Cáp giới con gì? Các bài thuốc chữa bệnh từ Cáp giới

Rate this post

Çfarë është kablloja gjinore? kjo tingëllon e çuditshme. Lexoni artikullin më poshtë për të ditur më shumë rreth kësaj kafshe.

1. Cila kafshe quhet bota e kabllove?

Çfarë është kablloja gjinore?  - Sa Thay Departamenti i Arsimit dhe Trajnimit

Bota e kabllove është emri i gackos, i njohur gjithashtu si deti, zgjidhja kabllore. Emri gecko përdoret shpesh në mjekësinë orientale, kështu që shumë njerëz ende ndjehen të çuditshëm kur bëhet fjalë për të.

Emra të tjerë: Tien Thiem, Dai Bich Tiger, Level Prize…

Emri shkencor: Gekko Gekko L.

Familja shkencore: Geckos (Gekkonidae).

Pjesa medicinale është e gjithë kafsha, e hequr dhe e tharë.

Meshkujt quhen Cable, femrat quhen Gjinia. Natën dëgjoj tingullin “tac” (kabllo), “krem” (gjini), për shkak të thirrjes quhet geko.

Gecko është një specie hardhucash dhe është një kafshë e njohur për popullin vietnamez. Në botë ka rreth 1500 lloje të ndryshme gekosh.

2. Bota e kabllove: Ilaçi ka shumë efekte shëruese

Geckot e njomur me verë ndihmojnë në tonifikimin e veshkave dhe yang-ut dhe përmirësojnë fiziologjinë

Karakteristikat natyrore

Geckos kanë një gjatësi trupore prej rreth 15 deri në 17 cm, një gjatësi bishti prej rreth 15 deri në 17 cm. Koka eshte pak e rrafshuar me forme 3 anesh, bebeza ne sy eshte vertikale, ka 4 kembe, secila kembe ka 5 gishta te vecante te lidhur per te formuar nje helike, pjesa e poshtme e gishtave ka nje pete te bardhe, si lende ngjitese. . lejoni që geckot të ngjiten në mure ose degë.

Koka, mbrapa dhe bishti i Gecko janë të gjitha luspa të vogla, të rrumbullakëta ose grimcuar, me ngjyra nga jeshile në jeshile e zezë myshk, ndonjëherë jeshile e zbehtë ose kafe e kuqërremtë. Kjo ngjyrë gjithashtu ndryshon herë pas here për të kamufluar kafshën që t’i ngjajë peizazhit përreth për t’u fshehur lehtësisht nga rreziqet që përgjojnë.

Bishti i gackos konsiderohet një organ i çmuar. Kur thyhet ose thyhet, bishti mund të rritet përsëri.

Po shikoni: Çfarë është një kabllo nën seksi? Ilaçe nga Kaukazi

Geckos jetojnë në çifte në gropat e pemëve, shkëmbinjtë ose të çarat në shtëpitë me porta të larta. Geckot pëlqejnë të gjuajnë insekte, ngjitëse, karkaleca, flutura… Gjatë ditës, geckot verbohen, kështu që ata kërkojnë ushqim vetëm natën. Në sezonin e ftohtë, geckot nuk hanë dhe ende jetojnë mirë

Geckos vendosin vezë. Shtroni 2 vezë në të njëjtën kohë. Mesatarisht, duhen 90 deri në 100 ditë që vezët të çelin. Vezët nuk kanë nevojë të inkubohen. Sezoni i shumimit: Nga maji deri në tetor.

READ  Cách thêm font chữ vào Canva

Shpërndarja, grumbullimi, përpunimi

Gecko është një kafshë e egër që gjendet në të gjitha provincat malore të vendit tonë si Ha Giang, Tuyen Quang, Bac Can, Thai Nguyen, Cao Bang dhe Lang Son. Çdo vit ne mund të blejmë dhe shesim deri në 250,000 peshq (vetëm në zonën e Veriut). Jug-Qendror dhe Jug gjithashtu kanë shumë. Geckos gjenden gjithashtu në Kinën jugore, Kamboxhia, Laos, Tajlandë, Burma dhe Indinë verilindore.

Eksploroni më shumë: Udhëzues fillestar për Blender

Dëshironi të kapni një geko njerëzor:

  • Gjeni strofkat ose vende ku bredhin shpesh gekon. Bëni një shkop bambuje të fortë, fleksibël, rreth 1 m të gjatë. Fundi i shkopit lidh një tufë flokësh ose grepa. Kur futni majën e këtij shkopi në një vrimë ose një shkëmb, geko do ta kafshojë sepse mendon se është karrem, flokët e ngatërruar do të ngecin në dhëmbët e tij dhe nuk mund të lëshohen, thjesht tërhiqeni shkopin dhe kapeni. Çdo thundra mund të kap 2 deri në 10 peshq, ndonjëherë 20 deri në 30 peshq.

  • Nëse vrima është e cekët, përdorni një dorezë të trashë për ta kapur atë.

  • Përdorni dritën: Rreth orës 7 deri në 20:00, gekon zakonisht zvarriten nga strofullat e tyre për të gjuajtur. Duke përdorur një elektrik dore, geko do të qëndrojë i palëvizur për shkak të shkëlqimit, duke e kapur shpejt qafën për ta kapur.

Pjesët e përdorura

Kryeni një diseksion abdominal, hiqni të gjitha zorrët, përdorni 2 shkopinj të shkurtër bambuje, njëra për të shtrirë këmbën e përparme, tjetra për të shtrirë këmbën e pasme. Një shkop tjetër shtrydhet nga koka te bishti. Në fund, rrotullojeni letrën fort në shkop për të shmangur thyerjen e bishtit. Pastaj varni ose thajeni. Kur përdorni, hiqni sytë, prisni katër këmbët, thajini dhe copëtoni imët ose zhyteni në alkool.

Përbërja Kimike e Botës së Kabllit

Hulumtimet tregojnë se bishtat e gekon janë të pasura me yndyrë (23% deri në 25%). I gjithë trupi, yndyra përbën vetëm 13% deri në 15%. Yndyra është 3.88% e pasaponifikueshme.

Cau Giay përmban aminoacide në sasi në rënie: acid glutamik, alaninë, glicinë, acid axpartik, argininë, lizinë, serinë, leuksinë, izoleuksinë, fenilalaninë, valinë, prolinë, histidinë, trenin dhe cisteinë.

Efektet farmakologjike të kërpit

Sipas mjekësisë tradicionale

Përdoret për trajtimin e kollës së tuberkulozit, pështyjes së qelbit, kollitjes me gjak, astmës, etjes, trajtimin e kollës dhe astmës, kollës së tuberkulozit dhe spermës.

Geckot kanë efektin e uljes së lodhjes, duan të provojnë të shohin nëse geko është e shijshme, njerëzit e pjekin gekon derisa të marrë ngjyrë të artë, e godasin, thithin pak, vrapojnë në distanca të gjata pa e pasur të vështirë frymëmarrjen. , i lodhur nga gekoja e re është geko e vërtetë.

Sipas mjekësisë moderne

Ilaçi i përgatitur nga Gecko duke avulluar alkoolin pas njomjes ka një efekt kundër baktereve Gram-negative dhe Gram-pozitive.

Eksploroni më shumë: Si funksionon WiFi pa ruter?
READ  Dia1 stream Valorant, Noway và Zeros cà khịa tưng bừng

Gecko është hipoallergjik, i administruar si injeksion, pa shkaktuar reaksione lokale ose sistemike.

Ilaçet Gecko kanë një efekt stimulues në zgjerimin, rrisin numrin e qelizave të kuqe të gjakut, rrisin hemoglobinën dhe nuk ndikojnë në sistemin e qelizave të bardha të gjakut.

Në zemrën e bretkosës, ilaçi Gecko ka efektin e ngadalësimit të ritmit të zemrës.

Duke injektuar Gecko në qarkullimin e gjakut të një qeni të anestezuar, presioni i gjakut bie për 1 deri në 2 minuta, pastaj ngadalë kthehet në normalitet. Me doza që variojnë nga 3 deri në 5 ml, u vërejt një rënie kalimtare e urinimit.

Dozimi, Si të përdorni kabllon botërore

Të thata, pluhur për t’u pirë vetëm ose në kombinim me barishte të tjera.

Mund të ngjyhet edhe për të pirë.

Përdorni 3-4 g në ditë në formë ilaçi pluhur ose të njomur me alkool.

Ilaçi me gjini

Gjinia e kabllove - Shija, përdorimet dhe mënyra e përdorimit të bimëve mjekësore

Tonik: Ashtu si xhensen, mishi përdoret për njerëzit me shëndet të dobët seksual. Zakonisht 1 palë (1 mashkull 1 femër). Por në fakt është shumë e vështirë të dallosh meshkujt dhe femrat, kështu që është në rregull të përdoren dy.

Kuron kollën, fytyrën e rëndë, gjymtyrët e dobëta: Përdorni një palë geko, hiqni kokën, hiqni këmbët, njomni të gjithë trupin në verë, më pas piqni, shtoni 20 gr xhensen (ose 40 gr xhensen për parti). Dy shije të thata të bluara në pluhur. Përdorni 4 g të këtij pluhuri në ditë.

Trajtimi i neurasthenisë, dhimbjes së mesit: Gushat e Geckos heqin zorrët, presin kokën, hiqni këmbët, lërini të thahen dhe më pas lageni me alkool, çdo litër verë 35-40o Thith 2 deri në 5 geko. Thithni për një javë ose më shumë. Filtro për të pirë verë të pastër. Dita e pirjes (15 deri në 30 ml). Pini tërësisht ose shtoni mjaltë për lehtësinë e pirjes. Mund të shtoni pak lëkurë të grirë ose portokalli për të krijuar aromë. Pini në mbrëmje ose herët në mëngjes.

Trajtimi i tuberkulozit pulmonar, të moshuarit kollën shumë gëlbazë, zemër të dobët: Një palë geko, kokën e hequr, këmbët e hequra, të thara dhe të copëtuara. Shtoni 20 g xhensen, 20 g dong quai pluhur, 20 g mandarinë Bac Sa në pluhur. Përziejini të gjitha shijet. Përgjysmoni mollën e kuqe, grijeni, secila peshon 1 g. Përdoreni 3 herë në ditë, çdo herë nga 1 deri në 2 tableta, përtypni dhe përdorni ujë për të thithur ilaçin.

Kini parasysh kur përdorni kabllon kufitare

Toksiciteti: Sytë dhe këmbët e gekon janë helmuese. Prandaj, këto pjesë duhet të hiqen para përdorimit.

tabu: Kollë për shkak të të ftohtit, temperaturë e lartë, sapo u zgjua. Jo të gjitha sëmundjet e shkaktuara nga Veshkat janë të dëmtuara. Kollë e shkaktuar nga të ftohtit ose nxehtësia.

3. Gjëra interesante për gekon

Çfarë është një gecko?  Përdorimet, farmakodinamika dhe ndërveprimet e barnave

Gecko Goxha tokay gecko (Gekoja e Gekkos) është një specie e gekonit arboreal që rritet dhe zhytet në gjininë Gecko, geko e vërtetë. Është vendas në Azi dhe disa ishuj të Paqësorit.

READ  Sân trung lập là gì? Khi nào sử dụng sân trung lập?

Kjo specie gjendet në Indinë verilindore, Butan, Nepal dhe Bangladesh, në të gjithë Azinë Juglindore, duke përfshirë Vietnamin, Filipinet, Malajzinë, Indonezinë dhe Guinenë e Re perëndimore. Habitati i tij natyror është pyjet e shiut, ku jeton në pemë dhe shkëmbinj, dhe përgjithësisht është përshtatur me habitatet e njerëzve rurale, muret dhe tavanet që bredhin natën për të gjetur insekte për të ngrënë. Është një specie e futur në disa zona jashtë kufijve të saj vendas. Është inkorporuar në Florida të Shteteve të Bashkuara, Martinique, Ishujt Belize dhe ndoshta në Hawaii. Rritja e urbanizimit po zvogëlon shtrirjen e tij.

Mbetet e paqartë nëse kjo specie është vendase, por e rrallë në Tajvan ose nëse raportet e rralla të individëve që nga vitet 1920 bazohen në variacione gjenetike të shkaktuara nga njeriu. nëse përsëritja mund të çojë në popullata të vendosura.

Gecko tokay është një geko i madh, me një gjatësi totale (përfshirë bishtin) deri në 30 cm. Është cilindrike por paksa e rrafshuar në formë trupi. Sytë kanë bebëza vertikale. Lëkura është e butë në prekje dhe shpesh është gri me njolla të kuqe, por kafsha mund të ndryshojë ngjyrën e lëkurës për t’u përshtatur me mjedisin e saj. Kjo specie është seksualisht dimorfike, me meshkujt më të gjallë dhe pak më të mëdhenj në madhësi.

Geckot Tokay janë zakonisht agresivë, territorialë dhe kafshojnë shumë fort. Geckos Tokay hanë insekte, fruta, vegjetacion dhe vertebrorë të vegjël. Është një alpinist i fuqishëm me jastëkë këmbësh që mund të mbajë peshën e plotë të trupit në sipërfaqe vertikale për periudha të gjata kohore. Krahasuar me gekot e tjerë, gekot tokay kanë një trup të fortë, një bisht të cunguar, një kokë të madhe dhe nofulla muskulare. Edhe pse i popullarizuar në tregtinë e kafshëve shtëpiake, forca e kafshimit të gackos tokay e bën atë të papërshtatshëm për pronarët e papërvojë. Për më tepër, forca e kafshimit varet nga madhësia e gekon; Geckot më të mëdhenj (zakonisht meshkuj) kanë aftësinë të shpojnë lëkurën, shpesh duke rezultuar në gjakderdhje të menjëhershme.

Video rreth Cable World

konkludoni

Shpresojmë se artikulli i mësipërm ju ka ndihmuar të dini se çfarë është Cayenne dhe mjetet juridike që e përmbajnë atë. Faleminderit per shikimin!

Postuar nga: Shkolla e mesme Le Hong Phong

Kategoria: Të përgjithshme

E drejta e autorit të artikullit i përket shkollës së mesme Le Hong Phong. Çdo kopjim është mashtrim!

Burimi i përbashkët:

/cap-gioi-con-gi-can-bai-thuoc-chua-benh-tu-cap-gioi/

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Cáp giới con gì? Các bài thuốc chữa bệnh từ Cáp giới . Đừng quên truy cập Cakhia TV Trang web xem trực tiếp bóng đá không quảng cáo hot nhất hiện nay

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *