma femër u ndërthurën dhe u larguan, duke u dukur jashtëzakonisht të dëshpëruar. Ata ngjitin kokën afër tokës dhe përpiqen të kërkojnë lejen e Budës dy ose tre ditë në vit për të shkuar në brendësi të tokës për të vizituar varret e paraardhësve të tyre një ditë më parë. Kur Buda i pa ata duke qarë, i erdhi keq dhe u premtoi atyre.

Prandaj, çdo vit, Viti i Ri Hënor është dita kur Djalli viziton kontinentin, njerëzit ndjekin zakonin e mbjelljes së pemëve në mënyrë që djalli të mos guxojë të hyjë në vendin ku ka njerëz. Në tokë, sa herë që dridhet era, ka një tingull që gjithmonë i kujton Djallit të dëgjojë dhe të shmangë. Mbi të është gjithashtu e lidhur një tufë gjethesh pandan ose degë të zgjedhura banyan për të trembur fantazmat. Përveç kësaj, njerëzit tërheqin edhe harqe dhe shigjeta që tregojnë drejt Lindjes dhe spërkasin pluhur gëlqereje në tokë ditën e Vitit të Ri për të ndaluar derën e Djallit.

Ekziston një proverb:

Dega pandanus krenare (e gjatë) Spërkatni pluhur gëlqereje në fillim të rrugicës pa ngacmuar njerëzit. Djajtë brenda, demonët jashtë. Pandan ikën, ma pres gojën

Në të kaluarën, besohej gjithashtu se kur ishte e nevojshme të ndiqeshin demonët, si për shembull kur kishte një epidemi, njerëzit varnin një grusht gjethe pandani përpara rrugicës ose spërkatnin gjak qeni kudo që të mos i shqetësonin demonët. . Gratë shpesh e lidhin hudhrën në bishtet e tyre për të njëjtin qëllim.

**************

Shpresoni përmes artikullit Në cilën datë është ndërtuar pema? Në cilën datë është prerë pema?, të gjithë e kuptojnë kuptimin e pemës që tregon festën e Vitit të Ri dhe kohën për të ngritur dhe ulur pemën.

Postuar nga: Shkolla e mesme Le Hong Phong

Kategoria: Të përgjithshme

E drejta e autorit të artikullit i përket shkollës së mesme Le Hong Phong. Çdo kopjim është mashtrim!

Burimi i përbashkët:

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Cây nêu được dựng vào ngày nào? Cây nêu được hạ vào ngày nào? . Đừng quên truy cập Cakhia TV Trang web xem trực tiếp bóng đá không quảng cáo hot nhất hiện nay

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *