1 inch bằng bao nhiêu cm? Cách quy đổi nhanh nhất

Rate this post

Në jetë, ne hasim shumë probleme që lidhen me njësitë inç. Megjithatë, shumë njerëz nuk e dinë se çfarë është në të vërtetë një inç dhe si ta shndërrojnë atë në njësi lehtësisht të kuptueshme si cm, m ose mm. Më poshtë, shkolla e mesme Soc Trang City do t’ju shpjegojë qartë konceptin e inçit, si dhe 1 inç është e barabartë me sa cmmm, ta imagjinosh ti..

1. Çfarë është inç?

Sa centimetra është një inç? Cilat pajisje maten në inç?

Inç është emri i një njësie të gjatësisë në një numër sistemesh të ndryshme matëse, duke përfshirë sistemet britanike dhe amerikane. Inçi është një nga njësitë matëse të përdorura kryesisht në SHBA, MB, Kanada…. Në Vietnam, gjatësia e një personi zakonisht matet dhe matet në metra ose centimetra, por në vendet e mësipërme, ajo matet në këmbë dhe inç.

2. 1 inç është e barabartë me sa centimetra?

Sipas konventës ndërkombëtare, 1 inç = 2,54 cm = 25,4 mm. Nga kjo formulë mund të llogaritni lehtësisht 5 inç, 9 inç, 24 inç, 45 inç, … me sa centimetra, mm. Për shembull:

 • Sa centimetra është 13 inç, mm: 13 inç = 2,54 x 13 = 33,02 cm = 330,2 mm
 • Konvertoni 16 inç në cm, mm: 16 inç = 2,54 x 16 = 40,64 cm = 406,4 mm
 • Sa centimetra janë 19 inç: 19 inç = 2,54 x 19 = 48,26 cm = 482,6 mm
 • Si të konvertoni 27 inç në cm, mm: 27 inç = 2,54 x 27 = 68,58 cm = 685,8 mm
 • Sa centimetra është 35 inç, mm: 35 inç = 2,54 x 35 = 88,9 cm = 889 mm

1 këmbë është e barabartë me sa cm

3. Mënyra më e shpejtë për të kthyer inç në centimetra

Përdorni Google për të kthyer inç në centimetra

Nëse ju duhet të konvertoni shpejt inç në mm ose centimetra, por nuk e mbani mend formulën e konvertimit, mund të përdorni mënyrën për të kthyer inç në centimetra duke përdorur Kërkimin në Google. Ja se si ta bëni atë:

 • Së pari ju duhet të përdorni një shfletues uebi, i cili mund të përdoret në një laptop, PC ose telefon celular me lidhje interneti.
 • Shkruani fjalën kyçe që dëshironi të ndryshoni si “1 inç në mm” ose “1 inç në cm” ose “24 inç në cm”…, numri mund të jetë ashtu siç dëshironi. Në këtë pikë, ekrani do të shfaqë rezultatet sipas kërkimit tuaj.

Përdorni ConvertWorld. mjet

Për të kryer konvertimin nga inç në centimetra duke përdorur mjetin ConvertWorl, bëni sa më poshtë:

 • Vizitoni faqen kryesore të ConvertWorl duke ndjekur lidhjen:
 • Zgjidhni artikullin Madhësia, Gjatësia
 • Zgjidhni njësinë fillestare që dëshironi të jetë inç dhe njësia që dëshironi të konvertoni është centimetra.
READ  Streamer nổi tiếng Ludwig vung 12 tỷ đồng để mua lại một đội tuyển đang thi đấu tại Valorant Challengers NA

Origjina historike e inçit

Në kuptimin origjinal të fjalës “inç”, duket se inç është një njësi matëse që rrjedh nga këmba, por ka pasur kuptim vetëm në kohën romake dhe romake. Në gjuhën angleze, ka të dhëna të përkufizimeve të sakta të gjatësisë së një inç (ndërsa përkufizimi i gjatësisë së një këmbë është kryesisht me gojë), kështu që mund të shihet se këmba është prezantuar më vonë. është përcaktuar si 12 herë kjo gjatësi. Për shembull, anglishtja e vjetër ynche përkufizohet (nga mbreti David I i Skocisë rreth vitit 1150) si gjerësia e gishtit tregues të një njeriu mesatar në bazën e thoit; edhe duke kërkuar matjen mesatare të një njeriu të vogël, të mesëm dhe të vogël. Për të llogaritur gjatësinë më të madhe, e cila më vonë u bë e njohur si inç, janë bërë përpjekje për ta krahasuar atë me distancën midis majës së gishtit të madh dhe gishtit të parë, por kjo mund të jetë vetëm një supozim.

Eksploroni më shumë: Harta Administrative e Provincës Yen Bai në 2022

Ka të dhëna për një njësi të përdorur rreth vitit 1000 të erës sonë (si dhe ligji i Thelbert Dhe Ligji i Alfredit). Një njësi anglo-saksone e gjatësisë është elbi. Pas vitit 1066, 3 elbi janë të barabartë me 1 inç; Aktualisht është e paqartë se cila njësi është njësia origjinale dhe cila është njësia e prejardhur.

Një burim thotë se inç ishte përcaktuar në një kohë në oborre, distanca midis hundës dhe gishtit të madh të mbretit Henry I të Anglisë. Kjo nuk duket të jetë e vërtetë sepse Henri ka lindur në vitin 1068.

Para ardhjes së inçit ndërkombëtar, Mbretëria e Bashkuar dhe Irlanda e Veriut dhe vende të tjera në Komonuelthin Britanik përcaktuan inçin në terma të [[Hệ đo lường Đế chế#Đơn vị chiều dài|Yard Chuẩn Đế chế]]. Shtetet e Bashkuara dhe Kanadaja kanë secila një përkufizim të ndryshëm të inçit, i cili përcaktohet në sistemin metrik. Inçi kanadez është përcaktuar si 25.4 mm.

Cilat inç përdoren për të matur?

Inch është një njësi e përdorur nga shumë kompani elektronike për të matur madhësinë e ekranit të produkteve teknologjike si televizorët, laptopët, telefonat etj., duke përfshirë shumë matje të ndryshme.

Për shembull, produktet televizive do të kenë madhësi të tilla si 32 inç, 40 inç ose 49 inç. Sa i përket laptopëve, do të ketë shumë madhësi si 13 inç, 14 inç, 15 inç apo edhe 16 inç.

Nëpërmjet njësisë së matjes së inçit, ai do t’i ndihmojë klientët të dinë se çfarë madhësie është produkti, i madh apo i vogël. Në këtë mënyrë i ndihmon ata të zgjedhin produktin më të përshtatshëm për t’u shërbyer nevojave të tyre dhe familjeve të tyre.

Arsyeja pse SHBA nuk e përdor sistemin metrik si vendet e tjera

Nëse jeni adhurues i filmave të Hollivudit ose lexoni lajme ndërkombëtare, do të vini re se disa vende, të përfaqësuara nga Shtetet e Bashkuara, përdorin një sistem matje krejtësisht të ndryshëm nga pjesa tjetër e botës.

READ  Tìm hiểu Cần tìm gì ở một nhà môi giới ngoại hối tuyệt vời mới nhất tháng

Ka shumë arsye për ta shpjeguar këtë, por ka një arsye interesante që jo të gjithë e dinë që pengoi SHBA-në të miratonte sistemin metrik, i cili ishte për shkak të incidentit pirat në 1794.

Historia fillon në vitin 1793, kur Shtetet e Bashkuara të Amerikës filluan të kuptojnë nevojën për të gjetur një sistem të njëtrajtshëm matjeje për përdorim në të gjithë vendin, sepse atëherë shtetet në Shtetet e Bashkuara miratuan secili një sistem matje të unifikuar. sisteme të ndryshme matëse, duke shkaktuar shumë vështirësi për tregtinë dhe llogaritjen e përgjithshme. Për shembull, Nju Jorku përdor sistemin holandez, ndërsa New England përdor sistemin britanik.

Eksploroni më shumë: Harta e fundit Administrative Provinciale Kon Tum

Kështu Xhefersoni u dërgoi një letër miqve të tij në Francë dhe i ofroi të dërgonte një shkencëtar të quajtur Joseph Dombey në Amerikë për të nënshkruar një traktat bujqësor, por më e rëndësishmja, Jefferson gjithashtu i kërkoi Dombey-t të sillte makineritë me vete këtë tub. Cilindër bronzi me një dorezë të vogël sipër.

Shkencëtari Joseph Dombey u nis shpejt dhe solli me vete një mision të rëndësishëm. Megjithatë, ndërsa kalonte Oqeanin Atlantik, anija e Dombey hasi në një stuhi të madhe, u shty shumë në jug në Detin e Karaibeve, një zonë e njohur në atë kohë për shumë aktivitet pirate që po zhvilloheshin. përmes filmit Piratët e Karaibeve).

Anija e Dombey është kapur nga piratët, të cilët synojnë ta mbajnë peng në ishullin Montserrat dhe të kërkojnë shpërblim. Por për fat të keq, Dombey vdiq kur u kap nga piratët.

Po elementi i rëndësishëm që përfaqëson sistemin metrik? Piratët më pas i sollën në ankand së bashku me disa sende me vlerë në bord. Ajo ra në duart e një topografi të tokës në Shtetet e Bashkuara në atë kohë të quajtur Andrew Ellicott. Artikulli u kalua në familjen Ellicott deri në vitin 1952, kur Andrew Ellicott Douglas, një astronom, ia dha atë pararendësit të Institutit Amerikan të Standardeve dhe Teknologjisë së sotme.

Shumë interesante, apo jo? Dhe kjo është gjithashtu një nga arsyet kryesore pse Amerika sot nuk e përdor sistemin metrik si njësi matëse. Në librin “Mesure America”, autori Andro Linklater vuri në dukje edhe mundësinë e artë që Amerika humbi me udhëtimin e Dombey si më poshtë:

Eksploroni më shumë: Çfarë është një plagë e ftohtë?

“Këto dy objekte bronzi ishin të lehta për t’u kopjuar dhe dërguar në çdo shtet të Shteteve të Bashkuara në atë kohë… dhe sot Shtetet e Bashkuara mund të mos jenë nga të fundit që nuk e përdorin këtë sistem. metra”.

READ  Không kết hôn, tôi bị mẹ 'đuổi khéo' ra riêng để nhường chỗ cho em dâu tương lai

Llojet e sundimtarëve të gjatësisë popullore sot

Pasi të dimë se sa mm është 1cm, le të mësojmë për llojet e vizoreve të gjatësisë që përdoren sot. Sunduesi është një instrument matës standard, i përdorur shpesh për të përcaktuar distancën midis çdo dy objekti në jetë.

Në varësi të dizajnit, mund të përdorim vizoren e gjatësisë për të gjetur distancën me vlerat përkatëse të njësisë si cm, km, metra, milimetra, … Ka shumë lloje të ndryshme vizoresh, por të gjitha kanë pika të përbashkëta. . i këtij materiali është kompakt, i qëndrueshëm dhe i lehtë për t’u përdorur. Disa lloje të zakonshme të metrikës përfshijnë:

 • Sunduesi i njehsorit: Ky është një lloj vizore që përdoret zakonisht për të përcaktuar gjatësinë, trashësinë ose diametrin e një objekti me një saktësi deri në milimetra. Në varësi të nevojave tuaja, ju mund të zgjidhni një shkallë të përshtatshme për veten tuaj. Ky lloj vizore ka shumë forma shprehjeje si vizore e drejtë plastike, vizore druri, vizore me fletë çeliku, matës shiriti pëlhure, ..
 • Masa në telefon: Nuk ka nevojë të përgatisni vizore të komplikuar dhe të rëndë, njerëzit thjesht duhet të përdorin një smartphone për të matur gjatësinë e materialit pa asnjë vështirësi. Për të përdorur këtë lloj vizoreje, duhet të shkarkoni dhe instaloni një aplikacion për matjen e gjatësisë si p.sh. një vizore, matje të gjatësisë, … që të mund ta përdorni.
 • Vizitor elektronik mm: Ky lloj matësi i distancës përdoret zakonisht në studimin e rilevimit dhe projektimit të urës, duke ndihmuar në rritjen e saktësisë maksimale në procesin e zbatimit. Ky vizore përdor teknologji moderne të integruar me një dritë lazer, duke siguruar përcaktimin më të saktë të distancës në vijë të drejtë. Ky lloj vizoresh përdoret shpesh në zona të ngushta dhe në situata ku kërkohet saktësi e lartë.
 • Vizitor elektronik: Ky është lloji i vizores i aftë për të matur dhe përcaktuar distancat në diapazonin më të gjerë sot. Aplikimi kryesor i vizores elektronike është matja e distancës, pjerrësisë, gjatësisë së objekteve të mëdha në të gjitha dimensionet hapësinore pa asnjë kufizim. Avantazhi i jashtëzakonshëm i sundimtarit elektronik është aftësia për të llogaritur me saktësi dhe kufizuar gabimin në nivelin më të vogël.

Video rreth inç

konkludoni

Shpresoj se informacioni i mësipërm ju ka ndihmuar të dini 1 inç është e barabartë me sa cm. Nëse informacioni ju duket i dobishëm, ju lutemi ndajeni atë me miqtë tuaj. Falenderim!

Postuar nga: Shkolla e mesme Le Hong Phong

Kategoria: Të përgjithshme

E drejta e autorit të artikullit i përket shkollës së mesme Le Hong Phong. Çdo kopjim është mashtrim!

Burimi i përbashkët:

/1-inç-bang-bao-much-cm-cach-quy-doi-quick-nhat/

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết 1 inch bằng bao nhiêu cm? Cách quy đổi nhanh nhất . Đừng quên truy cập Cakhia TV Trang web xem trực tiếp bóng đá không quảng cáo hot nhất hiện nay

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *